Co trzeci Rosjanin to ateista

2007-08-09 00:00:00


Według najnowszych danych socjologicznych 56 proc. Rosjan uważa się za prawosławnych, 1/3 - za ateistów, a pozostali należą do innych wspólnot i związków wyznaniowych i religijnych - informuje KAI. Dane statystyczne, będące wynikiem badań przeprowadzonych w połowie lipca przez moskiewski Ośrodek Analityczny Jurija Lewady na grupie ponad 2 tys. mieszkańców Rosji, przedstawiła 8 sierpnia rosyjska agencja Interfax.


Według Ośrodka Lewady, 79 proc. ankietowanych spośród tych, którzy należą do jednego z wyznań chrześcijańskich lub oświadczyli, że są niewierzącymi, to osoby ochrzczone. Jednocześnie 78 proc. pytanych wyznało, że nigdy nie przystępują do komunii, a mniej lub bardziej regularnie robi to jedynie 3 proc. Rosjan.


Większość respondentów - 59 proc. - oświadczyła, że w ogóle nie bierze udziału w obrzędach religijnych; jedynie 2 proc. odpowiedziało, że robią to co tydzień, 4 proc. - raz w miesiącu, 19 proc. - kilka razy w roku a 16 proc. badanych podało, że chodzą do cerkwi raz w roku lub rzadziej.


W porównaniu z rokiem 2005, kiedy to przeprowadzono poprzednio podobny sondaż, częstotliwość uczęszczania przez Rosjan na nabożeństwa spadła o 4 proc. Nieznacznie, o 1-2 proc., zmalała też liczba tych, którzy uczestniczą w obrzędach religijnych co tydzień lub kilka razy w roku.


(źródło: KAI)

Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.