Benedykt XVI: cywilizacja zachodnia zdradziła Ewangelię

2008-03-03 00:00:00

Cywilizacja zachodnia zdradziła chrześcijaństwo - stwierdził Benedykt XVI w przemówieniu, jakie skierował do rzymskich studentów na zakończenie czuwania modlitewnego w ramach VI Europejskiego Dnia Świata Uniwersyteckiego. Jego hasłem były słowa: „Europa i Ameryka razem, aby budować cywilizację miłości”.

Zwracając się do obecnych w Auli Pawła VI oraz – za pośrednictwem satelity – do młodzieży w Toledo w Hiszpanii, w Aparecida w Brazylii, Loja w Ekwadorze, Neapolu, Hawanie, Mieście Meksyk, Avignonie we Francji, Waszyngtonie, Bukareszcie i Mińsku, papież stwierdził: – Chrześcijaństwo stanowi silną i głęboką więź między tak zwanym starym kontynentem a tym, co nazwano „nowym światem”. – Wystarczy pomyśleć o fundamentalnym miejscu, jakie Pismo Święte i chrześcijańska liturgia zajmują w kulturze i sztuce narodów europejskich i amerykańskich. Niestety jednak tak zwana cywilizacja zachodnia po części zdradziła swoją ewangeliczną inspirację. Nasuwa się zatem uczciwa i szczera refleksja, rachunek sumienia. Należy rozróżnić między tym, co buduje „cywilizację miłości”, zgodnie z planem Bożym objawionym w Jezusie Chrystusie, a tym, co jej się przeciwstawia - powiedział Benedykt XVI.

Papież przypomniał, że młodymi byli: św. Benedykt z Nursji, św. Franciszek z Asyżu i błogosławiony Karl Leisner w Europie oraz św. Martín de Porres, św. Róża z Limy i błogosławiona Kateri Tekakwitha w Ameryce. – Młodzi budowniczy cywilizacji miłości! Dziś was, młodych Europejczyków i Amerykanów, Pan Bóg wzywa, byście współpracowali ze swymi rówieśnikami na całym świecie, ażeby soki Ewangelii odnowiły cywilizację oby tych kontynentów i całej ludzkości – zaapelował Benedykt XVI.

Źródło: KAI
– Kult Świętej Rodziny przychodzi w samą porę, aby leczyć rany zadane rodzinom chrześcijańskim przez ducha tego świata – pisał już ponad sto lat temu katolicki misjonarz i nauczyciel ks. Jan Berthier. Ponieważ słowa te nie straciły nic na swojej aktualności, a kryzys rodzin niestety wciąż się pogłębia, Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi postanowiło zorganizować kampanię „Najświętsza Rodzino, bądź naszą obroną!”
Klub Polonia Christiana w Krakowie oraz Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi zapraszają na wyjątkową i niezwykle ważną konferencję pt. „Czy Polsce grozi kolejny rozbiór?”. Wydarzenie to jest organizowane w związku z 230. rocznicą III rozbioru Polski, który na 123 lata wymazał naszą Ojczyznę z map świata.
Każdy ma prawo do życia! W dobie najniższego w historii poziomu dzietności w Polsce, konieczne jest głośne przypomnienie, że każde życie jest bezcenne i wymaga opieki, a samo rodzicielstwo promocji!
Modlitwa za zmarłych jest jednym z najpiękniejszych uczynków miłosierdzia, jaki może spełnić katolik. My – synowie i córki Mistycznego Ciała Chrystusa wierzymy, że dzięki naszej modlitwie dusze zmarłych doświadczają łaski życia wiecznego, a my sami umacniamy w sobie nadzieję na spotkanie z nimi w Niebie. Właśnie dlatego Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi zaprasza wszystkich ludzi dobrej woli na Zaduszki za naszych Przyjaciół, Współpracowników i Dobrodziejów.
– Ja jestem Matką dusz czyśćcowych. Moje modlitwy łagodzą czyśćcowe męki tych, którzy znosić je muszą. Jestem Matką pocieszenia dla dusz cierpiących, które na wezwanie mego imienia radują się jak chorzy, usłyszawszy słowa pocieszenia od lekarza – takie słowa usłyszała od Maryi podczas jednego z objawień św. Brygida Szwedzka.