Bitwa pod Białymstokiem A.D. 1769 - festiwal historyczny

2012-07-03 00:00:00
Bitwa pod Białymstokiem A.D. 1769 - festiwal historyczny


Zapraszamy do wzięcia udziału w Festiwalu Rekonstrukcyjno – Historycznym „BITWA POD BIAŁYMSTOKIEM A.D. 1769”, którego inicjatorami są: Stowarzyszenia Mieszkańców i Miłośników Juchnowca „Partnerstwo dla przyszłości” oraz Fundacja „Pro Anima”. Festiwal otrzymał dotację Urzędu Miejskiego w Białymstoku i Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Patronat nad festiwalem objął m.in. dwumiesięcznik „Polonia Christiana” oraz portal internetowy PCh24.pl

Festiwal poświęcony jest upamiętnieniu bitwy z 15 lipca 1769 r. podczas której 4000 żołnierzy Konfederacji Barskiej stoczyło bitwę z zawodową armią carską pod dowództwem Generała Golicyna. Bitwa, która została stoczona pod Białymstokiem, w okolicy Olmont rozstrzygnęła losy marszu konfederatów na Litwę.

Wśród punktów programu tegorocznego, pierwszego Festiwalu zaplanowaliśmy m.in. koncert pieśni staropolskiej w wykonaniu Jacka Kowalskiego wraz z zespołem, który poprzedzi wystąpienie profesora Józefa Maroszka oraz promocja nowego szlaku turystycznego związanego z bitwą. W dzień rocznicy 15 lipca 2012 r. odprawiona zostanie Msza Święta z oprawą muzyczną z XVIII wieku oraz odbędą się pokazy wojskowe z epoki, festyn rodzinny i koncerty muzyczne na polu bitwy. W ramach przygotowania do imprezy powstał obraz przedstawiający bitwę. Wydana zostanie także kartka pocztowa. Zapraszamy!

Program festiwalu:

14 lipca, sobota

19.00 - Koncert Jacka Kowalskiego z Zespołem - Aula Magna Pałacu Branickich 

15 lipca, niedziela
 
13.30 - Msza Święta z oprawą muzyczną z XVIII wieku, Kościół Farny (mały) w Białymstoku, 
15.00 - 17.00 - Przemarsz wojsk oraz gości na trasie Fara – Olmonty,

15.00 - 19.00 - Wejście wojsk konfederackich do Olmont, powitanie, krótki koncert Jacka Kowalskiego z Zespołem, pokazy żołnierskie w tym salwy armatnie, festyn rodzinny z atrakcjami,
19.00 - 21.00 - Koncert piosenek i pieśni polskich,
21.00 - Zakończenie Festiwalu.

W ramach przygotowania do imprezy powstał obraz przedstawiający bitwę. Wydana zostanie także kartka pocztowa.

Źródło: olmonty1769.pl 

Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.