79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

2023-08-01 00:00:00
79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 1944 roku dziesiątki tysięcy polskich patriotów stanęło do nierównej walki z regularnymi siłami zbrojnymi III Rzeszy Niemieckiej, wspieranym przez jednostki kolaboracyjne tworzone głównie z obywateli Związku Sowieckiego. Powstanie Warszawskie było jednym z najtragiczniejszych zrywów patriotycznych w najnowszej historii naszej Ojczyzny, które bezwzględnie zostało politycznie i militarnie rozegrane przez zbliżające się do Warszawy wojska sowieckie.

 

Powstanie Warszawskie to nie tylko największa bitwa stoczona podczas II wojny światowej przez organizację podziemną z wojskami okupacyjnymi, ale także najdłuższe powstanie antyniemieckie w okresie II wojny światowej. Determinacja ludności Warszawy i sił zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego sprawiła, że warszawski zryw swoim rozmachem nie miał równych w Europie.

 

Przeciwko hitlerowskim Niemcom zorganizowano powstania jeszcze tylko w dwóch europejskich stolicach, ale walki w Paryżu trwały tylko tydzień, a w czeskiej Pradze cztery dni. Warszawiacy, mimo skierowania przeciwko nim uzbrojonych formacji lądowych i lotniczych, bronili się aż do 3 października, czyli ponad 2 miesiące.

Straty polskie szacuje się na 150 – 200 tys. zabitych cywilów oraz ok. 16 tys. poległych członków polskich organizacji wojskowych. Ponadto tysiące osób zostało rannych lub wziętych do niewoli, a stolica Polski została systemowo zniszczona i stała się jednym wielkim rumowiskiem.

 

Ocena zasadności decyzji o wybuchu powstania w Warszawie, wobec wiedzy o porażce akcji „Burza” na wschodnich terenach II Rzeczpospolitej, wciąż rozpala umysły i dzieli opinię publiczną. W dniu upamiętnienia wybuchu Powstania Warszawskiego oddajemy hołd patriotom którzy chcieli zrzucić hitlerowskie jarzmo z polskiej stolicy i modlimy się o pokój duszy ofiar tego tragicznego wydarzenia.

W niedzielę 8 grudnia, po sumie w archikatedrze lwowskiej, podczas spotkania Katolickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, rozdane zostały kalendarze „365 dni z Maryją”, wydane przez Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi. W nowym 2025 roku to piękne wydawnictwo, dzięki naszym Przyjaciołom i Darczyńcom, przyozdobi domy niemal 100 polskich rodzin, zamieszkałych we Lwowie i okolicy.
Wielkość Rzeczpospolitej, sięgająca w pewnym momencie od Smoleńska po Dzikie Pola, generowała wielokierunkowe zagrożenie. Przyjmując liczne konflikty, państwo polsko-litewskie zmagało się m.in. z licznymi najazdami tatarskimi. Okrągłą, 400. rocznicę jednego z takich wydarzeń, przybliżymy podczas naszego spotkania z historykiem dr. Andrzejem Gliwą.
Podczas wielkiej demonstracji przeciw niszczeniu polskiej edukacji w Warszawie 1 grudnia padły – w treści listu skierowanego do Prezydenta RP – mocne zobowiązania organizatorów i podmiotów popierających: „Bronić niewinności naszych dzieci – PRZYSIĘGAMY! Bronić praw rodziców – PRZYSIĘGAMY! Bronić prawych nauczycieli – PRZYSIĘGAMY!”. Jednym z sygnatariuszy listu do głowy państwa oraz organizatorów protestu pod hasłem „TAK dla edukacji! NIE dla deprawacji!” jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.
Już tylko cztery miejsca pozostały na naszej tegorocznej trasie najpopularniejszej prelekcji hagiograficznej ostatnich lat. Święty Szarbel i jego niezwykłe wstawiennictwo, przejawiające się licznymi cudami, budzi coraz większe zainteresowanie katolików w Polsce. Kluby „Polonia Christiana” zapraszają na spotkania temu poświęcone do Chodaczowa, Iwonicza Zdroju, Rymanowa Zdroju i Krowicy Samej koło Lubaczowa.
Wspólna inicjatywa Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi oraz Apostolatu Fatimy – spotkanie modlitewne transmitowane w czasie rzeczywistym z Bazyliki Bożego Ciała z krakowskiego Kazimierza – spotkało się z bardzo ciepłym przyjęciem odbiorców. Na kolejną modlitwę Różańca do parafii Bożego Ciała (ul. Bożego Ciała 26 w Krakowie) oraz na specjalnie kanał „Przymierza z Maryją” na YouTube zapraszamy w piątek 6 grudnia na godzinę 15.00.