Benedykt XVI o nauczaniu św. Grzegorza

2007-08-24 00:00:00


O nauczaniu św. Grzegorza z Nazjanzu w Kapadocji mówił Benedykt XVI podczas audiencji ogólnej 22 sierpnia w Auli Pawła VI w Watykanie. Papież kontynuował prezentację sylwetki wielkiego teologa, kaznodziei i poety z IV wieku, którą rozpoczął przed dwoma tygodniami (zobacz - Benedykta XVI katecheza o św. Grzegorzu z Nazjanzu)

W katechezie Benedykt XVI podkreślił, że życiową dewizą tego wielkiego teologa były słowa: "Zostałem stworzony, aby wznosić się ku Bogu przez moje dzieło". Św. Grzegorz oddał całkowicie na służbę Bogu i Kościołowi swój talent pisarza i mówcy. W jego licznych dziełach możemy odnaleźć głęboką medytację nad tajemnicą Trójcy Świętej. Swoimi argumentami bronił orzeczenia Soboru Nicejskiego, które mówi, że Bóg jest jeden, ale w trzech osobach: Ojciec, Syn i Duch Święty, "trojakie światło w tej samej chwale zjednoczone".

Papież zwrócił uwagę, że drugim wielkim tematem była prawda, że Chrystus był w pełni człowiekiem. Dowodził, że Syn Boży, aby zbawić człowieka w całości jego ciała, duszy i ducha przyjął wszystkie elementy natury ludzkiej. W przeciwnym razie człowiek nie zostałby zbawiony. Stając się człowiekiem Chrystus dał nam możliwość stawania się takimi jakim On jest.

Św. Grzegorz konsekwentnie dowodził, że Maryja, która dała naturę ludzką Chrystusowi jest prawdziwą matką Boga. W swoim nauczaniu oratorskim święty przypominał, że powinniśmy być solidarni z innymi, gdyż wszyscy jesteśmy jedno w Chrystusie. Dlatego wzywał do gorliwości w pełnieniu dzieł miłosierdzia wobec innych. Ta zaś gorliwość powinna wypływać ze zjednoczenia z miłością Boga w żarliwej nieustannej modlitwie. W niej powinniśmy zwracać swe serce ku Bogu, aby powierzyć Mu się w ofierze, która ma być oczyszczona i przemieniona.

(źródło: KAI)
Zamęt społeczny, manipulacje ludzkimi umysłami i przedkładanie obcych interesów ponad dobro Ojczyzny, połączone z eskalacją napięcia wewnątrz narodu, zawsze prowadzą do tragedii i upadków. W trudnych czasach trzeciej dekady XXI wieku odwołajmy się do św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. O tym wyjątkowym duchownym opowie Dorota Niedźwiecka na spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” w Gorzowie Wielkopolskim...
Doceniony przez Kościół i wyniesiony na ołtarze św. Szarbel to przykład duchownego żyjącego w całkowitej zgodzie z Panem Bogiem, w pełni powierzającego Stwórcy swoją pracę i modlitwę. O życiu i cudach dokonywanych do dzisiaj przez św. Szarbela opowie w trzech miejscowościach Podkarpacia znany działacz katolicki Jacek Kotula. Spotkania organizowane w ramach Klubów „Polonia Christiana”, w obecności relikwii św. Szarbela, będą dobrą okazją do pogłębienia wiedzy o XIX-wiecznym duchownym, określanym jako „święty Bogiem upojony”.
To będzie prelekcja niezwykle ciekawa, dotykająca najważniejszego wydarzenia politycznego najbliższych tygodni - wyborów do Parlamentu Europejskiego. Naszym gościem w warszawskim „Klubie” będzie dr hab. prof. KUL Mieczysław Ryba. Temat spotkania to „Wybory do Parlamentu Europejskiego: podległość czy suwerenność Polski?". Wstęp wolny!
Od antypedagogiki do antyedukacji - czy w tym kierunku musi zmierzać polski system edukacyjny? Jakie są alternatywy? To pytania ważne nie tylko dla tych, którzy mają dzieci w wieku szkolnym. To dyskusja pokoleniowa, traktująca o przyszłości naszego kraju - bo, jak prawił kanclerz Zamoyski, „takie będą rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie”. Do tej dyskusji zapraszamy w ramach najbliższego spotkania naszego „Klubu” w Opolu.
W niedzielę 12 maja w dwóch miejscowościach obwodu lwowskiego – w Pnikucie i w Krukienicach – będzie można wysłuchać prelekcji o św. Szarbelu i ucałować relikwie maronickiego zakonnika, którego kanonizacji dokonał 9 października 1977 roku papież Paweł VI. O libańskim duchownym i świętym opowie działacz pro life i obrońca wartości katolickich Jacek Kotula z Podkarpacia. Niedzielne prelekcje to pierwsze spotkania przygotowane przez Klub „Polonia Christiana” na Ukrainie.