Dlaczego śmierć boli? Mocne świadectwo ojca Bolesława Słoty

Czym jest śmierć i dlaczego współczesna kultura z bylejakością obchodzi się z tym pojęciem? A przecież jej bezpośrednie doświadczenie, które w odniesieniu do bliskiej osoby każdy z nas mógł już przebyć, daje dużo więcej niż dziesiątki przeczytanych w tym temacie książek. Z problemem śmierci, a szczególnie z jego rozumieniem po katolicku, zmierzył się gość krakowskiego Klubu PCh ojciec Bolesław Słota. Zachęcamy do obejrzenia tej prelekcji.

Krakowskie spotkanie Klubu „Polonia Christiana”, z którego nagranie udostępniamy tutaj dla Państwa, było zatytułowane Memento mori czyli o sztuce (dobrego) umierania. Prelekcję wygłosił redemptorysta o. Bolesław Słota. Jak zaznaczył prelegent, największą dozę inspiracji dla swojego wystąpienia czerpał z dzieła św. Alfonsa Marii de Liguoriego pt. „Przygotowanie do śmierci”.

- Bóg śmierci nie stworzył. Śmierć stworzył szatan. To właśnie ten grzech odejścia, on to zrobił. Śmierć została niejako odsunięta w czasie, a tym odsunięciem jest właśnie wymiar naszego życia. Dopiero tam następuje właściwe spotkanie z Tym, którego nasi pierwsi rodzice utracili - mówił o. Bolesław Słota.

Zachęcamy do obejrzenia lub odsłuchania całości jego prelekcji, którą pierwotnie opublikowaliśmy na kanale PCh24TV. 

PiotrSkarga.pl

Zapraszamy do obejrzenia prelekcji poświęconej życiu świętego Franciszka. To niezwykła podróż przez bogactwa, podróże i wreszcie osobistą autorefleksję duchową i w konsekwencji nawrócenie do roli biedaczyny z Asyżu i założyciela wielkiego zakonu. O. Andrzej Zając OFMConv był gościem krakowskiego Klubu "Polonia Christiana".
O problemach wynikających z procesu synodalnego i wprowadzanych przy jego okazji zmianach, coraz bardziej zagrażających spójności i przyszłości Kościoła, mówił red. Paweł Chmielewski (PCh24.pl/PCh24TV). Zapraszamy do obejrzenia jego prelekcji wygłoszonej w czasie spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Warszawie 22 czerwca 2023 roku.
W naszym cyklu krótkich rozmów z Prezesem Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi tym razem nawiązujemy do modelu funkcjonowania Stowarzyszenia i zarazem problemów, jakie napotykają te środowiska, które łatwe i szybkie zyski przedkładają nad własną niezależność. Dlaczego środowiska katolickie powinny działać samodzielnie, bez szukania pomocy ze strony rządu lub międzynarodowych korporacji – o tym właśnie mówi Prezes Sławomir Olejniczak.
Prezentujemy Państwu pełną wersję szokującego dokumentu autorstwa reżysera PCh24TV Łukasza Korzeniowskiego. "Czy nadchodzi zielony komunizm?" to wizja dystopijnej przyszłości, która zaczyna spełniać się na naszych oczach. Ta "zielona" rewolucja ma dotyczyć każdego z nas - dotychczasowe życie ma odejść w zapomnienie.
Film inspirujący do zadumy w Wielkim Poście, odwołujący się do przekazu opartego na Piśmie św., to doskonały fundament dla przeżywania czasu oczekiwania na Święto Zmartwychwstania Pańskiego.