Dzień Wolności Obywatelskiej w rocznicę wezwania Rady Regencyjnej do narodu polskiego

2023-10-03 00:00:00
Dzień Wolności Obywatelskiej w rocznicę wezwania Rady Regencyjnej do narodu polskiego

W sobotę 7 października o 14.00 na Rynku w Krakowie, pod pomnikiem Adama Mickiewicza, rozpocznie się wiec organizowany przez Małopolskich Patriotów. Organizacja ta zaprasza wszystkie osoby, którym leży na sercu dobro i bezpieczeństwo naszej Ojczyzny oraz przestrzeganie wolności obywatelskich i wolności gospodarczej. Wybór daty Dnia Wolności Obywatelskiej nie jest przypadkowy – 7 października tego roku obchodzić będziemy 105 rocznicę publikacji wezwania Rady Regencyjnej do Narodu Polskiego, w której ogłoszono powstanie niepodległego państwa polskiego.

 

Wielka godzina, na którą cały naród polski czekał z upragnieniem już wybija. Zbliża się pokój a wraz z nim ziszczenie nigdy nieprzedawnionych dążeń narodu polskiego do zupełnej niepodległości. W tej godzinie wola narodu polskiego jest jasna, stanowcza i jednomyślna. Odczuwając tę wolę i na niej opierając to wezwanie, stajemy na podstawie ogólnych zasad pokojowych, głoszonych przez prezydenta Stanów Zjednoczonych, a obecnie przyjętych przez świat cały, jako podstawa do urządzenia nowego współżycia narodów. W stosunku do Polski zasady te prowadzą do utworzenia niepodległego państwa, obejmującego wszystkie ziemie polskie, z dostępem do morza, z polityczną i gospodarczą niezawisłością, jako też z terytorialną nienaruszalnością, co przez traktaty międzynarodowe zagwarantowanem będzie – to słowa skierowane 7 października 1918 roku przez Radę Regencyjną do Narodu Polskiego.

 

105 lat po tym historycznym dniu, w którym jasno zapowiedziano organizację niepodległego państwa polskiego, w Krakowie na Rynku Głównym, pod pomnikiem narodowego wieszcza Adama Mickiewicza o godzinie 14.00 rozpocznie się wiec organizowany przez Małopolskich Patriotów.

Jak czytamy na facebookowej stronie tego wydarzenia: Małopolscy Patrioci zapraszają wszystkich, którym leży na sercu dobro i bezpieczeństwo naszej Ojczyzny i nas samych, na wydarzenie obfite w najważniejsze tematy dotyczące każdego, tj.: patriotyzm, zdrowie, złoża naturalne, własność, prawa obywatelskie, gotówka. Razem powinniśmy stać na straży bezpiecznego i dobrego bytowania. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak temu sprostać, dołącz do naszego wiecu. Flagi biało czerwone - nasze, polskie, mile widziane.

Małopolscy Patrioci zapowiadają udział w wydarzeniu Gościa Honorowego – dr Lucyny Kulińskiej, doktor nauk humanistycznych, znanej m.in. z badań i publikacji o tragedii naszych rodaków na Kresach – ofiar zbrodni dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów.

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.