Dlaczego mordują chrześcijan? Klub „Polonia Christiana” w Krakowie

2023-01-04 00:00:00
Dlaczego mordują chrześcijan? Klub „Polonia Christiana” w Krakowie

Zabójstwa i porwania chrześcijan w krajach muzułmańskich to nie jedyny sposób walki z Kościołem. Do metod niszczenia wiernych nauce Chrystusa zaliczyć też należy ideologiczną infiltrację Kościoła, zakazywanie obecności symboli wiary w przestrzeni publicznej, podporządkowanie struktur kościelnych władzom państwowym czy wymuszanie na duchownych działań sprzecznych z Tradycją i doktryną kościelną. O najnowszym raporcie na temat prześladowania chrześcijan w świecie opowie 12 stycznia w Krakowie Konrad Ciempka, dyrektor krakowskiego Biura Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”.

 

- W ubiegłym roku intensywność prześladowań chrześcijan na całym świecie nadal rosła. Na całym świecie ponad 360 milionów chrześcijan jest przedmiotem intensywnych prześladowań i dyskryminacji z powodu swojej wiary. W 50 krajach ujętych w Światowym Indeksie Prześladowań jest to nawet w bardzo wysokim lub ekstremalnym stopniu prawdziwe; 312 milionów z 737 milionów żyjących tam chrześcijan jest dotkniętych tym problemem – czytamy na stronie opendoors.pl, należącej do organizacji Open Doors.

 

Założona w 1955 roku Open Doors jest międzywyznaniową chrześcijańską organizacją pomocową, od ponad 67 lat pomagającą prześladowanym chrześcijanom w około 60 krajach. Ta organizacja przygotowuje także coroczne raporty o prześladowaniu chrześcijan i stwierdza, że obecnie ma miejsce największe prześladowanie chrześcijan w historii. Według obecnych szacunków, na które powołuje się Open Doors, w 50 krajach około 309 milionów chrześcijan spotyka się z bardzo wysokim lub ekstremalnym poziomem prześladowań i dyskryminacji za wyznawanie Jezusa Chrystusa.

 

W pierwszej dziesiątce niechlubnej listy są kraje muzułmańskie (Afganistan, Somalia, Libia, Jemen, Erytrea, Nigeria, Pakistan, Iran), komunistyczna Korea Północna oraz Indie, gdzie dominującą religią jest hinduizm (ok. 80 proc. społeczeństwa).

 

Prelegent spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Krakowie, Konrad Ciempka, znany jest czytelnikom i widzom mediów wydawanych przez Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi. O prześladowaniach uczniów Chrystusa w najludniejszym kraju Afryki – Nigerii – wypowiadał się m.in. w naszej telewizji internetowej PCh24TV. W tym liczącym 219 mln mieszkańców państwie afrykańskim działa islamskie ugrupowanie terrorystyczne Boko Haram, o którego zbrodniach skierowanych przeciwko chrześcijanom niewiele pisze się w mass mediach głównego nurtu.

 

Naszą wiedzę o tym, gdzie w świecie chrześcijanie najmocniej cierpią za wierność nauce Chrystusa będziemy mogli poszerzyć słuchając i rozmawiając z Konradem Ciempką – prelegentem krakowskiego Klubu „Polonia Christiana”. Spotkanie z dyrektorem krakowskiego Biura Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” odbędzie się w czwartek 12 stycznia 2023 r. o godzinie 18.00 w „Miodosytni” przy ul. św. Wawrzyńca 6 – obok kościoła pw. Bożego Ciała na Kazimierzu w Krakowie. Przypominamy, iż wstęp na spotkania Klubu „Polonia Christiana” jest bezpłatny.

 
PiotrSkarga.pl

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.