Fenomen zakonów rycerskich

2009-11-04 00:00:00
Fenomen zakonów rycerskich

„Fenomen zakonów rycerskich” oraz „Templariusze: reguła, historia, proces legenda” – to tematy wykładu wygłoszonego przez dr Mariana Małeckiego w ramach Akademii Niepoprawnej Politycznie, we wtorkowy wieczór w siedzibie Stowarzyszenia im. Ks. Piotra Skargi w Krakowie. Pracownik naukowy Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego zabrał słuchaczy w pasjonującą podróż do Ziemi Świętej, ubogacając swoją prelekcję pokazem zdjęć wykonanych osobiście w miejscach wydarzeń, o których opowiadał.

Stawiając na początku pytanie: „Po co w ogóle wyprawy krzyżowe były potrzebne Europie, czy światu?”, dr Małecki stwierdził, że ówczesna Europa znalazła się w swoistych kleszczach świata islamu. – Te naciski islamu były tak daleko idące, że liczono się realnie z możliwością zawładnięcia Europą przez muzułmanów – zaznaczył prelegent. Przypomniał, że na zachodzie, na Półwyspie Iberyjskim panowała dynastia Almorawidów, a na wschodzie Turcy Seldżuccy.

– Używając terminologii wojskowej można powiedzieć, że wyprawy krzyżowe były rodzajem desantu wojska chrześcijan, krzyżowców, którzy na innym terenie postanowili walczyć w obronie krzyża, w obronie swoich wartości – podkreślił dr Małecki. – Na pytanie: co by było gdyby nie było krucjat daje odpowiedź wiek XIV, XV i następne – dodał prelegent przypominając, że w tym czasie duża część Europy znalazła się pod jarzmem tureckim.

Dr Małecki podkreślił, że krucjaty odmieniły Europę. Zauważył, że w czasie poprzedzającym wyprawy krzyżowe Europa była jeszcze bardzo barbarzyńska. To czasy wojowników, wikingów, Normanów. – W XI wieku jest jeszcze bardzo daleko do tego, aby ideał rycerski mógł zostać osiągnięty – zaznaczył prelegent. – Mamy do czynienia z grupą wojowników, z grupą ludzi, którzy dopiero co byli chrystianizowani – przypomniał. Wobec tego okrucieństwa, eskalacji przemocy do jakiej wówczas dochodziło w barbarzyńskich jeszcze społeczeństwach, musiała się pojawić organizacja bądź instytucja, która zechciałaby w jakiś sposób walczyć z tymi ludźmi o inne ideały, o inne cele. Zmienić tych ludzi; zmienić ich sposób myślenia i zmienić mentalność. – Taką organizacją, siłą rzeczy, był Kościół – podkreślił dr Małecki.

Ideał rycerza pojawił się dzięki krucjatom, a decydująca w tym procesie była działalność zakonów rycerskich. Przedstawiając fenomen zakonów rycerskich – cel ich powstania, ideę działalności dr Małecki skupił się przede wszystkim na przykładzie templariuszy i joannitów.

Prelegent wzbogacił swoje wykłady pokazem zdjęć, dzięki temu słuchacze mieli możliwość być niejako na miejscach wydarzeń sprzed kilkuset lat. Mogli – jak to określił, jeden ze słuchaczy – odczuwać wręcz żar pustyni, mimo, że na zewnątrz temperatura spadła już do -3 stopni Celsjusza.

Tydzień wcześniej swój wykład otwierający cykl „Krzyżowcy –Wojsko Chrystusa. Prawdziwa historia krucjat” wygłosił prof. Grzegorz Kucharczyk.

PiotrSkarga.pl
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.