Drugie okno życia we Lwowie

2009-12-29 00:00:00
Drugie okno życia we Lwowie

Szpital miejski we Lwowie ma od kilku dni „okno życia”. Można w nim anonimowo pozostawić noworodka bez żadnych konsekwencji prawnych. Ukraińskie prawo zezwala na adopcję porzuconego dziecka dopiero po dwóch miesiącach. Przed ich upływem matka może je odebrać ze szpitala – informuje Radio Watykańskie.

To już druga taka inicjatywa na Ukrainie, choć dotyczy tego samego miasta. Pierwsze okno życia otwarto w maju tego roku.

Do większej troski o porzucane dzieci zachęciły lwowian polskie i czeskie inicjatywy na rzecz najmłodszych. Pierwsze ukraińskie „okno” uratowało już jednego chłopca, który znalazł też nowych rodziców. Teraz ukraińskie organizacje pro-life chcą nagłośnić w mediach istnienie okien życia, by kobiety w tragicznej sytuacji życiowej wiedziały, gdzie mogą liczyć na pomoc – informuje rozgłośnia watykańska.

Środowisko lekarskie Lwowa wyraziło poparcie dla inicjatywy i obiecało wszelką pomoc. – Obrona życia nowo narodzonych jest świętym obowiązkiem lekarza – powiedział dyrektor placówki – dlatego szpital wspiera z radością ten projekt.

Źródło: Radio Watykańskie
„Jeśli upokorzy się mój lud, nad którym zostało wezwane moje Imię, i będą błagać, i będą szukać mego imienia, i odwrócą się od swoich złych dróg, ja im wybaczę, a kraj ich ocalę.” 2 Krn 7,14 Tymi słowami Pan Prezydent Elekt Karol Nawrocki rozpoczął swoje przemówienie po oficjalnym ogłoszeniu wyników wyborów na Urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polski w 2025 roku.
Coraz wyższe ceny energii i paliw. Nowe podatki i opłaty oraz restrykcje i wymogi wymierzone we właścicieli domów czy mieszkań, przedsiębiorców, kierowców, rolników... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię i co w związku z „ekologiczną” polityką Unii Europejskiej czeka nas w najbliższych latach? Opowiedzą o tym nasi eksperci w stolicy Dolnego Śląska, już we wtorek 17 czerwca.
Rozmowa z Dariuszem Walusiakiem, reżyserem filmowym, członkiem komitetu organizacyjnego Narodowego Orszaku Chrystusa Króla. Orszak rozpocznie Msza Święta w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, o godz. 12.00, skąd z modlitwą ulicami Krakowa przejdziemy na Wawel. W archikatedrze wawelskiej będziemy adorować Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi wspiera organizację Narodowego Orszaku Chrystusa Króla.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 6 czerwca 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.
W czwartek 5 czerwca w Poznaniu organizowane jest spotkanie Klubu „Polonia Christiana”, poświęcone tematowi obrony polskiej szkoły przed jej dalszą degradacją. Niebezpieczne pomysły Ministerstwa Edukacji Narodowej zagrażają normalnemu edukowaniu młodych ludzi w oparciu o tradycyjne wartości. Temat poznańskiego wykładu i dyskusji z udziałem Zdzisławy Piaseckiej ze „Stowarzyszania Nauczyciele dla wolności” brzmi „Edukacja zdrowotna, rodzicu czy wiesz…?”.