Echa Kongresu Konserwatywnego w mediach

2004-12-03
Echa Kongresu Konserwatywnego w mediach
Nie słabną echa krakowskiego Kongresu Konserwatywnego nt.: "Roli katolickich elit w społeczeństwie", który ponad miesiąc temu zorganizowało w Krakowie SKCh im. Ks. Piotra Skargi. Na temat tego wydarzenia pisał "Najwyższy Czas!"(30.10.2004), "Źródło" (z 21.11.2004) "Niedziela" (z 28.11.2004), i "Gość Niedzielny" (z 14.11.2004). Swój felieton poświęcony Kongresowi zaprezentowała na falach "Radia Maryja" Ewa Polak-Pałkiewicz (www.radiomaryja.pl/felietony.htm z dnia 24.11.2004 z cyklu "Spróbuj Pomyśleć").

- Z powodu fałszów, narastających latami, dziś wcale nie ubywa nieporozumień wokół roli elit. Podtrzymuje je ogarniający Europę od wojny szał egalitaryzmu oraz zniżania wszystkiego, co kojarzy się z kulturą, do poziomu już nawet nie subkultur, ale zupełnego dna. Nie zmienia to jednak prawdy, że narody mogą żyć i rozwijać się tylko dzięki harmonii istnienia w ich wnętrzu wielu różnorodnych elit. Wyznacznikiem tychże nie jest posiadanie pewnych dóbr materialnych, lecz najwyższa jakość moralna, rozumienie i respektowanie hierarchii, u szczytu której zawsze i niezmiennie znajduje się Bóg. Wokół tych pojęć i wokół zadań współczesnych elit toczył się kongres zorganizowany przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi pod koniec października w Krakowie, Język tego spotkania cieszył swoją jasnością. Nie był to język, który każe się doszukiwać ukrytych znaczeń, co uchodzi za "intelektualizm" - komentuje Ewa Polak-Pałkiewicz w swoim felietonie w "Niedzieli". - Stowarzyszenie im. Piotra Skargi stara się wyciągnąć wnioski z tego, że tak wiele ludzi i tak wiele instytucji w Polsce - także z nazwy chrześcijańskich - próbując działać pro publico bono, zabrnęło w fałszywy dialog. W "dialog w stylu heglowskim" jak zauważył Sławomir Olejniczak - relacjonuje dalej publicystka "Niedzieli".

Interesującą relację z Kongresu umieścił również "Gość Niedzielny" w rubryce "Z Krakowa i Małopolski". - Prof. Roberto de Mattei z Włoch przedstawił postać prof. Plinia Correa de Oliveiry. Ten brazylijski myśliciel katolicki, założyciel Towarzystwa Obrony Tradycji, Rodziny i Własności, jest m.in. autorem słynnej książki "Rewolucja i Kontrrewolucja", w której dokonał świetnej analizy procesu rewolucyjnego i sposobów jego zahamowania - przypomina publicysta "Gościa Niedzielnego" i dodaje - Dzieło to należy do klasyki literatury politycznej inspirowanej chrześcijaństwem. "GN" przytacza również wypowiedź o. Anastasio Gutierreza CMF ze wstępu do "Rewolucji i Kontrrewolucji" wydanej przez krakowskie ARCANA w 1998 roku. O. Anastasio, jeden z najsłynniejszych kanonistów Kościoła Katolickiego, w przytoczonym przez "GN" fragmencie pisze - Duch, w jakim jest napisane to dzieło, robi na mnie ogromne wrażenie: jest to duch głęboko chrześcijański, przepełniony żarliwą miłością do Kościoła, książka ta jest autentycznym wytworem chrześcijańskiej mądrości.

- Bardzo błyskotliwe było wystąpienie prof. Jacka Bartyzela - powraca dalej do swojej relacji z krakowskiego Kongresu publicysta "GN" - w wykładzie "Aktualność teologii politycznej «ojca Syllabusa» Juana Donoso Cortesa" przedstawił postać znanego myśliciela hiszpańskiego. - Teologia Cortesa jest słusznie nazwana polityczną. Prof. Bartyzel przedstawił doktrynę konfrontacji religii z ideologią w wykonaniu XIX-wiecznego teologa - dopełnia tę relację z wystąpienia prof. Jacka Bartyzela "Najwyższy Czas!" artykułem Bogdana Dobosza, który dalej relacjonuje wykład o Donoso Cortesie - Również i tu znalazło się kilka odniesień do czasów współczesnych, jak choćby postaci Piłata jako «polityka laickiego» czy systemu demokracji jako władzy «zawodowych dyskutantów».
Rośnie lista miejscowości, w których w niedzielę 15 maja odbędą się Procesje Różańcowe za Polskę. Dzień organizacji procesji łączy dwa ważne święta – w sobotę 14 maja przypada w tym roku święto Matki Bożej Łaskawej, patronki Warszawy, poniedziałek 16 maja to dzień liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Boboli, męczennika i patrona Polski.
- Chwilę przed atakiem Rosji na Ukrainę, na Ukrainie wprowadzono prawo niereglamentowania i nierejestrowania broni. Taka legislacja jest potrzebna również w naszym kraju, póki ryzyko wojny nie jest bezpośrednie. Jeśli będziemy ją planować na ostatnią chwilę, to ona obywatelom nie pomoże – mówił Jacek Hoga na łamach portalu „Siódma9.pl”. Spotkanie z prezesem Fundacji Ad Arma w ramach Klubów „Polonia Christiana” odbędzie się w czwartek 19 maja w Krakowie.
Czy władze samorządowe, szczególnie w dużych miastach, przy wydawaniu milionów złotych z lokalnych budżetów biorą pod uwagę potrzeby i opinie mieszkańców? Takie pytanie rodzi się po analizie raportu „Gdzie naprawdę potrzebna jest zieleń?” opracowanego na podstawie badania opinii, które zrealizowało Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi. Udostępniamy Państwu pełną wersję raportu, w którym mieszkańcy Małopolski poddali głębokiej krytyce poczynania władz Krakowa.
Zieleń na zabetonowanych blokowiskach czy posadzenie drzewa na zabytkowym placu Starego Miasta? Zakup sprzętu dla szpitali czy kolejna droga i niekonieczna przebudowa przestrzeni publicznej? Co sądzą mieszkańcy Krakowa oraz osoby czujące związek z Krakowem o polityce władz miasta w zakresie urządzania terenów zielonych i rekreacyjnych? O tym zostaną poinformowani dziennikarze podczas briefiengu pod Urzędem Miasta Krakowa już 12 maja o godzinie 12.00.
Pod koniec kwietnia przedstawiciele Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi udali się do klasztoru sióstr augustianek w Krakowie na spotkanie z wyjątkowymi gośćmi. Przez kilka dni przebywała tu bowiem delegacja z Cascii, na czele z ojcem Luciano De Michieli’m, rektorem sanktuarium św. Rity i burmistrzem miasta Mario De Carolis’em. Oficjele docenili wkład Stowarzyszenia w propagowanie kultu św. Rity, przekazując na ręce naszych przedstawicieli piękne upominki.