Egipt: SN nakazał Kościołowi koptyjskiemu zezwolić na rozwody i ponowny ożenek

2010-06-01 00:00:00

Niedawno egipski Sąd Najwyższy wydał orzeczenie, zgodnie z którym Koptyjski Kościół Prawosławny musi zezwolić na rozwód i ponowny ożenek par chrześcijańskich. SN odrzucił apelację złożoną przez głowę tego kościoła Szenuda II. Zdaniem sądu „prawo do założenia rodziny jest prawem konstytucyjnym i dlatego nie wolno go nikomu odmawiać”.

Orzeczenie SN pojawiło się w związku ze sprawą koptyjki Hani Wasfi, która zwróciła się do Szenuda II z prośbą o anulowanie jej poprzedniego małżeństwa i zezwolenie na ponowny ożenek. Hierarcha odmówił, wówczas niezadowolona kobieta poszła do sądu. 

W Egipcie zawarcie małżeństwa cywilnego bez ceremonii religijnej nie jest uznawane. Sąd postanowił, że chrześcijanie, którzy stanowią 10 proc. społeczeństwa egipskiego mają takie samo prawo do ożenku i rozwodu jak muzułmanie i dlatego kościoły chrześcijańskie, bez względu na wyznawane doktryny religijne, muszą zezwolić parom na rozwód i ponowny ożenek. Od decyzji sądu nie ma odwołania.

Przywódcy Kościoła koptyjskiego zapowiedzieli, że nie będą stosować się do orzeczenia sądu. Ryzykują w ten sposób zaostrzeniem napięcia na linii Kościół-państwo.

Sekretarz Szenuda II bp Armiya wydał oświadczenie, w którym domaga się od egipskiego wymiaru sprawiedliwości poszanowania dla wolności religijnej i Kościoła koptyjskiego.

Źródło: AFP, AS
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.
O tym nie usłyszą Państwo w mediach głównego nurtu! Zapraszamy na serię spotkań, podczas których odsłaniamy kulisy i mechanizmy planu wprowadzenia ideologicznej cenzury na masową skalę, który pod hasłami walki z tzw. misinformacją, dezinformacją i malinformacją już realizuje się na naszych oczach. Kreatorzy planu zaczynają od największych platform społecznościowych w internecie, ale możemy być pewni, że na tym nie skończą...
Tysiąc lat Korony Królestwa Polskiego to wielkie całoroczne święto narodowe, które powinno stać się inspiracją do refleksji nad tym, co zostało nam dzisiaj z tego przełomowego dla państwa polskiego aktu. O tym, jakie skutki w tamtym czasie niosła za sobą koronacja władców Polski oraz o tym, co powinniśmy robić dzisiaj, będzie można porozmawiać podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Krakowie z red. Piotrem Doerre. Temat spotkania klubowego brzmi „Tysiąclecie Królestwa Polskiego. Dziedzictwo i wyzwanie”.