Chiny: bp kościoła podziemnego Jia Zhiguo został aresztowany

2007-08-24 00:00:00

Bp Giulio Jia Zhiguo, ordynariusz diecezji Zhengding w chińskiej prowincji Hebei został w czwartek rano aresztowany. W ten sposób chińskie władze chciały przeszkodzić biskupowi podziemnego Kościoła w rozpowszechnianiu listu Benedykta XVI do katolików chińskich oraz w organizowaniu spotkań w celu wyjaśniania tego pisma diecezjanom - informuje KAI.

Według potwierdzonych źródeł agencji AsiaNews hierarcha został aresztowany rano przez kilku policjantów i członków biura ds. religijnych i wywieziony w nieznane miejsce.

W ostatnim czasie chińskie władze zaostrzyły działania przeciwko niezależnemu od nich podziemnemu Kościołowi wzmagając kontrole i aresztowania. Według źródeł AsiaNews, obecna seria aresztowań jest swoistą "odpowiedzią władz lokalnych na list papieski", opublikowany 30 czerwca br.

Od lat bp Zhiguo pozostaje pod stałym nadzorem policji. Zwykle aresztowany jest "prewencyjnie" w przededniu najważniejszych świąt katolickich. W sumie spędził w więzieniach komunistycznych i w areszcie domowym ponad 20 lat.

Komunistyczne władze nie uznają sakry bp Jia Zhiguo. Dlatego na różne sposoby utrudniają mu sprawowanie sakramentów i spotkania z podległymi mu kapłanami. Wielokrotnie starano się go zmusić do przystąpienia do uznawanego i kontrolowanego przez władze Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich, zrzeszającego kapłanów "prorządowych". Za bp Zhiguo wielokrotnie wstawiał się m.in. Parlament Europejski.

73-letni obecnie hierarcha stoi na czele liczącej 250 tys. wiernych diecezji Zhengding w najbardziej katolickiej prowincji Hebei. Szacuje się, że mieszka tam ok. 1,5 mln katolików.

(źródło: KAI)
Każdy ma prawo do życia! W dobie najniższego w historii poziomu dzietności w Polsce, konieczne jest głośne przypomnienie, że każde życie jest bezcenne i wymaga opieki, a samo rodzicielstwo promocji!
Modlitwa za zmarłych jest jednym z najpiękniejszych uczynków miłosierdzia, jaki może spełnić katolik. My – synowie i córki Mistycznego Ciała Chrystusa wierzymy, że dzięki naszej modlitwie dusze zmarłych doświadczają łaski życia wiecznego, a my sami umacniamy w sobie nadzieję na spotkanie z nimi w Niebie. Właśnie dlatego Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi zaprasza wszystkich ludzi dobrej woli na Zaduszki za naszych Przyjaciół, Współpracowników i Dobrodziejów.
– Ja jestem Matką dusz czyśćcowych. Moje modlitwy łagodzą czyśćcowe męki tych, którzy znosić je muszą. Jestem Matką pocieszenia dla dusz cierpiących, które na wezwanie mego imienia radują się jak chorzy, usłyszawszy słowa pocieszenia od lekarza – takie słowa usłyszała od Maryi podczas jednego z objawień św. Brygida Szwedzka.
W roku 2025 Nagrodę im. Księdza Piotra Skargi otrzymała Koalicja na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły. To wyraz wdzięczności za odważną obronę dzieci przed deprawacją i ideologiami, które serwują lewicowe i liberalne władze. Nagrodę z rąk Zarządu Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odebrali Agnieszka Pawlik-Regulska i dr Zbigniew Barciński.
– Tak wielka jest godność duszy, że każda ma ku obronie Anioła Stróża – zauważył pewnego razu św. Hieronim ze Strydonu, Doktor Kościoła, który zasłynął m.in. tym, że przetłumaczył Pismo Święte z greki i hebrajskiego na łacinę, tworząc tzw. Wulgatę.