Amerykanie boją się otwarcia szkoły o profilu arabskim

2007-08-24 00:00:00


Od chwili, gdy na początku 2007 r. lokalne kuratorium ogłosiło zamiar otwarcia we wrześniu na Brooklynie małego publicznego gimnazjum o profilu arabskim, w którym nauczano by języka i kultury krajów Bliskiego Wschodu, wokół szkoły panuje medialna burza
– informuje „Rzeczpospolita”.


Przez kilka miesięcy w ogniu krytyki znajdowała się pomysłodawczyni i pierwsza dyrektorka szkoły Dhabah Almontaser. Ta nauczycielka i działaczka społeczna arabskiego pochodzenia bulwersowała przeciwników tradycyjnym muzułmańskim strojem i publicznie deklarowanym zrozumieniem np. dla Hamasu. Przed tygodniem w końcu ustąpiła. Na jej decyzję wpłynął niefortunny wywiad dla lokalnej prasy, w którym stanęła po stronie miejscowej organizacji arabskiej sprzedającej koszulki z nadrukiem "Nowojorska intifada".

Nic nie pomogły wyjaśnienia Almontaser, że chodzi o pokojową intifadę przeciw bigoterii i przesądom. Na miejsce Almontaser władze mianowały tymczasowo nauczycielkę pochodzenia żydowskiego.

Na czele przeciwników placówki (skupionych w ruchu Zatrzymać Medresę) stoi prawicowy historyk i arabista Daniel Pipes, syn znanego sowietologa Richarda. W komentarzach na łamach "New York Sun" nazywa gimnazjum medresą i podkreśla, że bez specjalnego nadzoru nie da się zapobiec przenikaniu szkodliwych poglądów politycznych i religijnych do programu nauczania. Ostrzega, że podobne szkoły publiczne powstały już w Massachusetts, Minnesocie i Kalifornii.

Podobnego zdania jest chrześcijańska prawica. – To szokujące, że w środku miasta tak tragicznie dotkniętego przez islamski terroryzm ma powstać szkoła nauczająca islamskich wartości za pieniądze miejscowych podatników – mówi "Rz" Ken Connor, twórca konserwatywnego Ośrodka na rzecz Sprawiedliwego Społeczeństwa.

Te ataki to wyraz ignorancji krytyków - twierdzi Jenn Kauffman, dyrektor Instytutu Arabsko-Amerykańskiego w Waszyngtonie. - Jak można mówić o nierozerwalności kultury arabskiej i islamu, skoro większość Amerykanów arabskiego pochodzenia to chrześcijanie!

Nowojorski Departament Edukacji zapewnia, że przygotowania do otwarcia szkoły idą pełną parą. Spośród 60 przewidzianych miejsc zajętych już jest prawie 50. Głównie przez dzieci z rodzin niearabskich – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

(źródło: Rzeczpospolita)
Zamęt społeczny, manipulacje ludzkimi umysłami i przedkładanie obcych interesów ponad dobro Ojczyzny, połączone z eskalacją napięcia wewnątrz narodu, zawsze prowadzą do tragedii i upadków. W trudnych czasach trzeciej dekady XXI wieku odwołajmy się do św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. O tym wyjątkowym duchownym opowie Dorota Niedźwiecka na spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” w Gorzowie Wielkopolskim...
Doceniony przez Kościół i wyniesiony na ołtarze św. Szarbel to przykład duchownego żyjącego w całkowitej zgodzie z Panem Bogiem, w pełni powierzającego Stwórcy swoją pracę i modlitwę. O życiu i cudach dokonywanych do dzisiaj przez św. Szarbela opowie w trzech miejscowościach Podkarpacia znany działacz katolicki Jacek Kotula. Spotkania organizowane w ramach Klubów „Polonia Christiana”, w obecności relikwii św. Szarbela, będą dobrą okazją do pogłębienia wiedzy o XIX-wiecznym duchownym, określanym jako „święty Bogiem upojony”.
To będzie prelekcja niezwykle ciekawa, dotykająca najważniejszego wydarzenia politycznego najbliższych tygodni - wyborów do Parlamentu Europejskiego. Naszym gościem w warszawskim „Klubie” będzie dr hab. prof. KUL Mieczysław Ryba. Temat spotkania to „Wybory do Parlamentu Europejskiego: podległość czy suwerenność Polski?". Wstęp wolny!
Od antypedagogiki do antyedukacji - czy w tym kierunku musi zmierzać polski system edukacyjny? Jakie są alternatywy? To pytania ważne nie tylko dla tych, którzy mają dzieci w wieku szkolnym. To dyskusja pokoleniowa, traktująca o przyszłości naszego kraju - bo, jak prawił kanclerz Zamoyski, „takie będą rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie”. Do tej dyskusji zapraszamy w ramach najbliższego spotkania naszego „Klubu” w Opolu.
W niedzielę 12 maja w dwóch miejscowościach obwodu lwowskiego – w Pnikucie i w Krukienicach – będzie można wysłuchać prelekcji o św. Szarbelu i ucałować relikwie maronickiego zakonnika, którego kanonizacji dokonał 9 października 1977 roku papież Paweł VI. O libańskim duchownym i świętym opowie działacz pro life i obrońca wartości katolickich Jacek Kotula z Podkarpacia. Niedzielne prelekcje to pierwsze spotkania przygotowane przez Klub „Polonia Christiana” na Ukrainie.