Egipt: konwertyta chce oficjalnego uznania zmiany religii

2007-08-07 00:00:00


Muzułmanin z Egiptu, który nawrócił się na chrześcijaństwo, chce oficjalnego uznania zmiany religii. Choć został chrześcijaninem dziewięć lat temu, w jego dokumentach nadal znajduje się wpis, że jest wyznawcą islamu. Dlatego złożył w tej sprawie skargę do sądu administracyjnego - informuje KAI.

25-letni Mohammed Ahmed Higazi nawrócił się na chrześcijaństwo w wieku 16 lat. Był z tego powodu wielokrotnie aresztowany. Obecnie jego żona jest w ciąży i chciałby, aby jego syn został zarejestrowany jako chrześcijanin.

Skargę do sądu złożył w jego imieniu Ośrodek Al-Kalima na rzecz Praw Człowieka. Jest to organizacja pozarządowa, zajmująca się obroną koptów - egipskich chrześcijan. Zdaniem dyrektora ośrodka Mamduha Nachli, będzie to pierwsza tego typu sprawa w historii egipskiego wymiaru sprawiedliwości.

Wielki mufti Egiptu Ali Gomaa oświadczył niedawno, że muzułmanie mogą zmienić religię, jednak popełniają wtedy ciężki grzech apostazji. Mimo to powinni być z tego powodu karani tylko wtedy, gdy ich nawrócenie zagraża społeczeństwu.


(źródło: KAI)
Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.