79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

2023-08-01 00:00:00
79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 1944 roku dziesiątki tysięcy polskich patriotów stanęło do nierównej walki z regularnymi siłami zbrojnymi III Rzeszy Niemieckiej, wspieranym przez jednostki kolaboracyjne tworzone głównie z obywateli Związku Sowieckiego. Powstanie Warszawskie było jednym z najtragiczniejszych zrywów patriotycznych w najnowszej historii naszej Ojczyzny, które bezwzględnie zostało politycznie i militarnie rozegrane przez zbliżające się do Warszawy wojska sowieckie.

 

Powstanie Warszawskie to nie tylko największa bitwa stoczona podczas II wojny światowej przez organizację podziemną z wojskami okupacyjnymi, ale także najdłuższe powstanie antyniemieckie w okresie II wojny światowej. Determinacja ludności Warszawy i sił zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego sprawiła, że warszawski zryw swoim rozmachem nie miał równych w Europie.

 

Przeciwko hitlerowskim Niemcom zorganizowano powstania jeszcze tylko w dwóch europejskich stolicach, ale walki w Paryżu trwały tylko tydzień, a w czeskiej Pradze cztery dni. Warszawiacy, mimo skierowania przeciwko nim uzbrojonych formacji lądowych i lotniczych, bronili się aż do 3 października, czyli ponad 2 miesiące.

Straty polskie szacuje się na 150 – 200 tys. zabitych cywilów oraz ok. 16 tys. poległych członków polskich organizacji wojskowych. Ponadto tysiące osób zostało rannych lub wziętych do niewoli, a stolica Polski została systemowo zniszczona i stała się jednym wielkim rumowiskiem.

 

Ocena zasadności decyzji o wybuchu powstania w Warszawie, wobec wiedzy o porażce akcji „Burza” na wschodnich terenach II Rzeczpospolitej, wciąż rozpala umysły i dzieli opinię publiczną. W dniu upamiętnienia wybuchu Powstania Warszawskiego oddajemy hołd patriotom którzy chcieli zrzucić hitlerowskie jarzmo z polskiej stolicy i modlimy się o pokój duszy ofiar tego tragicznego wydarzenia.

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.