Francja: biskup krytykuje indolencję władz wobec profanacji świątyni

2010-02-26 00:00:00

Biskup Michel Dubost z diecezji Evry-Corbeil-Essonnes, położonej na południu Francji zamieścił na diecezjalnej stronie internetowej notkę, potępiającą „akt wandalizmu”, który miał miejsce 12 lutego br. w miejscowości Morangis, w wyniku którego został zniszczony kościół i sprofanowany Najświętszy Sakrament. Hierarcha powiedział gazecie „Le Parisien”, że „była to najgorsza profanacja jaką kiedykolwiek widział”.

W nocy 12 lutego tego roku grupa wandali wyważyła drzwi w kościele Morangis w departamencie Essonne. Sprawcy porozrzucali śmieci w świątyni, przewrócili ławki i krzesła. Zniszczyli także tabernakulum. Rozrzucili Eucharystię na podłogę i ją zdeptali. Przy okazji ukradli cenne przedmioty, w tym dwa złote cyboria, srebrną patenę i kielich.

Biskup przyznał, że była to najgorsza profanacja, z jaką kiedykolwiek się spotkał, a tymczasem wydaje się, że nie zszokowała ona pozostałych Francuzów.

– Gdzie jest władza publiczna, politycy, media i opinia publiczna, którzy się buntują, gdy atakowany jest meczet albo synagoga – grzmiał oburzony duchowny, rozmawiając z gazetą „Le Parisien”.

Podobne akty wandalizmu miały miejsce w ub. roku. W sumie między styczniem a czerwcem ub. roku zbezczeszczono siedem świątyń katolickich w diecezji. Biskup zabiegał wówczas o powołanie komisji, która miałaby dokonać przeglądu zabezpieczeń 130 kościołów, znajdujących się w departamencie.

Ponieważ jednak świątynie we Francji należą do państwa, przedstawiciele władz powiedzieli biskupowi, że istnieje już taka komisja i nie ma potrzeby, żeby on się tym zajmował. Do tej pory jednak nie zrobiono nic. Biskup jest oburzony ignorancją władz. Nie przebiera w słowach, mówiąc, że „sytuacja jest chora”. Zapowiedział, że nie zaprzestanie interwencji i będzie nękał urzędników, by ci wreszcie zadbali o bezpieczeństwo kościołów.

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że organa ścigania nie chcą uznać aktu wandalizmu za profanację, gdyż sprawcy nie pozostawili żadnych napisów, które by świadczyły o antykatolickim działaniu.

Źródło: Zenit.org. AS
Zamęt społeczny, manipulacje ludzkimi umysłami i przedkładanie obcych interesów ponad dobro Ojczyzny, połączone z eskalacją napięcia wewnątrz narodu, zawsze prowadzą do tragedii i upadków. W trudnych czasach trzeciej dekady XXI wieku odwołajmy się do św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. O tym wyjątkowym duchownym opowie Dorota Niedźwiecka na spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” w Gorzowie Wielkopolskim...
Doceniony przez Kościół i wyniesiony na ołtarze św. Szarbel to przykład duchownego żyjącego w całkowitej zgodzie z Panem Bogiem, w pełni powierzającego Stwórcy swoją pracę i modlitwę. O życiu i cudach dokonywanych do dzisiaj przez św. Szarbela opowie w trzech miejscowościach Podkarpacia znany działacz katolicki Jacek Kotula. Spotkania organizowane w ramach Klubów „Polonia Christiana”, w obecności relikwii św. Szarbela, będą dobrą okazją do pogłębienia wiedzy o XIX-wiecznym duchownym, określanym jako „święty Bogiem upojony”.
To będzie prelekcja niezwykle ciekawa, dotykająca najważniejszego wydarzenia politycznego najbliższych tygodni - wyborów do Parlamentu Europejskiego. Naszym gościem w warszawskim „Klubie” będzie dr hab. prof. KUL Mieczysław Ryba. Temat spotkania to „Wybory do Parlamentu Europejskiego: podległość czy suwerenność Polski?". Wstęp wolny!
Od antypedagogiki do antyedukacji - czy w tym kierunku musi zmierzać polski system edukacyjny? Jakie są alternatywy? To pytania ważne nie tylko dla tych, którzy mają dzieci w wieku szkolnym. To dyskusja pokoleniowa, traktująca o przyszłości naszego kraju - bo, jak prawił kanclerz Zamoyski, „takie będą rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie”. Do tej dyskusji zapraszamy w ramach najbliższego spotkania naszego „Klubu” w Opolu.
W niedzielę 12 maja w dwóch miejscowościach obwodu lwowskiego – w Pnikucie i w Krukienicach – będzie można wysłuchać prelekcji o św. Szarbelu i ucałować relikwie maronickiego zakonnika, którego kanonizacji dokonał 9 października 1977 roku papież Paweł VI. O libańskim duchownym i świętym opowie działacz pro life i obrońca wartości katolickich Jacek Kotula z Podkarpacia. Niedzielne prelekcje to pierwsze spotkania przygotowane przez Klub „Polonia Christiana” na Ukrainie.