Dwa spotkania Klubów „Polonia Christiana” w Warszawie

2021-09-16 00:00:00
Dwa spotkania Klubów „Polonia Christiana” w Warszawie

„Prymas Stefan Wyszyński wobec komunizmu i rzeczywistości społeczno – politycznej PRL” oraz „Nowoczesność, antykatolicyzm, antypolonizm. Pruski etos” to tematy dwóch spotkań, które odbędą się w ramach Klubów „Polonia Christiana” w Warszawie. Organizatorami spotkań klubowych są Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi oraz Stowarzyszenie „Polonia Christiana”.

 

Wiedza o relacjach z sąsiadami Polski oraz o postaciach, które miały znaczący wpływ na kształtowanie się postaw religijnych i patriotycznych w czasach nocy komunistycznej jest przydatna szczególnie w czasach przełomowych. Taki charakter czasom nam współczesnym nadają niewątpliwie aktualne wydarzenia, podczas których możemy obserwować rewolucyjne zmiany społeczne i polityczne w Polsce i w Europie.

Na ile na te zmiany starają się wpływać sąsiedzi, forsujący swoją politykę wobec Polski i na ile jesteśmy zjednoczeni wokół idei i wartości, dzięki którym przez wieki zachowaliśmy własną tożsamość narodową i kulturową – te pytania warto zadać sobie korzystając z wiedzy, jaką podzielą się z nami goście spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Warszawie.

W poniedziałek 20 września tematykę o historycznym podłożu stosunków Polski z sąsiadem zza Odry przedstawi profesor Grzegorz Kucharczyk. Naukowiec o wielkim dorobku, umiejący w przystępny sposób zainteresować słuchacza sprawami istotnymi dla naszej ojczyzny, będzie w czasie spotkania Klubu „Polonia Christiana” omawiał problem relacji polsko – pruskich, których pokłosiem jest odmienne spojrzenie dwóch narodów na wiele zagadnień etycznych, religijnych i politycznych.

Wykładu profesora Grzegorza Kucharczyka pod tytułem „Nowoczesność, antykatolicyzm, antypolonizm. Pruski etos” będzie można wysłuchać w poniedziałek 20 września o godz. 18.00 w Domu Literatury przy ul. Krakowskie Przedmieście w Warszawie.

W kontekście beatyfikacji Kardynała Stefana Wyszyńskiego i dużego zainteresowania Jego życiem i działalnością niezwykle ciekawie zapowiada się drugie warszawskie spotkanie Klubu „Polonia Christiana”, zaplanowane na czwartek 23 września o godzinie 18.00 także w Domu Literatury przy ul. Krakowskie Przedmieście w Warszawie.

Tytuł spotkania – „Prymas Stefan Wyszyński wobec komunizmu i rzeczywistości społeczno – politycznej PRL” – wskazuje na ważny element działalności Prymasa Tysiąclecia, któremu przyszło zmierzyć się z atakiem ideologicznym i polityką niszczenia tożsamości kulturowej przez komunistów. Prelegentem, który przybliży nam ważny temat i dokonania Kardynała Wyszyńskiego, będzie dr hab. Rafał Łatka, historyk i politolog, pracownik naukowy Instytutu Pamięci Narodowej, koordynator Centralnego Projektu Badawczego IPN pn. „Władze komunistyczne wobec Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce 1944 – 1989”.

 

Zapraszamy na spotkania w Warszawie:

- Klub „Polonia Christiana” w Warszawie z udziałem prof. G. Kucharczyka: „Nowoczesność, antykatolicyzm, antypolonizm. Pruski etos”. Data: 20 września 2021 r. (poniedziałek), godz. 18:00. Miejsce: Sala konferencyjna – Dom Literatury w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 87/89.

- Klub „Polonia Christiana” w Warszawie z udziałem dr. hab. Rafała Łatki: „Prymas Stefan Wyszyński wobec komunizmu i rzeczywistości społeczno-politycznej PRL”. Data: 23 września 2021 r. (czwartek), godz. 18:00. Miejsce: Sala konferencyjna – Dom Literatury w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 87/89.

Organizatorami Klubów „Polonia Christiana” są Stowarzyszenie „Polonia Christiana” oraz Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.

Na oba spotkania wstęp wolny.

Serdeczne zapraszamy!

Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.
Już w czwartek 11 kwietnia spotykamy się w Warszawie, by zaprotestować przeciwko zbrodniczej polityce tzw. „koalicji 13 grudnia”. Mowa o czterech nieludzkich i łamiących konstytucję projektach ustaw, pozwalających na zabijanie poczętych dzieci. Polacy nie mogą milczeć, gdy politycy próbują legalizować zabijanie bezbronnych ludzi. Prosimy o przybycie na wyznaczone miejsce zbiórki oraz poinformowanie znajomych.