Dar z Polski darem wiary i pokoju dla Sudanu Południowego

2020-12-02 00:00:00
Dar z Polski darem wiary i pokoju dla Sudanu Południowego

Dzięki wsparciu Darczyńców z Polski i zbiórce zorganizowanej przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi w Sudanie Południowym zbudowane zostały dwie kaplice. Wierni z jednego z najbiedniejszych krajów świata, zmęczonego konfliktami wewnętrznymi, mogą teraz w dobrych warunkach modlić się o pokój w swojej ojczyźnie i przemiany duchowe, bez których trudno sobie wyobrazić spokojne i godne życie.

 

Nieść nadzieję


Sudan Południowy to jedno z najmłodszych państw na świecie. Jego powstanie naznaczone jest ofiarami i cierpieniami, jakie przyniosły mieszkańcom Sudanu wojny domowe, których korzenie sięgają jeszcze połowy XX wieku. Podział kraju na Sudan i Sudan Południowy w 2011 roku, który miał zakończyć okres chaosu i walk, nie okazał się skutecznym sposobem na zażegnanie konfliktów. Przykładowo, do dziś oba państwa nie ustaliły podstawowych zasad współpracy gospodarczej, w tym warunków eksploatacji ropy. Skutkiem tych zawirowań Sudan Południowy, w którym większość mieszkańców stanowią chrześcijanie (ok. 60 proc. chrześcijanie, katolicy stanowią ok. 40 proc. obywateli), nadal nie jest obszarem spokojnym. Obok zacofania gospodarczego, kłopoty piętrzą wewnętrzne konflikty i brak stabilizacji politycznej.

 

Napięta sytuacja i animozje w społeczeństwie Sudanu Południowego mogą być załagodzone poprzez przemiany świadomościowe i duchowe. Do takich przemian prowadzą wiara i modlitwa, które uczą szacunku do bliźniego i życia w zgodzie. Dla zmęczonego społeczeństwa nauka Kościoła Katolickiego jest wsparciem w trudnych chwilach i nadzieją na lepsze jutro.

 

Nowe kaplice w Sudanie Południowym oazami dla nabrania sił


W sercu gorącej Afryki brakuje miejsc, gdzie wierni Kościoła powszechnego mogliby się spotykać na wspólnych nabożeństwach i sprawować liturgię, podbudowującą ducha i dającą kontakt z Panem Bogiem. Dla obywateli Sudanu Południowego, którego gospodarka w przeliczeniu na mieszkańca jest ponad 50 razy mniejsza niż w Polsce i ok. 300 razy mniejsza niż w Szwajcarii, zbudowanie upragnionej kaplicy czy kościoła jest właściwie nieosiągalne.


Dlatego Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi zwróciło się w 2019 roku do swoich Przyjaciół i Sympatyków o udział w zbiórce, której celem było wsparcie budowy dwóch kaplic w Sudanie Południowym. Akcję prowadzono za pośrednictwem strony DlaSudanu.pl, na której w późniejszym czasie uruchomiono także bloga obrazującego etapy wznoszenia budowli.

 

Dzięki otwartemu sercu i hojności Darczyńców naszego Stowarzyszenia, w 2019 roku udało się zebrać aż 200 tys. złotych na pomoc naszym braciom w wierze z Sudanu Południowego. Finansowa pomoc z Polski pozwoliła na szybkie wybudowanie dwóch kaplic w tym kraju – w miejscowościach Piirciok i Kowic. Dzisiaj to wspólne dzieło Darczyńców, Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, Misjonarzy Kombonianów Serca Jezusowego oraz Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie już służy katolikom w Sudanie Południowym.

 

Modlitwy wdzięczności dla Darczyńców Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi


Kaplice otrzymały nazwy: ta w Kowic – Dobrego Pasterza, a w Piirciok – Chrystusa Króla. Jeszcze w tym roku będą uroczyście poświęcone. Nowe kaplice stają się dla katolików z Sudanu Południowego miejscami, w których będą mogli godnie oddawać cześć Panu Bogu i przystępować do sakramentów, dających siłę w codziennym trudny życiu. Ale to nie wszystko – kaplice bowiem pomogą także w codziennym funkcjonowaniu społeczności. Przykładowo, skorzysta na tym najbliższa szkoła – podczas deszczu dzieci nie muszą już uciekać do domu, ale mogą się schronić w kaplicy, a po ustaniu opadów - kontynuować naukę tak jak do tej pory się to odbywa, czyli pod drzewami.

 

W podziękowaniu za pomoc z Polski, dalekiej geograficznie, ale bliskiej sercom mieszkańców Sudanu Południowego, w tym afrykańskim kraju odprawionych zostało już kilka Mszy Świętych. Pierwsza Msza w intencji Przyjaciół i Darczyńców Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi została odprawiona 10 października 2019 roku w dniu wspomnienia św. Daniela Comboniego, nazywanego ojcem, pasterzem i przyjacielem Afryki.

 

Ofiarność polskich katolików osobiście docenił też posługujący w obu wspomnianych wyżej miejscowościach Sudanu Południowego o. Krzysztof Zębik. – Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi i cała wspólnota polskich dobroczyńców odpowiedziała na naszą inicjatywę bardzo pozytywnie (…) Cała ta inicjatywa była więc pomysłem Polaków i powstała za polskie pieniądze  – mówił w rozmowie z portalem PCh24.pl.

 

Historię zbiórki środków w ramach akcji „Kaplice dla Sudanu” oraz późniejszej budowy dwóch kaplic można odnaleźć na stronie DlaSudanu.pl

 

JB

Wiosną 2004 roku 54-letnia Francuzka Bernadette Marie Helene Vernamat wybrała się z pielgrzymką do Libanu, do grobu św. Charbela. Kobieta chorowała na złośliwego raka piersi i żołądka. Po spowiedzi i Komunii św. odmówiła cały Różaniec przy grobie świętego. Badania, które zrobiła po powrocie do domu, wykazały jej całkowite uzdrowienie. Tak działa ten wyjątkowy mnich z Libanu, za wstawiennictwem którego łaskę uzdrowienia otrzymały już tysiące osób.
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!