Echa Kongresu Konserwatywnego w mediach

2004-12-03
Echa Kongresu Konserwatywnego w mediach
Nie słabną echa krakowskiego Kongresu Konserwatywnego nt.: "Roli katolickich elit w społeczeństwie", który ponad miesiąc temu zorganizowało w Krakowie SKCh im. Ks. Piotra Skargi. Na temat tego wydarzenia pisał "Najwyższy Czas!"(30.10.2004), "Źródło" (z 21.11.2004) "Niedziela" (z 28.11.2004), i "Gość Niedzielny" (z 14.11.2004). Swój felieton poświęcony Kongresowi zaprezentowała na falach "Radia Maryja" Ewa Polak-Pałkiewicz (www.radiomaryja.pl/felietony.htm z dnia 24.11.2004 z cyklu "Spróbuj Pomyśleć").

- Z powodu fałszów, narastających latami, dziś wcale nie ubywa nieporozumień wokół roli elit. Podtrzymuje je ogarniający Europę od wojny szał egalitaryzmu oraz zniżania wszystkiego, co kojarzy się z kulturą, do poziomu już nawet nie subkultur, ale zupełnego dna. Nie zmienia to jednak prawdy, że narody mogą żyć i rozwijać się tylko dzięki harmonii istnienia w ich wnętrzu wielu różnorodnych elit. Wyznacznikiem tychże nie jest posiadanie pewnych dóbr materialnych, lecz najwyższa jakość moralna, rozumienie i respektowanie hierarchii, u szczytu której zawsze i niezmiennie znajduje się Bóg. Wokół tych pojęć i wokół zadań współczesnych elit toczył się kongres zorganizowany przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi pod koniec października w Krakowie, Język tego spotkania cieszył swoją jasnością. Nie był to język, który każe się doszukiwać ukrytych znaczeń, co uchodzi za "intelektualizm" - komentuje Ewa Polak-Pałkiewicz w swoim felietonie w "Niedzieli". - Stowarzyszenie im. Piotra Skargi stara się wyciągnąć wnioski z tego, że tak wiele ludzi i tak wiele instytucji w Polsce - także z nazwy chrześcijańskich - próbując działać pro publico bono, zabrnęło w fałszywy dialog. W "dialog w stylu heglowskim" jak zauważył Sławomir Olejniczak - relacjonuje dalej publicystka "Niedzieli".

Interesującą relację z Kongresu umieścił również "Gość Niedzielny" w rubryce "Z Krakowa i Małopolski". - Prof. Roberto de Mattei z Włoch przedstawił postać prof. Plinia Correa de Oliveiry. Ten brazylijski myśliciel katolicki, założyciel Towarzystwa Obrony Tradycji, Rodziny i Własności, jest m.in. autorem słynnej książki "Rewolucja i Kontrrewolucja", w której dokonał świetnej analizy procesu rewolucyjnego i sposobów jego zahamowania - przypomina publicysta "Gościa Niedzielnego" i dodaje - Dzieło to należy do klasyki literatury politycznej inspirowanej chrześcijaństwem. "GN" przytacza również wypowiedź o. Anastasio Gutierreza CMF ze wstępu do "Rewolucji i Kontrrewolucji" wydanej przez krakowskie ARCANA w 1998 roku. O. Anastasio, jeden z najsłynniejszych kanonistów Kościoła Katolickiego, w przytoczonym przez "GN" fragmencie pisze - Duch, w jakim jest napisane to dzieło, robi na mnie ogromne wrażenie: jest to duch głęboko chrześcijański, przepełniony żarliwą miłością do Kościoła, książka ta jest autentycznym wytworem chrześcijańskiej mądrości.

- Bardzo błyskotliwe było wystąpienie prof. Jacka Bartyzela - powraca dalej do swojej relacji z krakowskiego Kongresu publicysta "GN" - w wykładzie "Aktualność teologii politycznej «ojca Syllabusa» Juana Donoso Cortesa" przedstawił postać znanego myśliciela hiszpańskiego. - Teologia Cortesa jest słusznie nazwana polityczną. Prof. Bartyzel przedstawił doktrynę konfrontacji religii z ideologią w wykonaniu XIX-wiecznego teologa - dopełnia tę relację z wystąpienia prof. Jacka Bartyzela "Najwyższy Czas!" artykułem Bogdana Dobosza, który dalej relacjonuje wykład o Donoso Cortesie - Również i tu znalazło się kilka odniesień do czasów współczesnych, jak choćby postaci Piłata jako «polityka laickiego» czy systemu demokracji jako władzy «zawodowych dyskutantów».
Stowarzyszenie Księdza Piotra Skargi ma przyjemność udostępnić wszystkim naszym Przyjaciołom, Korespondentom i Czytelnikom bezpłatny audiobook, zawierający nabożeństwo Gorzkich Żali w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej „Cappella Gedanensis”.
W obliczu epidemii koronawirusa i przymusowej izolacji wielu z nas, pragnę zapewnić, że Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi niezmiennie kontynuuje swoją działalność. Wciąż pracujemy, aby wypełniać naszą misję budzenia sumień Polaków. Zdajemy sobie sprawę, że nasza misja jest teraz – w tych nadzwyczajnych warunkach pandemii – szczególnie istotna.
„Im mniej posługi sakramentalnej, tym większe pole do działania złego, bo to jest walka, której nie widzimy, rozgrywająca się na poziomie nadprzyrodzonym i wielu wykorzystuje tę sytuację do hejtu przeciwko Kościołowi. (...) W tym jest jakaś diabelska przewrotność, zuchwałość i dlatego będziemy mieli do czynienia z narastającą agresją przeciwko Kościołowi, ludziom wierzącym i tym, którzy teraz przylgnęli mocno do Pana Boga” – mówi w programie „Prawy Prosty” wiceprezes Stowarzyszenia ks. Piotra Skargi Sławomir Skiba.
Pandemia koronawirusa to trudny czas dla wszystkich Polaków. Niestety środowisko „Tygodnika Powszechnego” oraz wywodzący się z niego kandydat na Prezydenta RP Szymon Hołownia chcą wykorzystać tę sytuację i atakują abpa Andrzeja Dzięgę za to, że głosi on nauczanie Kościoła o przyjmowaniu Komunii Św. oraz wzywa do zachowań, które zmniejszają ryzyko przenoszenia się wirusa.
Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi zachęca do udziału w nowej wielkopostnej kampanii „Spójrz na Oblicze Bożej Miłości”. Każdy uczestnik tej akcji otrzyma wizerunek Oblicza Pana Jezusa z Całunu Turyńskiego oraz folder informacyjny na temat tej relikwii.