Gdy Ojczyzna zagrożona z wielu kierunków, ratunkiem św. Andrzej Bobola. Zapraszamy do Gorzowa Wlkp.

2024-05-17 00:00:00
Gdy Ojczyzna zagrożona z wielu kierunków, ratunkiem św. Andrzej Bobola. Zapraszamy do Gorzowa Wlkp.

Zamęt społeczny, manipulacje ludzkimi umysłami i przedkładanie obcych interesów ponad dobro Ojczyzny połączone z eskalacją napięcia wewnątrz narodu zawsze prowadzą do tragedii i upadków. W trudnych czasach trzeciej dekady XXI wieku odwołajmy się do św. Andrzeja Boboli, ogłoszonego w 2002 roku przez Jana Pawła II patronem Polski. O tym wyjątkowym duchownym opowie Dorota Niedźwiecka na spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” w Gorzowie Wielkopolskim w czwartek 23 maja.

Spotkanie Klubu „Polonia Christiana” z Dorotą Niedźwiecką w Gorzowie Wielkopolskim poświęcone będzie tematowi „Św. Andrzej Bobola ratunkiem dla Polski”. Życie i męczeńska śmierć tego duchownego katolickiego są do dzisiaj wzorem dla ludzi wierzących, nie poddających się prześladowaniom z powodu swojej wiary.

Przygotowując się do różnych form prześladowań i spychania na margines społeczny katolików, jakich doświadczamy i będziemy doświadczać we współczesnej Polsce i w Europie, przypomnijmy, co o niezłomności ducha św. Andrzeja Boboli możemy przeczytać w publikacji pt. „Święty Andrzej Bobola — Wielki czciciel Matki Bożej i Patron Narodu Polskiego”, wydanej przez Militia Immaculatae w 2022 roku:


Gdy na miejscu jeden z członków starszyzny kozackiej zwrócił się do ks. Andrzeja Boboli z pytaniem, czy jest on księdzem katolickim, wówczas odpowiedział on otwarcie i z pewną dozą radości: Jestem kapłanem katolickim, urodziłem się w tej wierze i chcę w tej wierze umierać. Moja wiara jest prawdziwą i dobrą wiarą; jest tą, która prowadzi do zbawienia, nie mogę zaprzeć się mojej świętej wiary. Raczej wy się nawróćcie i czyńcie pokutę, bo nie zbawicie się w waszych błędach. Jeżeli wytrwale będziecie gardzić waszymi błędami schizmatyckimi i przyjmiecie tę samą wiarę, którą ja wyznaję, rozpoczniecie poznawać Boga i zbawicie swe dusze. Słowa te wywołały gniew jednego z kozaków, który wyciągnął szablę i uderzył w głowę św. Andrzeja. Udało mu się jednak ręką osłonić głowę przed śmiertelnym ciosem. Kozak ponowił cios, lecz trafił w stopę św. Andrzeja, który wskutek tego uderzenia upadł na ziemię. Według świadków po otrzymaniu tych ran ks. Andrzej Bobola złożył wyznanie wiary, mówiąc: Wierzę i wyznaję, że jest jeden Bóg prawdziwy, tak jak jest prawdziwy Kościół, jedna prawdziwa wiara katolicka, objawiona przez Chrystusa, głoszona przez apostołów, za nią tak jak Apostołowie i wielu męczenników, także ja chętnie cierpię i umieram. Po tych słowach jeden z kozaków końcem swej szabli wyłupał mu prawe oko. W jednym ze starych rękopisów napisano, iż Andrzej Bobola nie stawiał katom żadnego oporu i cierpiał tak spokojnie, że zdawało się, jakby cierpiał z radością.

 

Poznanie drogi życiowej Andrzeja Boboli i jego wytrwałości w pracy dla dobra Kościoła i Polski to jednocześnie pouczająca refleksja nad przyszłością świata. Nad zatraceniem, do jakiego prowadzi odejście od moralności i norm cywilizacji chrześcijańskiej.


Bestialstwo wrogów Kościoła katolickiego, jakimi w XVII wieku na ziemiach polskich byli kozacy, można przyrównać tylko do okrucieństwa nacjonalistów ukraińskich w XX wieku, którzy wszelkimi sposobami chcieli doprowadzić do fizycznego unicestwienia Polaków i polskości na wschodnich terenach I Rzeczpospolitej i na wschodnich województwach II Rzeczpospolitej.


Przykład św. Andrzeja Boboli to personalizacja wielkiego patriotyzmu i głębokiej religijności, które dały mu siłę wytrwania w wierze nawet wówczas, gdy wiedział, że za przywiązanie do wiary przyjdzie mu oddać ofiarę z własnego życia.
Na ciężkie dla katolików czasy, jakich doświadczamy dzisiaj, zgłębienie życiorysu Andrzeja Boboli może być dobrym wsparciem i umocnieniem się w wierze.

 

Zapraszamy Państwa na spotkanie Klubu „Polonia Christiana” z Dorotą Niedźwiecką w Gorzowie Wielkopolskim, które poświęcone będzie tematowi „Św. Andrzej Bobola ratunkiem dla Polski”. Prosimy o zapamiętanie i przekazanie zaproszenia znajomym na ciekawą prelekcję i dyskusję, która odbędzie się w hotelu „Gracja” przy ul. Dąbrowskiego 20b w Gorzowie Wielkopolskim już 23 maja 2024 roku o godz. 18:00. Wstęp na spotkanie Klubu „Polonia Christiana” jest wolny!


piotrskarga.pl

Przed nami kolejne spotkanie w gronie Przyjaciół i Dobrodziejów Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi na wspólnej modlitwie różańcowej!
Jaka przyszłość czeka polską szkołę? Jakie zagrożenia dla młodego pokolenia i środowiska nauczycielskiego serwuje nam nowa lewicowa władza? Konferencja oświatowa pt. „Szkoła w Polsce – dekonstrukcja i fundamenty odbudowy” jest reakcją środowisk, które nie chcą dopuścić do degradacji procesu edukacji oraz chcą uchronić dzieci i młodzież przed błędami, już mocno widocznymi w krajach Zachodu. Organizatorami konferencji są Stowarzyszenie Nauczycieli i Pracowników Oświaty „Nauczyciele dla Wolności” razem z Koalicją na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły, do której akces złożyło także nasze Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.
Już w poniedziałek 14 października w warszawskim Pałacu Prymasowskim odbędzie się konferencja poświęcona tematom kluczowym z perspektywy każdego katolika. „Debata o stanie Wiary w perspektywie Dwutysiąclecia Dzieła Odkupienia” – pod tym tytułem przeprowadzimy dyskusję z udziałem JE ks. bp. Athanasiusa Schneidera, red. Grzegorza Górnego i red. Krystiana Kratiuka. Zapraszamy do przybycia!
Na dzień 27 września 2024 r. przypadła 412. rocznica śmierci naszego Patrona – Sługi Bożego Księdza Piotra Skargi. Z tej okazji liczna delegacja Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej nawiedziła kluczowe krakowskie miejsca związane z księdzem Piotrem Skargą. Dziękując Bogu za owoce życia Kaznodziei Narodu, staramy się jak najczęściej sięgać po mądrość płynącą z Jego dzieł i służby.
Jacek Kotula wraz z Klubem "Polonia Christiana" powracają do urokliwej miejscowości uzdrowiskowej Rymanów Zdrój. Już w środę 25 września odbędzie się tam spotkanie poświęcone życiu i cudom świętego Szarbela Machlufa, zmarłego w Wigilię 1898 roku duchownego maronickiego, mnicha i pustelnika, świętego Kościoła Katolickiego