Bitwa pod Białymstokiem A.D. 1769 - festiwal historyczny

2012-07-03 00:00:00
Bitwa pod Białymstokiem A.D. 1769 - festiwal historyczny


Zapraszamy do wzięcia udziału w Festiwalu Rekonstrukcyjno – Historycznym „BITWA POD BIAŁYMSTOKIEM A.D. 1769”, którego inicjatorami są: Stowarzyszenia Mieszkańców i Miłośników Juchnowca „Partnerstwo dla przyszłości” oraz Fundacja „Pro Anima”. Festiwal otrzymał dotację Urzędu Miejskiego w Białymstoku i Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Patronat nad festiwalem objął m.in. dwumiesięcznik „Polonia Christiana” oraz portal internetowy PCh24.pl

Festiwal poświęcony jest upamiętnieniu bitwy z 15 lipca 1769 r. podczas której 4000 żołnierzy Konfederacji Barskiej stoczyło bitwę z zawodową armią carską pod dowództwem Generała Golicyna. Bitwa, która została stoczona pod Białymstokiem, w okolicy Olmont rozstrzygnęła losy marszu konfederatów na Litwę.

Wśród punktów programu tegorocznego, pierwszego Festiwalu zaplanowaliśmy m.in. koncert pieśni staropolskiej w wykonaniu Jacka Kowalskiego wraz z zespołem, który poprzedzi wystąpienie profesora Józefa Maroszka oraz promocja nowego szlaku turystycznego związanego z bitwą. W dzień rocznicy 15 lipca 2012 r. odprawiona zostanie Msza Święta z oprawą muzyczną z XVIII wieku oraz odbędą się pokazy wojskowe z epoki, festyn rodzinny i koncerty muzyczne na polu bitwy. W ramach przygotowania do imprezy powstał obraz przedstawiający bitwę. Wydana zostanie także kartka pocztowa. Zapraszamy!

Program festiwalu:

14 lipca, sobota

19.00 - Koncert Jacka Kowalskiego z Zespołem - Aula Magna Pałacu Branickich 

15 lipca, niedziela
 
13.30 - Msza Święta z oprawą muzyczną z XVIII wieku, Kościół Farny (mały) w Białymstoku, 
15.00 - 17.00 - Przemarsz wojsk oraz gości na trasie Fara – Olmonty,

15.00 - 19.00 - Wejście wojsk konfederackich do Olmont, powitanie, krótki koncert Jacka Kowalskiego z Zespołem, pokazy żołnierskie w tym salwy armatnie, festyn rodzinny z atrakcjami,
19.00 - 21.00 - Koncert piosenek i pieśni polskich,
21.00 - Zakończenie Festiwalu.

W ramach przygotowania do imprezy powstał obraz przedstawiający bitwę. Wydana zostanie także kartka pocztowa.

Źródło: olmonty1769.pl 

Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.