Emisje filmu „Via Dolorosa. Droga zbawienia” na kanałach TVP

2022-04-16
Emisje filmu „Via Dolorosa. Droga zbawienia” na kanałach TVP

W Wielki Piątek, 15 kwietnia 2022 roku, o godz. 15.30 zostanie wyemitowany w TVP Polonia film „Via Dolorosa. Droga zbawienia”, wyprodukowany przez Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi. Kolejne emisje: na antenie TVP HD w Wielką Sobotę 16 kwietnia o godz. 10.20 i w TVP Polonia w Niedzielę Zmartwychwstania o godz. 3.55.

 

Dokument, którego reżyserem jest Michał Wikieł, został zrealizowany w Jerozolimie – pokazuje więc, jak współcześnie wyglądają miejsca naznaczone Męką i Krwią Zbawiciela, ale dzięki wartościowym komentarzom wybitnego teologa i biblisty ks. prof. Waldemara Chrostowskiego kieruje uwagę widza także na kontekst historyczny, religijny, kulturowy i społeczny tych najważniejszych wydarzeń w historii Zbawienia.

Z rozmachem zrealizowany obraz „Via Dolorosa (z łac. Droga Krzyżowa). Droga zbawienia” dokładnie ukazuje najświętsze miejsca na ziemi: Boży Grób, Golgotę – skrywane w Bazylice Grobu Bożego, zwanej również Bazyliką Zmartwychwstania, trzymanej pod kluczem przez dwie muzułmańskie (sic!) rodziny, przybliża także kolejne stacje Drogi Krzyżowej (w tym dwie nazywane „polskimi”), czasem zaniedbane, ledwo widoczne pośród targowiska z ubraniami, dewocjonaliami i świeżym mięsem; pokazuje także Bazylikę Agonii i Ogród Getsemani zlany krwawym potem Odkupiciela oraz Kościół Biczowania, Kościół Skazania i inne ważne dla katolików miejsca związane z Via Dolorosa.

Na szczególną uwagę zasługują zdjęcia autorstwa Jacka Fliga, Szymona Pipienia i Michała Wikła, zrealizowane w Ziemi Świętej, pokazujące czasem dobitnie, jak – oczekiwane przez pielgrzyma – sacrum miesza się z profanum. Towarzysząca kamerze narracja ks. prof. Waldemara Chrostowskiego, Laureata Nagrody Ratzingera 2014, doskonale dopełnia warstwę duchową filmu, dostarczając widzowi zarówno solidnej dawki wiedzy, jak i głębokich teologicznych refleksji na temat istoty i wagi Najświętszej Ofiary dokonanej przez Pana Jezusa na Kalwarii.

Film dokumentalny „Via Dolorosa. Droga zbawienia” został doceniony na Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów „Niepokalana 2020”, gdzie zdobył Specjalne Wyróżnienie jako „znakomite dzieło przedstawiające Ziemię Świętą. Film dokumentalny, który zachwyca zarówno sposobem realizacji, pięknymi ujęciami jak i niezwykle interesującymi opowieściami ks. prof. Waldemara Chrostowskiego”.

 

https://www.tvp.pl/program-tv/via-dolorosa-droga-zbawienia/60666ce5d03410ada222066e?o=6246c8b4d03410c02f1419e9

 

Oficjalny zwiastun filmu:

https://www.youtube.com/watch?v=HUpe6eG7cTM&t=134s

Targany kolejnymi kryzysami i krytyką stanowiska wobec agresji rosyjskiej na Ukrainę, Kościół Powszechny realizuje nakreślony przez papieża program Synodu o synodalności. W cieniu wielkich wydarzeń rozgrywa się rywalizacja o model przebudowy Kościoła po obecnym Synodzie. Czy w Polsce czeka nas protestantyzacja na wzór niemiecki? O możliwych scenariuszach i obecnej sytuacji w Watykanie rozmawiać będą dwaj znakomici prelegenci...
Abp Fulton J. Sheen – myśliciel, uważny obserwator życia społecznego i religijnego, postać znacząca dzięki swojej wyrazistości poglądów i konsekwencji w ich głoszeniu. Osobę tego wyjątkowego duchownego przybliży nam Jan J. Franczak podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” w sali konferencyjnej krakowskiej „Miodosytni” w czwartek 23 czerwca.
- Miłosierdzie Boga przypomniane przez św. Faustynę nie jest nowością Ewangelii. To centralna prawda dobrej Nowiny, która głosi, że Bóg jest miłością – pisał na portalu Archidiecezji Krakowskiej ks. Wojciech Węgrzyniak. Jak dzisiaj pojmujemy Boże Miłosierdzie? Dlaczego nie można zapominać o realności kary piekła za grzechy popełnione w doczesnym świecie i instrumentalnie traktować Miłosierdzia? Na te i inne pytania łatwiej będzie uzyskać odpowiedź po obejrzeniu filmu pt. „Miłosierdzie. O Łasce i potępieniu”, którego kinowa premiera odbędzie się 21 czerwca w Warszawie.
Inspirowany ideologicznie i wspierany przez lewicowe środowiska pomysł likwidacji krakowskiego pomnika księdza Piotra Skargi okazał się niewypałem. Społeczny opór i ujawnienie błędnej polityki władz miasta zastopowały ponowioną po latach próbę wymazania z przestrzeni miasta zasłużonego duchownego i patrioty.
Klub „Polonia Christiana” oraz Klub Inteligencji Katolickiej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Radomiu zapraszają na prelekcję redaktora Pawła Chmielewskiego pt. „Rewolucja synodalności”. Spotkanie z ekspertem ds. Kościoła w Polsce i w Niemczech ma szczególne znaczenie teraz, gdy Kościół Rzymskokatolicki, jesienią ubiegłego roku, wkroczył na drogę synodalności, wzorowaną na drodze niemieckiej.