Belgia: obchody 75. rocznicy objawień NMP w Beauraing

2007-08-21 00:00:00
 

Kościół w Belgii obchodził 75. rocznicę objawień Matki Bożej w Beauraing. Główne uroczystości odbyły się w dniach 18-19 sierpnia – informuje KAI.


Między 29 listopada 1932 r. i 3 stycznia 1933 r. "Maryja ze złotym sercem" ukazała się 33 razy pięciorgu dzieciom w Beauraing. Jedno z nich, 84-letnia Gilberte Degeimbre nadal żyje i mieszka we Włoszech. Biała postać miała rozpostarte ramiona. Widać było jej serce, którego barwa przypominała złoto. Przekazywała dzieciom przesłania, m.in. "Nieustannie się módlcie", "Nawrócę grzeszników", "Jestem Niepokalaną Dziewicą", "Jestem Matką Bożą, Królową Nieba" i "Niech przybywają tu pielgrzymki".


Spokojna dotąd wioska Beauraing stała się ośrodkiem pielgrzymkowym, do którego co roku przybywa 250-300 tys. wiernych. W 1943 r. miejscowy biskup André-Marie Charue z Namur wydał dekret zatwierdzający kult Matki Bożej z Beauraing. W 1947 r. rozpoczęto budowę sanktuarium, zaś dwa lata bp Charue uznał nadprzyrodzony charakter objawień. W 1968 r. po rozbudowie, został oddany do użytku górny kościół wraz z wielką kryptą. Od wielu lat do sanktuarium przybywają grupy Odnowy w Duchu Świętym, organizowane są tu tridua modlitewne i rekolekcje.


Uroczystości jubileuszowe trwają od 29 listopada 2006 r. 15 sierpnia Msza św. z sanktuarium była transmitowana przez Eurowizję. Po południu odbył się tradycyjny obrzęd błogosławieństwa dzieci. Jednak główne obchody przypadły na 18-19 sierpnia. Złożyły się na nie: czuwanie modlitewne, procesja ze świecami i Msza św. odprawiana pod przewodnictwem kard. Godfrieda Danneelsa z Brukseli. Uroczystości z okazji 75. rocznicy objawień zakończą się 29 listopada.


Rektor sanktuarium ks. Jacques Gilon informuje, że od 10 lat, "dzięki dynamicznej grupie wolontariuszy", w Beauraing przyjmuje się tysiące ludzi młodych. Podkreśla zarazem, że "paradoksalnie Beauraing jest bardziej znane zagranicą niż w Belgii. Pielgrzymki przybywają tu z północnej Francji, podczas gdy Belgowie nie znają historii tego szczególnego miejsca". 75. rocznica objawień jest dla rektora dobrą okazją, by "otworzyć drzwi do Beauraing" i sprawić by "przesłanie Maryi, bardzo ewangeliczne, stało się znane".


(źródło: KAI)

Jacek Kotula wraz z Klubem "Polonia Christiana" zapraszają na kolejny fascynujący cykl spotkań, poświęconych życiu i cudom świętego Szarbela Machlufa, zmarłego w Wigilię 1898 roku duchownego maronickiego, mnicha i pustelnika, świętego Kościoła Katolickiego. Już wkrótce opowie o nim w Iwoniczu Zdroju, Rymanowie Zdroju i Babicy koło Rzeszowa.
Niezłomna osobowość, wielki patriotyzm i pełne oddanie Ojczyźnie – tymi słowami można określić postawę rotmistrza Witolda Pileckiego, który czynnie walczył o wolną Polskę w I i II wojnie światowej, w wojnie polsko – bolszewickiej oraz z władzą komunistyczną po 1945 roku. Na dwa spotkania z dr Anną Mandrelą, poświęcone tematowi kształtowania cnót i charakteru na przykładzie Pileckiego, zapraszają Kluby „Polonia Christiana” do Olsztyna i Elbląga.
W 1977 roku papież Paweł VI kanonizował o. Szarbela Machlufa, zmarłego w Wigilię 1898 roku duchownego maronickiego, mnicha i pustelnika, świętego Kościoła Katolickiego, znanego z licznych uzdrowień. Na najbliższych spotkaniach prowadzonych w obecności relikwii św. Szarbela, zorganizowanych w Poznaniu i we Wrocławiu, o życiu świętego opowie działacz katolicki Jacek Kotula.
W dniach 11-12 maja w Krakowie odbędzie się Krakowski Kiermasz Dobrej Książki, który będzie okazją do spotkania się w jednym miejscu z publicystami i naukowcami nie poddającymi się trendowi politycznej poprawności i uległości wobec dyktatu mediów głównego nurtu. Interesująco zapowiada się także przedpremierowa emisja „Cyber-niewolników” – nowego odcinka „Władców świata” wyprodukowanego przez nasze Stowarzyszenie.
Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!