Dr Ewa Kurek w Poznaniu! Przyjdź, posłuchaj, porozmawiaj o Rosji w kontekście wojny na Ukrainie

2022-10-24 00:00:00
Dr Ewa Kurek w Poznaniu! Przyjdź, posłuchaj, porozmawiaj o Rosji w kontekście wojny na Ukrainie

Klub „Polonia Christiana” ponownie w Poznaniu! Mamy dla Państwa spotkanie z gościem wyjątkowym – dr Ewa Kurek zaprezentuje wykład zatytułowany pytaniem „Rosji rozumem nie pojmiesz?”. Prace Pani Doktor zawsze cechuje głębia dociekań i bogata baza źródłowa. Jest też cenioną publicystką, której opinie – idące często pod prąd politycznej poprawności – ściągają na nią niezwykle ostrą krytykę lewicowych i liberalnych mediów. Zapraszamy już w środę 26 października.

Dr Ewa Kurek to ceniona historyk, specjalizująca się w stosunkach polsko-żydowskich oraz najnowszej historii Polski i Europy. Ukończyła Katolicki Uniwersytet Lubelski. Jest także autorką scenariuszy i reżyserem pięciu filmów dokumentalnych. Jej prace naukowe znalazły uznanie zarówno w Polsce, jak i na Zachodzie.

Warto przy tym wspomnieć, iż do publikacji zatytułowanej „Dzieci żydowskie w klasztorach” wstęp napisał prof. Jan Karski, odznaczony pośmiertnie Prezydenckim Medalem Wolności, nadanym przez Prezydenta Stanów Zjednoczonych za zasługi w ratowaniu polskich Żydów.

Najgłośniejszą z dotychczasowych publikacji dr Ewy Kurek była niewątpliwie książka „Jedwabne – anatomia kłamstwa”. Na podstawie własnych badań i oceny zebranego dotąd materiału, autorka wysunęła wniosek, iż zbrodnia w Jedwabnem nie zostanie w pełni wyjaśniona bez dokończenia ekshumacji ciał ofiar.

Nasza prelegentka jest także aktywnym komentatorem spraw publicznych. Zabiera głos w tematach dotyczących historii społecznej, polityki historycznej i stosunków dyplomatycznych. Kilkukrotnie była już gościem naszych „Klubów” oraz konferencji tematycznych organizowanych przez Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi. Jej tytułowy wykład podczas najbliższego spotkania z pewnością będzie w jakiejś mierze osadzony na publikacjach „Rosji rozumem nie pojmiesz?” (Wydawnictwo Clio 2015) oraz „Europa 1939-1945. Kto wspierał Hitlera a kto z nim walczył” (Wydawnictwo Clio 2020).

Spotkanie Klubu „Polonia Christiana” zatytułowane „Rosji rozumem nie pojmiesz? Wszystko o czym warto wiedzieć w czasie wojny na Ukrainie” z dr Ewą Kurek odbędzie się w środę 26 października 2022 r. o godz. 18:30 w siedzibie NOT – Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych przy ul. Wieniawskiego 5/9 (sala nr 119) w Poznaniu. Zapraszamy Państwa do licznego uczestnictwa – wstęp wolny!

 

Klub „Polonia Christiana” w Poznaniu


Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.