Czarna apokalipsa, czyli...

2006-06-02 00:00:00
Czarna apokalipsa, czyli...

- Afryka ginie. Jest jak otwarta rana - mówił dr Roman Konik, historyk i publicysta, na spotkaniu pt. "Czarna apokalipsa, czyli kłamstwo dekolonizacji", zorganizowanym przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi i Krucjatę - Młodzi w Życiu Publicznym w krakowskim Domu Polonii 29 maja 2006 r. Dr Roman Konik wiele lat spędził w Afryce, zna więc sytuację Czarnego Kontynentu od wewnątrz.
Na początku wykładu prelegent odniósł się do popularnej tezy, powtarzanej przez media, że winę za opłakany stan Afryki ponosi biały człowiek, który eksploatował te tereny w czasach kolonialnych, a potem, po dekolonizacji, wycofał się, zostawiając je na pastwę losu. Takie twierdzenie - według Romana Konika - nie jest pozbawione podstaw, ale zawiera tylko część prawdy. Za kryzys w państwach afrykańskich odpowiedzialni są ludzie rządzący nimi już po uzyskaniu niepodległości. Jako przykład takich nieudolnych, a czasem nawet zbrodniczych rządów, podał trzy państwa: Republikę Środkowoafrykańską Bokassy, Ugandę Idi Amina oraz Zimbabwe (dawna Rodezja) Roberta Mugabe. Kraje te pod kierownictwem prymitywnych satrapów popadły w ruinę. Niestety państwa zachodnie przymykały oczy na realia ich bandyckich rządów. Np. po obaleniu Amina odnaleziono wiele dowodów na... kanibalizm tyrana. W lodówce, należącej do despoty znaleziono m.in. głowy dwóch byłych ministrów Amina. Właściwie zbrodnie uszły im bezkarnie...

Są też oczywiście przykłady pozytywne. Niestety nieliczne. Wśród państw Czarnej Afryki wyróżnia się Botswana. Dzięki zastosowaniu w gospodarce wskazówek Szkoły Chicagowskiej rośnie poziom życia mieszkańców.
Mocna dotąd gospodarka RPA, przeżywa poważne kłopoty. Coraz więcej inwestorów wycofuje się ze względu na rosnącą przestępczość. Sytuację ratuje jeszcze autorytet, jakim cieszy się wśród czarnych obywateli tego kraju, Nelsona Mandeli, byłego prezydenta, który w przypadku kryzysów, potrafi zapanować nad emocjami tłumów i nie dopuścić do rozprawienia się z Burami. Wielkim problemem jest rozpowszechniający się wirus HIV niszczący społeczeństwa afrykańskie. W Zimbabwe zarażonych jest ponad 60 procent ludności. Niestety praca organizacji międzynarodowych UNESCO i WHO, powołanych do pomocy biednym krajom jest nieefektywna. Sumy wydawane na nie w dużej części są marnowane. Wymierne korzyści przynosi natomiast najbiedniejszym Afrykanom praca misjonarzy katolickich. Wielkim problemem jest brak środków finansowych. Mimo to takie inicjatywy misjonarzy jak: zbieranie w Europie i wysyłanie do państw misyjnych starych maszyn do szycia, używanych okularów, tworzenie sierocińców i szkół dla młodzieży wpływają na przebudowę mentalności ludności murzyńskiej wyrywając ją z marazmu. Czy jest jakaś rada na zawrócenie Afryki z równi pochyłej, po jakiej się stacza? Dr Konik widzi tylko jedną - powrót białych wraz z ich dorobkiem cywilizacyjnym i kulturowym. Na to jednak nikt nie chce się zgodzić. Znaczyłoby to poniekąd rekolonizację. A stereotypy są zbyt głęboko zakorzenione.

Tematyce poruszanej na spotkaniu Roman Konik poświęcił rozdział w swej książce "Pod włos".

AK
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.