Bp Napierała do rolników: nie sprzedawajcie polskiej ziemi

2007-08-20 00:00:00


O niesprzedawanie polskiej ziemi zaapelował do rolników biskup kaliski Stanisław Napierała. Przewodniczył on Mszy św. dożynkowej w Pleszewie. W homilii mówił m.in. o niesprawiedliwym traktowaniu polskich rolników w Unii Europejskiej – informuje KAI.



Ziemia jest dobrem nieporównywalnym z innym dobrem - mówił bp Napierała. To dobro wszystkich Polaków, z którym łączą się nasze dzieje historyczne, kulturalne i duchowe. Dlatego hierarcha wskazywał na rolników jako tych, przed którymi stoi ważne i trudne zadanie obrony polskiej ziemi. - Na pewno będą pokusy, aby sprzedać ziemię obcym, a wy w wypełnianiu swego zadania będziecie osamotnieni. Będą was namawiać i doradzać, abyście ziemię sprzedali. Nie poddawajcie się, trwajcie na straży polskiej ziemi - apelował biskup kaliski.


Wskazywał także na niesprawiedliwe, jego zdaniem, traktowanie rolników w Unii Europejskiej. - Polscy rolnicy ciągle nie cieszą się tym samym prawem, co ich koledzy ze "starej" Unii Europejskiej. Tę niesprawiedliwość trzeba przypominać i uwrażliwiać na nią polskie władze pertraktujące w Unii - przekonywał bp Napierała. Dodał, że tylko rolnicy posiadający duże gospodarstwa mają lepsze dochody. - Żeby mieć dochody, trzeba posiadać dużo ziemi i wiele produkować. Większość polskich rolników nie ma łatwo i ledwie wiąże koniec z końcem - ubolewał hierarcha.


Dożynki diecezjalne mają już za sobą szesnastoletnią tradycję. W poprzednich latach odbywały się m.in. w Skalmierzycach, Kaliszu, Twardogórze, Jarocinie, Ostrowie Wielkopolskim, Lutogniewie, Koźminie, Gorzycach Wielkich, Trzcinicy.


Źródło: KAI

Jacek Kotula wraz z Klubem "Polonia Christiana" zapraszają na kolejny fascynujący cykl spotkań, poświęconych życiu i cudom świętego Szarbela Machlufa, zmarłego w Wigilię 1898 roku duchownego maronickiego, mnicha i pustelnika, świętego Kościoła Katolickiego. Już wkrótce opowie o nim w Iwoniczu Zdroju, Rymanowie Zdroju i Babicy koło Rzeszowa.
Niezłomna osobowość, wielki patriotyzm i pełne oddanie Ojczyźnie – tymi słowami można określić postawę rotmistrza Witolda Pileckiego, który czynnie walczył o wolną Polskę w I i II wojnie światowej, w wojnie polsko – bolszewickiej oraz z władzą komunistyczną po 1945 roku. Na dwa spotkania z dr Anną Mandrelą, poświęcone tematowi kształtowania cnót i charakteru na przykładzie Pileckiego, zapraszają Kluby „Polonia Christiana” do Olsztyna i Elbląga.
W 1977 roku papież Paweł VI kanonizował o. Szarbela Machlufa, zmarłego w Wigilię 1898 roku duchownego maronickiego, mnicha i pustelnika, świętego Kościoła Katolickiego, znanego z licznych uzdrowień. Na najbliższych spotkaniach prowadzonych w obecności relikwii św. Szarbela, zorganizowanych w Poznaniu i we Wrocławiu, o życiu świętego opowie działacz katolicki Jacek Kotula.
W dniach 11-12 maja w Krakowie odbędzie się Krakowski Kiermasz Dobrej Książki, który będzie okazją do spotkania się w jednym miejscu z publicystami i naukowcami nie poddającymi się trendowi politycznej poprawności i uległości wobec dyktatu mediów głównego nurtu. Interesująco zapowiada się także przedpremierowa emisja „Cyber-niewolników” – nowego odcinka „Władców świata” wyprodukowanego przez nasze Stowarzyszenie.
Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!