Bp Felllay wezwał wiernych do modlitwy o wypełnienie woli Bożej

2012-03-29 00:00:00
Bp Felllay wezwał wiernych do modlitwy o wypełnienie woli Bożej


Do wzmożenia modlitw i ofiar duchowych w intencji wypełnienia woli Bożej wezwał wiernych przełożony generalny Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X bp Bernard Fellay. Nawiązał do swego spotkania z prefektem Kongregacji Nauki Wiary, kard. Williamem Levadą, który oznajmił mu, że zdaniem Stolicy Apostolskiej odpowiedź lefebrystów na "preambułę doktrynalną" nie jest wystarczająca. Chodzi o przezwyciężenie problemów doktrynalnych, leżących u podstaw istniejącego podziału. Watykan poprosił bp. Fellaya o wyjaśnienie swojego stanowiska.


Przełożony generalny Bractwa zapewnił, że zależy mu na dobru Kościoła i zbawieniu dusz. Wezwał do szczególnie intensywnych modlitw w okresie Wielkiego Tygodnia i Oktawy Wielkanocnej.

Jak wiadomo, kierowana przez niego wspólnota ma do 15 kwietnia ostatecznie wyjaśnić swoje stanowisko wobec "preambuły doktrynalnej". Biskup nie zdradził, jaką odpowiedź ma zamiar przekazać do Watykanu.

Bractwo Kapłańskie św. Piusa X założył w 1970 r. abp Marcel Lefebvre, francuski hierarcha ze Zgromadzenia Świętego Ducha, były administrator apostolski Dakaru i były przełożony generalny swego zgromadzenia zakonnego. Był uczestnikiem Soboru Watykańskiego II, ale nie zgadzał się z jego uchwałami, zwłaszcza nt. wolności religijnej, ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego. Odrzucił również nowy porządek Mszy św. (Novus Ordo) i na znak sprzeciwu wobec Vaticanum II powołał do życia wspomniane Bractwo, którego członkowie - kapłani i seminarzyści - są kształceni i wyświęcani zgodnie z przepisami kościelnymi sprzed Soboru.

Po samowolnym, tzn. bez zgody papieża, konsekrowaniu przez arcybiskupa 30 czerwca 1988 r. czterech biskupów dla potrzeb Bractwa Stolica Apostolska orzekła, że w ten sposób on sam, jego współpracownicy i wszyscy uczestnicy tamtego wydarzenia zostali ekskomunikowani i popadli w schizmę. Jan Paweł II utworzył wkrótce potem Komisję "Ecclesia Dei" dla tych księży i kleryków, którzy - zachowując wierność obrządkowi przedsoborowemu - zachowają jedność z Rzymem. Powstało wówczas Bractwo Kapłańskie św. Piotra, do którego należą duchowni i seminarzyści, przywiązani do rytu przedsoborowego, czyli trydenckiego.

Ekskomunikę czterech biskupów Bractwa odwołał dopiero Benedykt XVI w dniu 21 stycznia 2009. Otwarty pozostaje natomiast problem uznania przez tę wspólnotę postanowień Vaticanum II, które Bractwo dotychczas odrzuca. I tego właśnie dotyczą obecne rozmowy przedstawicieli lefebrystów i Watykanu.

Źródło: KAI

Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.