Elbląg uczci 80 rocznicę powstania NSZ

2022-09-16 00:00:00
Elbląg uczci 80 rocznicę powstania NSZ

Patriotyczne środowiska w Elblągu w sobotę 17 września organizują uroczyste obchody 80-lecia powstania Narodowych Sił Zbrojnych. Pamięć o formacji walczącej z okupantami w czasie II wojny światowej i po wejściu na teren Rzeczpospolitej żołnierzy sowieckich, niosących na bagnetach niewolę i terror skierowany przeciwko polskiemu społeczeństwu, jest naszym honorem i obowiązkiem.

 

Elbląskie uroczystości obchodów 80. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych będą okazją do zaprezentowania patriotycznych postaw i uczczenia pamięci o żołnierzach formacji, o której przez lata nocy komunistycznej nie wolno było w Polsce Ludowej dobrze mówić. Wydarzenie to odbędzie się już w najbliższą sobotę, 17 września o godz. 15:00, w Ratuszu Staromiejskim przy ul. Stary Rynek 25 w Elblągu.

 

W programie przygotowanym przez mieszkańców Elbląga znajdzie się wiele lokalnych akcentów, wśród których szczególnie warto zwrócić uwagę na przedstawienie żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, którzy po wojnie zamieszkali w Elblągu. Tę prezentację przygotowała Pani Grażyna Wosińska, elbląska dziennikarka zajmująca się tematyką historyczną.

 

Poruszający serca będzie też z pewnością wywiad z Panem Andrzejem Stryjewskim, który opowie o swoich losach dziecka żołnierza NSZ, czyli – jak nazywali komuniści – „dziecka bandyty”. Pan Andrzej Stryjewski odpowie na pytania dotyczące swego ojca – sierżanta Wiktora Stryjewskiego „Cacko”. Sierżant Wiktor Stryjewski, ojciec Pana Andrzeja, otrzymał najwyższy wyrok wydany przez komunistyczne sądy - 38-krotną karę śmierci!

 

Sobotnie obchody 80-lecia NSZ w Elblągu pozwolą również zapoznać się z życiem i działalnością pułkownika Ignacego Oziewicza (pierwszego Komendanta Głównego Narodowych Sił Zbrojnych) oraz z historią Okręgu Pomorskiego Związku Żołnierzy NSZ.

Duchowym przeżyciem uroczystości będzie program artystyczny, w którym wystąpi m.in Norbert „Smoła” Smoliński z zespołu Contra Mundum. Wykona on m.in. utwór  pt. „Już dopala się ogień biwaku”, a towarzyszyć mu będą dzieci z elbląskiej szkoły podstawowej. Zaprezentowane zostaną ponadto dwie graficzne wystawy: „Droga do NSZ” oraz „Wybitne postaci NSZ”.

Jeszcze jeden lokalny akcent w części artystycznej aż do samego wydarzenia ma pozostać niespodzianką – warto więc przybyć na rocznicowe obchody i uczcić pamięć o tych, którzy oddali swoje życie Polsce.

 

Uroczystości obchodów 80. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych w Elblągu to oddolna, społeczna inicjatywa, której patronuje „Polonia Christiana”, a partnerem uroczystości jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi. Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do poinformowania przyjaciół, rodziny oraz znajomych o tym wyjątkowym wydarzeniu. Wstęp na uroczystość jest bezpłatny.

Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.
Już w czwartek 11 kwietnia spotykamy się w Warszawie, by zaprotestować przeciwko zbrodniczej polityce tzw. „koalicji 13 grudnia”. Mowa o czterech nieludzkich i łamiących konstytucję projektach ustaw, pozwalających na zabijanie poczętych dzieci. Polacy nie mogą milczeć, gdy politycy próbują legalizować zabijanie bezbronnych ludzi. Prosimy o przybycie na wyznaczone miejsce zbiórki oraz poinformowanie znajomych.