Biblie od wiernych z Polski już służą katolikom w Mozambiku

2024-09-03 00:00:00
Biblie od wiernych z Polski już służą katolikom w Mozambiku

Pierwsza część Biblii ufundowanych przez Przyjaciół i Dobrodziejów Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi dotarła do katolickich wspólnot parafii Carapira w Mozambiku. Dzięki tej inicjatywie lokalne społeczności otrzymają łącznie 100 egzemplarzy Pisma Świętego w języku macua, co przyczyni się do pogłębienia ich wiary i edukacji religijnej.

 

W temacie ubiegłorocznej kampanii „Wspomóż budowę kaplic w Mozambiku!” dzieje się w ostatnich miesiącach naprawdę wiele. Niedawno informowaliśmy o tym, że odbyło się uroczyste poświęcenie trzeciej kaplicy, którą sfinansowali Darczyńcy Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. Teraz pragniemy przekazać, że kilka tygodni temu miało miejsce spotkanie lokalnej rady parafialnej, na której osoby odpowiedzialne za wspólnoty otrzymały pierwszą część Biblii ufundowanych przez Dobrodziejów z Polski.  Docelowo katolickie wspólnoty parafii Carapira otrzymają od nas 100 egzemplarzy Pisma Świętego w lokalnym języku macua.

 

Przypomnijmy, że w lipcu ubiegłego roku Przyjaciele Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi otrzymali materiały z kampanii poświęconej sytuacji chrześcijan w Mozambiku. Z gazetki pt. „Wołanie z Mozambiku” mogli dowiedzieć się, jak wygląda życie katolików w tym afrykańskim kraju, z jakimi problemami muszą mierzyć się na co dzień i w jaki sposób pomagają im m.in. polscy misjonarze kombonianie.

 

Ponadto otrzymali od nas poświęcony obrazek z wizerunkiem umierającego na Krzyżu Pana Jezusa, ze specjalną modlitwą na odwrocie, list posługującego w Mozambiku ks. biskupa Alberto Very Aréjuli, zachęcający do włączenia się w naszą akcję, a także cegiełkę upamiętniającą zaangażowanie w tę inicjatywę. Hojność Przyjaciół Stowarzyszenia przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Zebrane środki pozwoliły na budowę aż trzech kaplic wraz z niezbędnym wyposażeniem, dzięki czemu nasi katoliccy bracia z Afryki zyskali godziwe warunki do modlitwy, nauki o Chrystusie i miejsce schronienia.

O wizjach kształcenia i wychowania człowieka mówi się wiele, ale najczęściej brakuje w nich uporządkowania i oparcia na właściwych fundamentach. Widzimy to najdobitniej w chaosie najnowszych zmian forsowanych przez resort edukacji. Rzetelną krytykę tych rozwiązań, jak i poprzednich reform, gwarantuje postać naszego prelegenta podczas najbliższego spotkania „Klubu” w Warszawie. Zapraszamy już w czwartek 12 września!
Wraz z początkiem nowego roku szkolnego rząd wprowadza szkodliwe zmiany w systemie edukacji. Jeszcze bardziej mogą przerażać plany na przyszłość, jakie Barbara Nowacka od pewnego czasu komunikuje bezpośrednio lub poprzez swoich zastępców. Mając na uwadze bieżącą sytuację, w tym potrzebę zabrania czytelnego, jednoznacznego głosu ws. antyreformy forsowanej przez MEN, zarząd naszego Stowarzyszenia publikuje oświadczenie, prosząc o jego lekturę i rozpropagowanie wśród katolickiej i konserwatywnej opinii publicznej.
W czwartek 29 sierpnia przed siedzibą Małopolskiego Kuratorium Oświaty protestowali obrońcy edukacji, sprzeciwiający się deprawacji moralnej młodego pokolenia oraz wprowadzaniu do programu nauczania m.in. nauczania o tzw. bezpiecznej aborcji i oddzielaniu życia seksualnego od życia rodzinnego. W akcji pod krakowską siedzibą kuratorium uczestniczyli m.in. członkowie i przyjaciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.
Wielką wagę będzie mieć zbliżający się protest w Krakowie i w innych polskich miastach, gdyż dotyczy ideologicznych przeobrażeń systemu edukacji, a więc przyszłości naszych dzieci i wnuków. W imieniu szerokiej koalicji organizacji non-profit walczących ze szkodliwymi zmianami, apelujemy o udział w proteście i poinformowanie o nim Państwa znajomych.
Organizacje społeczne i obywatele widzący zagrożenie w seksualizacji młodych osób poprzez zmiany w programie nauczania, planowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki, zorganizowali akcję zbierania podpisów pod petycją skierowaną do MEN. Do społecznego sprzeciwu wobec planów MEN dołączyły się m.in. Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi oraz Stowarzyszenie Polonia Christiana, które podpisały petycję do minister edukacji narodowej Barbary Nowackiej.