Europejskie TFP przed Świętą Tuniką

2012-04-24 00:00:00
Europejskie TFP przed Świętą Tuniką


Tysiące wiernych nawiedziły katedrę pod wezwaniem św. Piotra w Trewirze aby modlić się przed wystawioną na widok publiczny Świętą Tuniką Chrystusa. Wyjątkowo uroczystą oprawę zyskała sobotnia Msza św. w kościele św. Maksymina, sprawowana przez ks. kardynała Waltera Brandmüllera w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.


Uczestniczyli w niej licznie przedstawiciele środowisk tradycjonalistycznych z całej Europy, pośród których wyjątkowe miejsce przypadło członkom ruchu Obrony Tradycji Rodziny i Własności (TFP), w tym polskiego Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi.

Msza święta pontyfikalna sprawowana była w obecności biskupa ordynariusza Trewiru Stephana Ackermanna, zgromadziła też duchowieństwo Bractwa Kapłańskiego św. Piotra oraz Instytutu Chrystusa Króla.


Po Mszy świętej kilka tysięcy wiernych przeszło pod przewodnictwem księży z tradycyjnych bractw kapłańskich, przedstawicieli zakonu mercederian oraz członków TFP (pośród których znajdował się m.in. książę Bertrand Orléans e Bragança) w uroczystej procesji do katedry, by modlić się przed Świętą Tuniką.

Ks. kardynał Brandmüller odczytał dekret Penitencjarii Apostolskiej o odpuście zupełnym dla uczestników uroczystości. Wierni powitali ten dokument z wielką radością, jako że tym razem biskup miejsca nie zdecydował wystąpić do Stolicy Apostolskiej o odpust zupełny dla wszystkich pielgrzymów nawiedzających Świętą Tunikę. Na koniec uroczystości kardynał Brandmüller poprowadził Nieszpory.


Według tradycji, Świętą Tunikę miała przywieźć z Ziemi Świętej w 326 r. cesarzowa Helena, matka Konstantyna Wielkiego. Poprzednie wystawienie relikwii odbyło się w 1996 r. z udziałem 700 tys. ludzi. Obecne odbywa się w 500. rocznicę pierwszego jej publicznego wystawienia w 1512 r. Ekspozycja Świętej Szaty w 1810 r. przyciągnęła 200 tys. osób, w 1844 r. – ponad milion, a w 1959 r. ponad 1,7 mln.

Zdaniem ordynariusza Trewiru, bp. Ackermanna, czas pielgrzymek do Świętej Szaty jest dla Kościoła okazją do ukazania celu swojego istnienia, jakim jest „prowadzenie ludzkości do Chrystusa”.

 

pam

W 1977 roku papież Paweł VI kanonizował o. Szarbela Machlufa, zmarłego w Wigilię 1898 roku duchownego maronickiego, mnicha i pustelnika, świętego Kościoła Katolickiego, znanego z licznych uzdrowień. Na najbliższych spotkaniach prowadzonych w obecności relikwii św. Szarbela, zorganizowanych w Poznaniu i we Wrocławiu, o życiu świętego opowie działacz katolicki Jacek Kotula.
W dniach 11-12 maja w Krakowie odbędzie się Krakowski Kiermasz Dobrej Książki, który będzie okazją do spotkania się w jednym miejscu z publicystami i naukowcami nie poddającymi się trendowi politycznej poprawności i uległości wobec dyktatu mediów głównego nurtu. Interesująco zapowiada się także przedpremierowa emisja „Cyber-niewolników” – nowego odcinka „Władców świata” wyprodukowanego przez nasze Stowarzyszenie.
Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.