Bóg dąży do ocalenia ludzkości. Spotkanie z Br. Tadeuszem Rucińskim w Opolu

2023-02-07 00:00:00
Bóg dąży do ocalenia ludzkości. Spotkanie z Br. Tadeuszem Rucińskim w Opolu

Chrześcijański Klub Dyskusyjny w Opolu organizuje w czwartek 16 lutego br. spotkanie z Bratem Tadeuszem Rucińskim ze Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich. Prelekcja i rozmowa poświęcone będą intrygującemu tematowi: „Poszukując ocalenia. Conversatorium morum. Więź wspólnoty”. Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi jest współorganizatorem tego wydarzenia.

 

Na temat ocalenia ludzkości w chrześcijaństwie powiedziano i napisano już wiele, zagadnienie to wraca w czasach niepewności lub tragedii, które dotykają narody na całym świecie. Dzisiaj, w obliczu rosnącego zagrożenia rozwojem konfliktów zbrojnych i upadkiem moralności warto zastanowić się, co każdy z nas robi, by zapobiec destrukcji moralnej i panoszącej się śmierci niesionej przez wojny.

 

- Gdy przez grzech została rozbita jedność rodzaju ludzkiego, Bóg dąży najpierw do ocalenia ludzkości, ratując jej poszczególne części. Przymierze z Noem po potopie wyraża zasadę ekonomii Bożej wobec „narodów”, czyli ludzi zgromadzonych „według swych krajów i swego języka, według szczepów i według narodów” (Rdz 10, 5). Ten zarazem kosmiczny, społeczny i religijny porządek wielości narodów, ma na celu ograniczenie pychy upadłej ludzkości, która - jednomyślna w swej przewrotności - o własnych siłach chciała dojść do swojej jedności, budując wieżę Babel. Jednak z powodu grzechu politeizm oraz bałwochwalstwo narodu i jego przywódcy nieustannie zagrażają pogańską przewrotnością tej tymczasowej ekonomii – czytamy w „Katechizmie Kościoła Katolickiego”.

 

Kontemplując te słowa warto poznać sposób ujmowania problemu ocalenia przez doświadczonego dydaktyka i autora publikacji, Brata Tadeusza Rucińskiego, który w czwartek 16 lutego poprowadzi prelekcję na temat „Poszukując ocalenia. Conversatorium morum. Więź wspólnoty”.

 

Br. Tadeusz Ruciński FSC jest rekolekcjonistą i autorem poczytnych książek dla dzieci, popularyzujących wiedzę o religii. Jako praktyk edukacji szkolnej i katechezy nabył doświadczenie w zakresie systemu edukacji i jego wpływu na rozwój młodego człowieka. Br. Tadeusz Ruciński FSC należy do Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich. Jest także redaktorem miesięcznika „Anioł Stróż” i gościem mediów związanych ze Stowarzyszeniem Ks. Piotra Skargi (występował w telewizji PCh24TV oraz publikował w wydawanych przez Stowarzyszenie magazynach). Za swoją twórczość („Śpiewnik Anielski”) został nagrodzony wyróżnieniem kapituły Feniksa za rok 2020.

 

Spotkanie z Br. T. Rucińskim, zaplanowane na czwartek 16 lutego br., poświęcone tematowi „Poszukując ocalenia. Conversatorium morum. Więź wspólnoty”, rozpocznie się o godzinie 18.00 w Centrum Dialogu Obywatelskiego przy ulicy Damrota 1 (róg ul. Krakowskiej) w Opolu. Wstęp wolny.

Organizatorem wydarzenia w Opolu jest Chrześcijański Klub Dyskusyjny, współorganizatorem Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a paronat medialny objęły magazyn „Polonia Christiana” oraz portal PCh24.pl.

Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.