Echa Kongresu Konserwatywnego w mediach

2004-12-03 00:00:00
Echa Kongresu Konserwatywnego w mediach
Nie słabną echa krakowskiego Kongresu Konserwatywnego nt.: "Roli katolickich elit w społeczeństwie", który ponad miesiąc temu zorganizowało w Krakowie SKCh im. Ks. Piotra Skargi. Na temat tego wydarzenia pisał "Najwyższy Czas!"(30.10.2004), "Źródło" (z 21.11.2004) "Niedziela" (z 28.11.2004), i "Gość Niedzielny" (z 14.11.2004). Swój felieton poświęcony Kongresowi zaprezentowała na falach "Radia Maryja" Ewa Polak-Pałkiewicz (www.radiomaryja.pl/felietony.htm z dnia 24.11.2004 z cyklu "Spróbuj Pomyśleć").

- Z powodu fałszów, narastających latami, dziś wcale nie ubywa nieporozumień wokół roli elit. Podtrzymuje je ogarniający Europę od wojny szał egalitaryzmu oraz zniżania wszystkiego, co kojarzy się z kulturą, do poziomu już nawet nie subkultur, ale zupełnego dna. Nie zmienia to jednak prawdy, że narody mogą żyć i rozwijać się tylko dzięki harmonii istnienia w ich wnętrzu wielu różnorodnych elit. Wyznacznikiem tychże nie jest posiadanie pewnych dóbr materialnych, lecz najwyższa jakość moralna, rozumienie i respektowanie hierarchii, u szczytu której zawsze i niezmiennie znajduje się Bóg. Wokół tych pojęć i wokół zadań współczesnych elit toczył się kongres zorganizowany przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi pod koniec października w Krakowie, Język tego spotkania cieszył swoją jasnością. Nie był to język, który każe się doszukiwać ukrytych znaczeń, co uchodzi za "intelektualizm" - komentuje Ewa Polak-Pałkiewicz w swoim felietonie w "Niedzieli". - Stowarzyszenie im. Piotra Skargi stara się wyciągnąć wnioski z tego, że tak wiele ludzi i tak wiele instytucji w Polsce - także z nazwy chrześcijańskich - próbując działać pro publico bono, zabrnęło w fałszywy dialog. W "dialog w stylu heglowskim" jak zauważył Sławomir Olejniczak - relacjonuje dalej publicystka "Niedzieli".

Interesującą relację z Kongresu umieścił również "Gość Niedzielny" w rubryce "Z Krakowa i Małopolski". - Prof. Roberto de Mattei z Włoch przedstawił postać prof. Plinia Correa de Oliveiry. Ten brazylijski myśliciel katolicki, założyciel Towarzystwa Obrony Tradycji, Rodziny i Własności, jest m.in. autorem słynnej książki "Rewolucja i Kontrrewolucja", w której dokonał świetnej analizy procesu rewolucyjnego i sposobów jego zahamowania - przypomina publicysta "Gościa Niedzielnego" i dodaje - Dzieło to należy do klasyki literatury politycznej inspirowanej chrześcijaństwem. "GN" przytacza również wypowiedź o. Anastasio Gutierreza CMF ze wstępu do "Rewolucji i Kontrrewolucji" wydanej przez krakowskie ARCANA w 1998 roku. O. Anastasio, jeden z najsłynniejszych kanonistów Kościoła Katolickiego, w przytoczonym przez "GN" fragmencie pisze - Duch, w jakim jest napisane to dzieło, robi na mnie ogromne wrażenie: jest to duch głęboko chrześcijański, przepełniony żarliwą miłością do Kościoła, książka ta jest autentycznym wytworem chrześcijańskiej mądrości.

- Bardzo błyskotliwe było wystąpienie prof. Jacka Bartyzela - powraca dalej do swojej relacji z krakowskiego Kongresu publicysta "GN" - w wykładzie "Aktualność teologii politycznej «ojca Syllabusa» Juana Donoso Cortesa" przedstawił postać znanego myśliciela hiszpańskiego. - Teologia Cortesa jest słusznie nazwana polityczną. Prof. Bartyzel przedstawił doktrynę konfrontacji religii z ideologią w wykonaniu XIX-wiecznego teologa - dopełnia tę relację z wystąpienia prof. Jacka Bartyzela "Najwyższy Czas!" artykułem Bogdana Dobosza, który dalej relacjonuje wykład o Donoso Cortesie - Również i tu znalazło się kilka odniesień do czasów współczesnych, jak choćby postaci Piłata jako «polityka laickiego» czy systemu demokracji jako władzy «zawodowych dyskutantów».
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.
Już w czwartek 11 kwietnia spotykamy się w Warszawie, by zaprotestować przeciwko zbrodniczej polityce tzw. „koalicji 13 grudnia”. Mowa o czterech nieludzkich i łamiących konstytucję projektach ustaw, pozwalających na zabijanie poczętych dzieci. Polacy nie mogą milczeć, gdy politycy próbują legalizować zabijanie bezbronnych ludzi. Prosimy o przybycie na wyznaczone miejsce zbiórki oraz poinformowanie znajomych.
Wychowana w chrześcijańskiej rodzinie, szanującej wartość każdego życia, Mary Wagner jest prawdziwą bohaterką naszych czasów. Czasów pełnych zakłamania i budowania fałszywej moralności, która zabijanie dzieci nazywa „wolnością”. O życiu i odwadze działania Mary Wagner, kanadyjskiej działaczki wielokrotnie więzionej za obronę nienarodzonych, opowie w Ropczycach Jacek Kotula, podkarpacki aktywista pro-life. Zapraszamy Państwa na środę 17 kwietnia do Ropczyc, na spotkanie w Powiatowym Centrum Edukacji Kulturalnej przy ul. Mickiewicza 10.