Emisje filmu „Via Dolorosa. Droga zbawienia” na kanałach TVP

2022-04-16 00:00:00
Emisje filmu „Via Dolorosa. Droga zbawienia” na kanałach TVP

W Wielki Piątek, 15 kwietnia 2022 roku, o godz. 15.30 zostanie wyemitowany w TVP Polonia film „Via Dolorosa. Droga zbawienia”, wyprodukowany przez Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi. Kolejne emisje: na antenie TVP HD w Wielką Sobotę 16 kwietnia o godz. 10.20 i w TVP Polonia w Niedzielę Zmartwychwstania o godz. 3.55.

 

Dokument, którego reżyserem jest Michał Wikieł, został zrealizowany w Jerozolimie – pokazuje więc, jak współcześnie wyglądają miejsca naznaczone Męką i Krwią Zbawiciela, ale dzięki wartościowym komentarzom wybitnego teologa i biblisty ks. prof. Waldemara Chrostowskiego kieruje uwagę widza także na kontekst historyczny, religijny, kulturowy i społeczny tych najważniejszych wydarzeń w historii Zbawienia.

Z rozmachem zrealizowany obraz „Via Dolorosa (z łac. Droga Krzyżowa). Droga zbawienia” dokładnie ukazuje najświętsze miejsca na ziemi: Boży Grób, Golgotę – skrywane w Bazylice Grobu Bożego, zwanej również Bazyliką Zmartwychwstania, trzymanej pod kluczem przez dwie muzułmańskie (sic!) rodziny, przybliża także kolejne stacje Drogi Krzyżowej (w tym dwie nazywane „polskimi”), czasem zaniedbane, ledwo widoczne pośród targowiska z ubraniami, dewocjonaliami i świeżym mięsem; pokazuje także Bazylikę Agonii i Ogród Getsemani zlany krwawym potem Odkupiciela oraz Kościół Biczowania, Kościół Skazania i inne ważne dla katolików miejsca związane z Via Dolorosa.

Na szczególną uwagę zasługują zdjęcia autorstwa Jacka Fliga, Szymona Pipienia i Michała Wikła, zrealizowane w Ziemi Świętej, pokazujące czasem dobitnie, jak – oczekiwane przez pielgrzyma – sacrum miesza się z profanum. Towarzysząca kamerze narracja ks. prof. Waldemara Chrostowskiego, Laureata Nagrody Ratzingera 2014, doskonale dopełnia warstwę duchową filmu, dostarczając widzowi zarówno solidnej dawki wiedzy, jak i głębokich teologicznych refleksji na temat istoty i wagi Najświętszej Ofiary dokonanej przez Pana Jezusa na Kalwarii.

Film dokumentalny „Via Dolorosa. Droga zbawienia” został doceniony na Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów „Niepokalana 2020”, gdzie zdobył Specjalne Wyróżnienie jako „znakomite dzieło przedstawiające Ziemię Świętą. Film dokumentalny, który zachwyca zarówno sposobem realizacji, pięknymi ujęciami jak i niezwykle interesującymi opowieściami ks. prof. Waldemara Chrostowskiego”.

 

https://www.tvp.pl/program-tv/via-dolorosa-droga-zbawienia/60666ce5d03410ada222066e?o=6246c8b4d03410c02f1419e9

 

Oficjalny zwiastun filmu:

https://www.youtube.com/watch?v=HUpe6eG7cTM&t=134s

Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.
Już w czwartek 11 kwietnia spotykamy się w Warszawie, by zaprotestować przeciwko zbrodniczej polityce tzw. „koalicji 13 grudnia”. Mowa o czterech nieludzkich i łamiących konstytucję projektach ustaw, pozwalających na zabijanie poczętych dzieci. Polacy nie mogą milczeć, gdy politycy próbują legalizować zabijanie bezbronnych ludzi. Prosimy o przybycie na wyznaczone miejsce zbiórki oraz poinformowanie znajomych.