409 rocznica śmierci Księdza Piotra Skargi – Patrona naszego Stowarzyszenia

2021-09-26 00:00:00
409 rocznica śmierci Księdza Piotra Skargi – Patrona naszego Stowarzyszenia

27 września 1612 roku w Krakowie zmarł Ksiądz Piotr Skarga – Patron naszego Stowarzyszenia, wielki patriota i duchowny, zaangażowany w kontrreformacyjne działania na ziemiach tworzących I Rzeczpospolitą. Proces beatyfikacyjny tego zasłużonego Kaznodziei Narodu rozpoczął się 12 czerwca 2013 roku.

 

Ksiądz Piotr Skarga herbu Pawęża urodził się 2 lutego 1536 roku w Grójcu. Był teologiem, pisarzem i kaznodzieją na dworze króla Zygmunta III Wazy, proboszczem kapituły katedralnej w Lwowie oraz kanclerzem kapituły Należał do zakonu jezuitów.

Wielkie zasługi Ksiądz Piotr Skarga położył na polu edukacji – był m.in. rektorem Kolegium Jezuitów w Wilnie, rektorem kolegium jezuickiego w Połocku, oraz pierwszym rektorem Uniwersytetu Wileńskiego. Dla szerzenia oświaty na wschodnich terenach Rzeczpospolitej inicjował powoływanie kolegiów swojego zakonu także w Rydze, Dorpacie (obecnie uniwersyteckie miasto Tartu w Estonii) i w Lublinie.

 

Z licznych dzieł Jego autorstwa przebijała troska o religijność narodu oraz o przyszłość Ojczyzny. Do kanonu lektur o religijnym i patriotycznym wydźwięku należy wiele publikacji Księdza Piotra Skargi, a najbardziej znanymi są „Żywoty świętych” i „Kazania sejmowe”.

Jako uważny obserwator życia i zmian w sytuacji politycznej w kraju i w otoczeniu, postulował ograniczenie władzy Sejmu i wzmocnienie władzy monarchy. Mając na uwadze dalekosiężne skutki niektórych decyzji politycznych i uwarunkowań wewnętrznych otwarcie krytykował wady szlachty polskiej i wskazywał na negatywne konsekwencje przejęcia przez króla Zygmunta III Wazę korony Szwecji.

 

Patron naszego Stowarzyszenia był także współtwórcą unii brzeskiej w 1596 roku, dzięki której doszło w Rzeczpospolitej Obojga Narodów do połączenia Cerkwi prawosławnej z Kościołem Katolickim.

 

Pracowite i pełne poświęcenia życie, oddane dla Boga i Ojczyzny, Ksiądz Piotr Skarga zakończył 27 września 1612 roku w Krakowie, gdzie spoczywa w kościele św. Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej, a jego płyta grobowa znajduje się przed wielkim ołtarzem.

 

Wiosną 2004 roku 54-letnia Francuzka Bernadette Marie Helene Vernamat wybrała się z pielgrzymką do Libanu, do grobu św. Charbela. Kobieta chorowała na złośliwego raka piersi i żołądka. Po spowiedzi i Komunii św. odmówiła cały Różaniec przy grobie świętego. Badania, które zrobiła po powrocie do domu, wykazały jej całkowite uzdrowienie. Tak działa ten wyjątkowy mnich z Libanu, za wstawiennictwem którego łaskę uzdrowienia otrzymały już tysiące osób.
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!