Afryka nadzieją Kościoła. Kluby „Polonia Christiana” w Elblągu i w Olsztynie

2024-06-07 00:00:00
Afryka nadzieją Kościoła. Kluby „Polonia Christiana” w Elblągu i w Olsztynie

Kwietniowo – majowy magazyn „Polonia Christiana” w temacie numeru szeroko opisuje sytuację Kościoła na kontynencie afrykańskim. O tym, jak wygląda codzienność wiernych, o ich gorliwości i nadziei, jaką nasza wspólnota wiernych może wiązać z rozwojem Kościoła w Afryce opowie, na spotkaniach Klubów „Polonia Christiana”, Bartłomiej Tumiłowicz, świecki misjonarz kombonianin, posługujący w Mozambiku. Zapowiadające się niezwykle ciekawie spotkania odbędą się 12 czerwca w Olsztynie oraz 13 czerwca w Elblągu.

 

- Europa może się wiele nauczyć od afrykańskiego Kościoła. Przypomnieć sobie sprawy fundamentalne, o których dawno zapomniała – mówił Bartłomiej Tumiłowicz, świecki misjonarz kombonianin posługujący w Mozambiku, w rozmowie z Jerzym Wolakiem, redaktorem naczelnym dwumiesięcznika „Polonia Christiana”, przedstawiając bardzo trudne warunki, w jakich żyją, pracują i rozwijają swoją wiarę mieszkańcy Afryki.

 

Afryka to kontynent, na którym najszybciej przybywa ludności, miliony z nich szukają drogi do godnego życia i moralnego porządku, dlatego też trafiają do wspólnot chrześcijańskich, często działających obok najbardziej radykalnych organizacji islamistów.

Mimo trudnych codziennych warunków Afrykańczycy potrafią się szczerze cieszyć z daru wiary, nie są też obojętnymi „widzami” w łonie Kościoła, tylko sami dbają o kościoły i kaplice oraz aktywnie uczestniczą w nabożeństwach i modlitwach.

 

Co ważne dla przyszłości Kościoła Rzymskiego, kapłani w Afryce bardzo szanują tradycję i wierność nauce Chrystusa, nie poddając się naciskom progresistów, próbujących dokonywać wewnętrznych rewolucji w mistycznym Ciele Chrystusa.

 

Sytuację wewnątrz Kościoła i szczególnie jasną postawę Kościoła w Afryce po kontrowersyjnej deklaracji Fiducia supplicans tak opisuje red. Paweł Chmielewski w artykule pt. „Afryka ratuje Kościół” w ostatnim numerze dwumiesięcznika „Polonia Christiana”…

- Na deklarację Fiducia supplicans zareagowała krytycznie pewna grupa biskupów Zachodu. Zrobili to pochodzący z Polski i Niemiec biskupi Astany w Kazachstanie, Tomasz Peta i Athanasius Schneider; za ich przykładem poszli Ukraińcy (obu obrządków) i Węgrzy oraz grupa biskupów z francuskiej prowincji kościelnej Rennes, jak również Holendrzy (co bynajmniej nie powinno nas zaskakiwać, bo obecny episkopat Holandii jest konserwatywny). Również Konferencja Episkopatu Polski zdystansowała się od deklaracji: jej rzecznik ksiądz Leszek Gęsiak SJ wydał oświadczenie oznajmiające, że w Polsce błogosławieństw dla par homoseksualnych nie ma i nie będzie. Wszystkie owe reakcje nie równały się jednak z tym, co uczyniła Afryka. Czarny Ląd w całości odrzucił dokument Fernándeza, ogłaszając, że zaproponowane tam rozwiązania jawią się Afrykanom jako sprzeczne z Ewangelią i prawem naturalnym – pisał Paweł Chmielewski.

 

Na wyjątkowe spotkania Klubów „Polonia Christiana” z Bartłomiejem Tumiłowiczem zapraszamy do dwóch miejscowości województwa warmińsko – mazurskiego:

- do Olsztyna – w środę 12 czerwca na godz. 18.00 do Warmińsko – Mazurskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości, sala nr 131 na I piętrze, ul. Prosta 38;

- do Elbląga – w czwartek 13 czerwca na godz. 18.00 do siedziby Stowarzyszenia Elbląscy Patrioci przy ul. Łączności 3.

 

Poznajmy Afrykę i położenie naszych braci w wierze oczami Bartłomieja Tumiłowicza, świeckiego misjonarza pracującego na Czarnym Lądzie już wiele lat. Wstęp na spotkania Klubów „Polonia Christiana” wolny!

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.