Dr hab. Rafał Łatka gościem Klubu „Polonia Christiana” w Lublinie

2021-11-05 00:00:00
Dr hab. Rafał Łatka gościem Klubu „Polonia Christiana” w Lublinie

Stopniowe odkrywanie nowych dokumentów, świadczących o wpływaniu komunistycznych władz na wiernych i hierarchów Kościoła Katolickiego w Polsce przybliża nas do poznania prawdy. Wiele spraw nadal wymaga wyjaśnień. Dlatego też niezwykle interesująco zapowiada się spotkanie z dr. hab. Rafałem Łatką pt. „Episkopat Polski wobec rzeczywistości politycznej PRL 1970 – 1989”, jakie organizuje lubelski Klub „Polonia Christiana” wraz z Klubem Inteligencji Katolickiej w Lublinie. Wstęp na spotkanie jest wolny.

 

Rafał Łatka jest historykiem i politologiem, doktorem habilitowanym nauk humanistycznych w zakresie historii, doktorem nauk społecznych w zakresie nauk o polityce. Jest głównym specjalistą i pracownikiem naukowym Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej, koordynatorem Centralnego Projektu Badawczego IPN pn. „Władze komunistyczne wobec Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce 1944-1989”. Jest także wykładowcą akademickim, zastępcą redaktora naczelnego „Pamięci i Sprawiedliwości” – czasopisma naukowego, poświęconego historii najnowszej wydawanego przez IPN.

 

Rafał Łatka ma w swoim dorobku wiele publikacji o tematyce historycznej, specjalizuje się w zagadnieniach relacji Kościoła i władz w okresie komunistycznym. Efektem badań tego trudnego rozdziału w historii Polski są liczne publikacje i nagrody za osiągnięcia naukowe.

 

Wśród publikacji doktora Łatki warto wymienić choćby kilka z ostatnich lat: „Biskupi w rzeczywistości politycznej Polski "ludowej". Studia i szkice” (2020), „Rozmowy operacyjne funkcjonariuszy SB z kardynałem Henrykiem Gulbinowiczem (1969–1985)” (2020), „Episkopat Polski wobec stosunków państwo-Kościół i rzeczywistości społeczno-politycznej PRL 1970–1989” (2019) czy „Komuniści i Kościół w Polsce „ludowej” w perspektywie centralnej i krakowskiej” (2016).

 

Bogaty dorobek naukowy i szeroka znajomość bolesnego okresu w dziejach Kościoła w Polsce są gwarancją interesującego spotkania i ciekawej dyskusji, na jaką zapraszamy Państwa do Klubu „Polonia Christiana” w Lublinie (9 listopada).

Tytuł spotkania w Lublinie brzmi „Episkopat Polski wobec rzeczywistości politycznej PRL 1970 – 1989”. Spotkanie, współorganizowane z Klubem Inteligencji Katolickiej w Lublinie, odbędzie się we wtorek, 9 listopada, w siedzibie KIK przy ul. Rayskiego 3.

 

Zachęcamy Państwa do zaproszenia na wtorkowy wieczór szczególnie osoby interesujące się dziejami Kościoła w Polsce.

 

Początek spotkania o godzinie 17.00. Wstęp wolny.

Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.