Bp Tyrawa: Śluby Jasnogórskie winny kształtować nasze życie

2007-08-23 00:00:00


Śluby Jasnogórskie z 1956 roku odegrały ogromną rolę w naszej historii. Niestety, teraz próbuje się pomniejszyć ich znaczenie - tak o akcie zawierzenia narodu polskiego Czarnej Madonnie powiedział w rozmowie z KAI ordynariusz bydgoski bp Jan Tyrawa.

Zdaniem ordynariusza bydgoskiego, Śluby Jasnogórskie były konkretnym punktem odniesienia, wobec którego powinniśmy nadal kształtować nasze życie duchowe i społeczne. - W świecie techniki postęp dokonuje się w ten sposób, że przyjmujemy coś, co jest nowe. Nie można jednak tej miary stosować do sfery ducha i wymyślać coraz nowszych norm i kryteriów. Tutaj postęp dokonuje się przez wierność, nieustanny powrót do tego, co było na początku. A na początku były m.in. te Śluby - powiedział bp Tyrawa. Nazwał Śluby Jasnogórskie "określeniem konkretnych wytycznych na czas komunizmu i czas późniejszych przemian, w których nie zawsze potrafimy się odnaleźć".

Według hierarchy, najważniejsze przemiany w Polsce dokonały się dzięki "ideałowi wyrażonemu w Ślubach Jasnogórskich". - To była inspiracja i ostateczna moc ducha. Dzisiaj wchodzimy w nową rzeczywistość zawieruchy moralnej. Dlatego tamten akt oddania powinien nas nieustannie podnosić na duchu, żebyśmy się nie zajmowali banałem, tylko tym, w czym tkwi jądro i energia życia - podkreślił bp Tyrawa.

Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego zostały uroczyście złożone 26 sierpnia 1956 r. w Częstochowie przy udziale około miliona wiernych. Była to modlitwa, której tekst osobiście ułożył Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński w czwartym miesiącu przymusowego internowania w Komańczy. Rotę Ślubów wygłosił bp Michał Klepacz, pełniący wówczas obowiązki przewodniczącego Episkopatu Polski.

Śluby Narodu były przede wszystkim początkiem programu odnowy moralnej polskiego społeczeństwa, skażonego zarówno tradycyjnymi wadami w formie np. pijaństwa, jak i nowymi wynikającymi z masowej deprawacji będącej owocem systemu komunistycznego. Chodziło o obronę życia, wierności małżeńskiej, godności kobiety, świętości rodziny, katolickiego wychowania dzieci, walkę z nienawiścią, przemocą i wyzyskiem, marnotrawstwem, nieuczciwością.

W 50. rocznicę ich złożenia, ponowiono Śluby Jasnogórskie. 26 sierpnia 2006 r. na Jasnej Górze zebrało się ponad 200 tys. wiernych. Tekst Ślubów odczytał Prymas Polski kard. Józef Glemp.

(źródło: KAI)

Zamęt społeczny, manipulacje ludzkimi umysłami i przedkładanie obcych interesów ponad dobro Ojczyzny, połączone z eskalacją napięcia wewnątrz narodu, zawsze prowadzą do tragedii i upadków. W trudnych czasach trzeciej dekady XXI wieku odwołajmy się do św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. O tym wyjątkowym duchownym opowie Dorota Niedźwiecka na spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” w Gorzowie Wielkopolskim...
Doceniony przez Kościół i wyniesiony na ołtarze św. Szarbel to przykład duchownego żyjącego w całkowitej zgodzie z Panem Bogiem, w pełni powierzającego Stwórcy swoją pracę i modlitwę. O życiu i cudach dokonywanych do dzisiaj przez św. Szarbela opowie w trzech miejscowościach Podkarpacia znany działacz katolicki Jacek Kotula. Spotkania organizowane w ramach Klubów „Polonia Christiana”, w obecności relikwii św. Szarbela, będą dobrą okazją do pogłębienia wiedzy o XIX-wiecznym duchownym, określanym jako „święty Bogiem upojony”.
To będzie prelekcja niezwykle ciekawa, dotykająca najważniejszego wydarzenia politycznego najbliższych tygodni - wyborów do Parlamentu Europejskiego. Naszym gościem w warszawskim „Klubie” będzie dr hab. prof. KUL Mieczysław Ryba. Temat spotkania to „Wybory do Parlamentu Europejskiego: podległość czy suwerenność Polski?". Wstęp wolny!
Od antypedagogiki do antyedukacji - czy w tym kierunku musi zmierzać polski system edukacyjny? Jakie są alternatywy? To pytania ważne nie tylko dla tych, którzy mają dzieci w wieku szkolnym. To dyskusja pokoleniowa, traktująca o przyszłości naszego kraju - bo, jak prawił kanclerz Zamoyski, „takie będą rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie”. Do tej dyskusji zapraszamy w ramach najbliższego spotkania naszego „Klubu” w Opolu.
W niedzielę 12 maja w dwóch miejscowościach obwodu lwowskiego – w Pnikucie i w Krukienicach – będzie można wysłuchać prelekcji o św. Szarbelu i ucałować relikwie maronickiego zakonnika, którego kanonizacji dokonał 9 października 1977 roku papież Paweł VI. O libańskim duchownym i świętym opowie działacz pro life i obrońca wartości katolickich Jacek Kotula z Podkarpacia. Niedzielne prelekcje to pierwsze spotkania przygotowane przez Klub „Polonia Christiana” na Ukrainie.