Czy musimy być bezbronnym narodem? Klub „Polonia Christiana” 19 maja w Krakowie

2022-05-12 00:00:00
Czy musimy być bezbronnym narodem? Klub „Polonia Christiana” 19 maja w Krakowie
- Chwilę przed atakiem Rosji na Ukrainę, na Ukrainie wprowadzono prawo niereglamentowania i nierejestrowania broni. Taka legislacja jest potrzebna również w naszym kraju, póki ryzyko wojny nie jest bezpośrednie. Jeśli będziemy ją planować na ostatnią chwilę, to ona obywatelom nie pomoże – mówił Jacek Hoga na łamach portalu „Siódma9.pl”.  Spotkanie z prezesem Fundacji Ad Arma w ramach Klubów „Polonia Christiana” odbędzie się w czwartek 19 maja w Krakowie.

Wobec wojny toczącej się za granicą Polski i narastającego napięcia w kolejnych miejscach w Europie milczenie na temat poziomu przygotowania społeczeństwa naszego kraju do sytuacji konfliktowych jest szkodliwe. Umiejętność przygotowania narodu do obrony własnej niepodległości, pokazanie siły i jedności obywateli oraz realne przygotowanie do stanięcia przeciw wrogom ojczyzny to atrybut władz państwa, które nie dopuszcza myśli o oddaniu się w niewolę i zależność od wroga. Oczekiwanie od władzy publicznej rozsądku, perspektywicznego planowania i przygotowania społeczeństwa na sytuacje kryzysowe to prawo i obowiązek każdego dojrzałego narodu.

 

– To jest moment właściwie za późno o kilka lat. Jak mówił sługa Boży ks. Piotr Skarga, gdy Bóg chce ukarać jakiś naród, to wpierw karze sąsiadów, żeby dać ostrzeżenie. 2014 i 2015, Ukraina. To był ten czas, kiedy Bóg nas ostrzegał. Zmarnowaliśmy siedem lat – powiedział. To jest ostatni moment – chociaż można jeszcze później, tak jak Ukraińcy, którzy powszechny dostęp do broni wprowadzili na chwilę przed inwazją rosyjską – mówił w marcu tego roku Jacek Hoga w wywiadzie dla PCh24.pl.

 

Czy Polacy są gotowi do obrony swoich rodzin, domów i kraju? Dlaczego jesteśmy społeczeństwem najbardziej rozbrojonym w Europie? Dlaczego dostęp do broni w Polsce jest tak ograniczony? Czy polskie siły zbrojne są w stanie ochronić nas w przypadku faktycznego ataku nieprzyjaciół?

Takie pytania będzie można zadać znawcy problemu obronności, autorowi książki pt. „Do broni”, Jackowi Hodze.

 

„Do broni ! Jaki jest prawdziwy stan polskiej armii w czasie inwazji na Ukrainę?” – to temat spotkania, jakie w ramach Klubów „Polonia Christiana” odbędzie się w czwartek 19 maja w Krakowie o godzinie 18.00 w restauracji „Miodosytnia” przy ul. św. Wawrzyńca (obok kościoła Bożego Ciała, przystanki tramwajowe: „Św. Wawrzyńca” lub „Plac Wolnica”) w Krakowie. Wstęp wolny!

 

Klub „Polonia Christiana” w Krakowie

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.