Dwa spotkania Klubów „Polonia Christiana” w Warszawie

2021-09-16 00:00:00
Dwa spotkania Klubów „Polonia Christiana” w Warszawie

„Prymas Stefan Wyszyński wobec komunizmu i rzeczywistości społeczno – politycznej PRL” oraz „Nowoczesność, antykatolicyzm, antypolonizm. Pruski etos” to tematy dwóch spotkań, które odbędą się w ramach Klubów „Polonia Christiana” w Warszawie. Organizatorami spotkań klubowych są Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi oraz Stowarzyszenie „Polonia Christiana”.

 

Wiedza o relacjach z sąsiadami Polski oraz o postaciach, które miały znaczący wpływ na kształtowanie się postaw religijnych i patriotycznych w czasach nocy komunistycznej jest przydatna szczególnie w czasach przełomowych. Taki charakter czasom nam współczesnym nadają niewątpliwie aktualne wydarzenia, podczas których możemy obserwować rewolucyjne zmiany społeczne i polityczne w Polsce i w Europie.

Na ile na te zmiany starają się wpływać sąsiedzi, forsujący swoją politykę wobec Polski i na ile jesteśmy zjednoczeni wokół idei i wartości, dzięki którym przez wieki zachowaliśmy własną tożsamość narodową i kulturową – te pytania warto zadać sobie korzystając z wiedzy, jaką podzielą się z nami goście spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Warszawie.

W poniedziałek 20 września tematykę o historycznym podłożu stosunków Polski z sąsiadem zza Odry przedstawi profesor Grzegorz Kucharczyk. Naukowiec o wielkim dorobku, umiejący w przystępny sposób zainteresować słuchacza sprawami istotnymi dla naszej ojczyzny, będzie w czasie spotkania Klubu „Polonia Christiana” omawiał problem relacji polsko – pruskich, których pokłosiem jest odmienne spojrzenie dwóch narodów na wiele zagadnień etycznych, religijnych i politycznych.

Wykładu profesora Grzegorza Kucharczyka pod tytułem „Nowoczesność, antykatolicyzm, antypolonizm. Pruski etos” będzie można wysłuchać w poniedziałek 20 września o godz. 18.00 w Domu Literatury przy ul. Krakowskie Przedmieście w Warszawie.

W kontekście beatyfikacji Kardynała Stefana Wyszyńskiego i dużego zainteresowania Jego życiem i działalnością niezwykle ciekawie zapowiada się drugie warszawskie spotkanie Klubu „Polonia Christiana”, zaplanowane na czwartek 23 września o godzinie 18.00 także w Domu Literatury przy ul. Krakowskie Przedmieście w Warszawie.

Tytuł spotkania – „Prymas Stefan Wyszyński wobec komunizmu i rzeczywistości społeczno – politycznej PRL” – wskazuje na ważny element działalności Prymasa Tysiąclecia, któremu przyszło zmierzyć się z atakiem ideologicznym i polityką niszczenia tożsamości kulturowej przez komunistów. Prelegentem, który przybliży nam ważny temat i dokonania Kardynała Wyszyńskiego, będzie dr hab. Rafał Łatka, historyk i politolog, pracownik naukowy Instytutu Pamięci Narodowej, koordynator Centralnego Projektu Badawczego IPN pn. „Władze komunistyczne wobec Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce 1944 – 1989”.

 

Zapraszamy na spotkania w Warszawie:

- Klub „Polonia Christiana” w Warszawie z udziałem prof. G. Kucharczyka: „Nowoczesność, antykatolicyzm, antypolonizm. Pruski etos”. Data: 20 września 2021 r. (poniedziałek), godz. 18:00. Miejsce: Sala konferencyjna – Dom Literatury w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 87/89.

- Klub „Polonia Christiana” w Warszawie z udziałem dr. hab. Rafała Łatki: „Prymas Stefan Wyszyński wobec komunizmu i rzeczywistości społeczno-politycznej PRL”. Data: 23 września 2021 r. (czwartek), godz. 18:00. Miejsce: Sala konferencyjna – Dom Literatury w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 87/89.

Organizatorami Klubów „Polonia Christiana” są Stowarzyszenie „Polonia Christiana” oraz Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.

Na oba spotkania wstęp wolny.

Serdeczne zapraszamy!

Wiosną 2004 roku 54-letnia Francuzka Bernadette Marie Helene Vernamat wybrała się z pielgrzymką do Libanu, do grobu św. Charbela. Kobieta chorowała na złośliwego raka piersi i żołądka. Po spowiedzi i Komunii św. odmówiła cały Różaniec przy grobie świętego. Badania, które zrobiła po powrocie do domu, wykazały jej całkowite uzdrowienie. Tak działa ten wyjątkowy mnich z Libanu, za wstawiennictwem którego łaskę uzdrowienia otrzymały już tysiące osób.
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!