Czy Kościół powinien ingerować w politykę?

2012-05-29 00:00:00
Czy Kościół powinien ingerować w politykę?

Dr hab. Jacek Bartyzel prof. UMK w Toruniu, wygłosi 31 maja br., o godz. 18:30, w Poznaniu wykład zatytułowany: „Czy Kościół powinien ingerować w politykę?”. Spotkanie z historykiem myśli politycznej, filozofem polityki i doktorem habilitowanym nauk humanistycznych zostało zorganizowane przez poznański Klub "Polonia Christiana". Patronem medialnym spotkania, które odbędzie się w Akademii Lubrańskiego, ul. J. Lubrańskiego 1, Poznań (obok Katedry) jest PCh24.pl

Jacek Bartyzel - profesor w Instytucie Politologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, teatrolog, historyk myśli politycznej, publicysta i działacz społeczny. W latach 70. członek Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela od 1979r. współzałożyciel i rzecznik Ruchu Młodej Polski, internowany podczas stanu wojennego. Prezes Klubu Konserwatywnego w Łodzi, członek Kapituły Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza.

Na spotkaniu Pan Profesor przedstawi odpowiedzi na kilka ważnych dla zrozumienia procesu postępującej laicyzacji w Polsce pytań:Jaka jest geneza przeświadczenia o powinności wycofania się Kościoła z wywierania wpływu na życie społeczne i polityczne?. Jaka w konsekwencji tego przeświadczenia wprowadzana jest wizja państwa w Europie w tym również Polsce. Komu zależy na biernej i spolegliwej postawie katolików i dlaczego tak łatwo Kościół rezygnuje z ingerencji w ważne dla obywateli decyzje państwowe.

Jaka jest rola mediów i w jaki sposób kontrolowany jest proces laicyzacji? Jakie są sposoby przeciwdziałania? - historyczne przykłady udanej kontrrewolucji.

Czy istnieje związek wycofania się Kościoła z walki o kształt Państwa z interpretacją postanowień Soboru Watykańskiego II? A także szereg innych zagadnień.

Po wykładzie, jak zwykle, będzie możliwość dyskusji oraz zadania pytań prowadzącemu spotkanie, a także nabycia dwumiesięcznika Polonia Christiana oraz publikacji związanych z Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.

PiotrSkarga.pl
W 1977 roku papież Paweł VI kanonizował o. Szarbela Machlufa, zmarłego w Wigilię 1898 roku duchownego maronickiego, mnicha i pustelnika, świętego Kościoła Katolickiego, znanego z licznych uzdrowień. Na najbliższych spotkaniach prowadzonych w obecności relikwii św. Szarbela, zorganizowanych w Poznaniu i we Wrocławiu, o życiu świętego opowie działacz katolicki Jacek Kotula.
W dniach 11-12 maja w Krakowie odbędzie się Krakowski Kiermasz Dobrej Książki, który będzie okazją do spotkania się w jednym miejscu z publicystami i naukowcami nie poddającymi się trendowi politycznej poprawności i uległości wobec dyktatu mediów głównego nurtu. Interesująco zapowiada się także przedpremierowa emisja „Cyber-niewolników” – nowego odcinka „Władców świata” wyprodukowanego przez nasze Stowarzyszenie.
Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.