Biblie od wiernych z Polski już służą katolikom w Mozambiku

2024-09-03 00:00:00
Biblie od wiernych z Polski już służą katolikom w Mozambiku

Pierwsza część Biblii ufundowanych przez Przyjaciół i Dobrodziejów Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi dotarła do katolickich wspólnot parafii Carapira w Mozambiku. Dzięki tej inicjatywie lokalne społeczności otrzymają łącznie 100 egzemplarzy Pisma Świętego w języku macua, co przyczyni się do pogłębienia ich wiary i edukacji religijnej.

 

W temacie ubiegłorocznej kampanii „Wspomóż budowę kaplic w Mozambiku!” dzieje się w ostatnich miesiącach naprawdę wiele. Niedawno informowaliśmy o tym, że odbyło się uroczyste poświęcenie trzeciej kaplicy, którą sfinansowali Darczyńcy Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. Teraz pragniemy przekazać, że kilka tygodni temu miało miejsce spotkanie lokalnej rady parafialnej, na której osoby odpowiedzialne za wspólnoty otrzymały pierwszą część Biblii ufundowanych przez Dobrodziejów z Polski.  Docelowo katolickie wspólnoty parafii Carapira otrzymają od nas 100 egzemplarzy Pisma Świętego w lokalnym języku macua.

 

Przypomnijmy, że w lipcu ubiegłego roku Przyjaciele Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi otrzymali materiały z kampanii poświęconej sytuacji chrześcijan w Mozambiku. Z gazetki pt. „Wołanie z Mozambiku” mogli dowiedzieć się, jak wygląda życie katolików w tym afrykańskim kraju, z jakimi problemami muszą mierzyć się na co dzień i w jaki sposób pomagają im m.in. polscy misjonarze kombonianie.

 

Ponadto otrzymali od nas poświęcony obrazek z wizerunkiem umierającego na Krzyżu Pana Jezusa, ze specjalną modlitwą na odwrocie, list posługującego w Mozambiku ks. biskupa Alberto Very Aréjuli, zachęcający do włączenia się w naszą akcję, a także cegiełkę upamiętniającą zaangażowanie w tę inicjatywę. Hojność Przyjaciół Stowarzyszenia przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Zebrane środki pozwoliły na budowę aż trzech kaplic wraz z niezbędnym wyposażeniem, dzięki czemu nasi katoliccy bracia z Afryki zyskali godziwe warunki do modlitwy, nauki o Chrystusie i miejsce schronienia.

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.