Australia: kard. Pell o szkolnictwie katolickim

2007-08-14 00:00:00


- Australijskie szkolnictwo katolickie powinno na tyle umocnić swą tożsamość, aby wiara stała się czynnikiem przyciągającym uczniów - stwierdził kard. George Pell. Metropolita Sydney wypowiedział się 12 sierpnia w związku z opublikowanym 7 sierpnia listem biskupów na temat edukacji katolickiej - informuje Radio Watykańskie.

Hierarcha podkreślił, że szkolnictwo katolickie jest dumą australijskiego Kościoła. Jego placówki cieszą się dobrą opinią i odnotowują stały wzrost liczby uczniów. Obecnie w szkołach katolickich kształci się 1/5 australijskiej młodzieży. Okazuje się jednak, że uczniowie tych szkół wywodzą się głównie ze środowisk niekatolickich.

Według przytoczonych przez kard. Pella danych statystycznych, połowa młodzieży katolickiej nie uczęszcza do szkół prowadzonych przez Kościół. Z jednej strony osób ubogich nie stać na posłanie do nich swych dzieci, z drugiej rodziny zamożne chętnie posyłają swe pociechy do niekatolickich szkół prywatnych.

Archidiecezja w Sydney zdaje sobie sprawę z wyzwań finansowych i utrzymuje wysokość czesnego poniżej wzrostu inflacji. Kard. Pell zapewnił, że Kościół będzie poszukiwał nowych sposobów pomocy w tej dziedzinie dla rodzin najuboższych. Najistotniejsze jest jednak konkretne ożywienie wiary katolików. Arcybiskup Sydney ma nadzieję, że okazją ku temu będą przyszłoroczne Światowe Dni Młodzieży, a obecność Ojca Świętego i wielu gości uzmysłowi całemu lokalnemu Kościołowi potrzebę czynnego jej wyrażania w życiu codziennym - czytamy w serwisie Radia Watykańskiego.


(źródło: Radio Watykańskie)
W 1977 roku papież Paweł VI kanonizował o. Szarbela Machlufa, zmarłego w Wigilię 1898 roku duchownego maronickiego, mnicha i pustelnika, świętego Kościoła Katolickiego, znanego z licznych uzdrowień. Na najbliższych spotkaniach prowadzonych w obecności relikwii św. Szarbela, zorganizowanych w Poznaniu i we Wrocławiu, o życiu świętego opowie działacz katolicki Jacek Kotula.
W dniach 11-12 maja w Krakowie odbędzie się Krakowski Kiermasz Dobrej Książki, który będzie okazją do spotkania się w jednym miejscu z publicystami i naukowcami nie poddającymi się trendowi politycznej poprawności i uległości wobec dyktatu mediów głównego nurtu. Interesująco zapowiada się także przedpremierowa emisja „Cyber-niewolników” – nowego odcinka „Władców świata” wyprodukowanego przez nasze Stowarzyszenie.
Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.