Feliks Koneczny – myśliciel wyklęty. Zapraszamy na spotkanie poświęcone jego twórczości

2022-12-08 00:00:00
Feliks Koneczny – myśliciel wyklęty. Zapraszamy na spotkanie poświęcone jego twórczości

Dlaczego dla wielu środowisk Feliks Koneczny wciąż jest autorem niemile widzianym lub wręcz znienawidzonym? Jakie opory napotyka – po dekadach komunistycznego zniewolenia i prób cenzurowania – kolejna próba przywrócenia z niepamięci tego wybitnego historiozofa i twórcy nauki o cywilizacji? Odpowiedzi na te pytania poszuka prelegent naszego krakowskiego Klubu „Polonia Christiana” Kajetan Rajski, który spotka się z nami już w czwartek 15 grudnia.

Kajetan Rajski to postać niezwykle aktywna społecznie i twórcza. Jest pisarzem i publicystą katolickim. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, studiował również na warszawskiej Collegium Humanum. Pierwsze książki, dzięki którym zasłynął, były to dwa zbiory wywiadów zatytułowane „Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych”. Niedługo później, rozpoczął wydawanie periodyka „Wyklęci”. Jak dotąd, ukazało się 25 numerów tego kwartalnika.

Projekty wydawnicze Kajetana Rajskiego to Fundacja Kwartalnika „Wyklęci” i Księgarnia Miles. I właśnie wspomniana fundacja wzięła na siebie poważne zadanie przywrócenia z niepamięci dzieł polskiego myśliciela i twórcy nauki o cywilizacji Feliksa Konecznego. Dodajmy myśliciela wyjątkowo ostro zwalczanego w lewicowej propagandzie czasów II Rzeczypospolitej oraz zupełnie wykluczonego z obiegu i zakazanego w czasach Polski Ludowej. Zaległości te, tak mocno rzutujące na powszechny brak świadomości na temat życia i twórczości Konecznego oraz na białe plamy w programach nauczania historii, próbuje nadrabiać obecnie inicjatywa wydawnicza naszego prelegenta. Nakładem Fundacji Kwartalnika „Wyklęci” ukazało się już siedem tomów zatytułowanych „Feliks Koneczny – Dzieła zebrane”. Z kolei pod szyldem Miles ukazały się m.in. takie perły dziedzictwa polskiego historiozofa jak „Polskie Logos a Ethos” (w którym po raz pierwszy Koneczny zdefiniował „cywilizację”), czy też krótkie rozprawy „Kościół jako polityczny wychowawca narodu” lub „Tło cywilizacyjne Odsieczy Wiedeńskiej”.

O swojej działalności wydawniczej, szczególnie tej związanej z Feliksem Konecznym, nasz prelegent opowie podczas najbliższego spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Krakowie. Serdecznie zapraszamy na prelekcję pt. „Feliks Koneczny – myśliciel wyklęty”, która odbędzie się już w czwartek 15 grudnia 2022 r. o godz. 18:00. Spotykamy się tradycyjnie w Sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” przy ul. św. Wawrzyńca 6 (najbliższe przystanki tramwajowe to Św. Wawrzyńca oraz Plac Wolnica). Wstęp wolny!

 

PiotrSkarga.pl


Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.