Głos Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi w dyskusji Rady Miasta nad tzw. Strefą Czystego Transportu

W dniu 23 listopada 2022 r. krakowska Rada Miasta jako pierwsza w Polsce przyjęła uchwałę ustanawiającą tzw. Strefę Czystego Transportu, tym samym wykluczając kilkaset tysięcy mieszkańców, których samochody nie będą spełniać arbitralnych norm emisji spalin. Kuriozów i wątpliwości związanych z tym niebezpiecznym precedensem jest więcej, o czym mówili przedstawiciele Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi w czasie debaty nad projektem uchwały.

Zachęcamy do obejrzenia dwóch wystąpień, które zaprezentowano pod koniec dyskusji nad procedowanym projektem nr 2990, w ramach głosów mieszkańców i strony społecznej – dodajmy głosów, których większość Rady Miasta jednak nie posłuchała. Jako przedstawiciele naszego Stowarzyszenia swoje opinie wygłosili dr Paweł Momro i wiceprezes Sławomir Skiba.

Warto dodać, iż w ramach bloku głosów mieszkańców zdecydowanie dominowała krytyka rzeczonego projektu nr 2990, ustanawiającego tzw. Strefę Czystego Transportu na obszarze całego miasta Krakowa. Suchej nitki na prezydenckiej inicjatywie nie zostawili także przedstawiciele Małopolskiego Buntu, Związku Zawodowego Wolność i Godność oraz kilku mieszkańców, występujących bez przynależności organizacyjnej.

 

Dr Paweł Momro mówił m.in.: „Czy ktoś zastanowił się nad legalnością tego projektu, nad zgodnością z aktami wyższej rangi, takimi jak Konstytucja RP i ustawy? Czy ktoś zbadał zgodność tego projektu z art. 32 Konstytucji i wyrażoną w nim zasadą niedyskryminacji obywateli w życiu politycznym, społecznym czy gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny? To jest w systematyce ustawy zasadniczej artykuł umieszczony w szalenie ważnym rozdziale - o prawach i wolnościach obywatelskich. Co z art. 54 Konstytucji, co z ustawą o elektromobilności? Ta ustawa, co tutaj nie wybrzmiało w sposób zdecydowany, na nikim nie wymusza wprowadzenia „strefy czystego transportu”. Czy zdajecie sobie Państwo sprawę, że możecie przyjąć uchwałę, która okaże się niezgodna z konstytucją i z tą ustawą? Zastanówcie się, czy chcecie być jakobinami nowej rewolucji, która wywróci do góry nogami życie setek tysięcy krakowian? Czy chcecie tego? Bardzo Was o to proszę i apeluję – głosujcie przeciwko”.

 

Prezes Sławomir Skiba natomiast zwracał uwagę na wieloletni już proces ingerencji magistratu i Rady Miasta w kolejne sfery życia mieszkańców, skutkujące głównie cierpieniami tych ostatnich:

„Jesteśmy wypychani z tego miasta. Tuż przed obradami, widziałem tutaj nieopodal, jak Straż Miejska zatrzymywała kogoś, bo chciał komuś dostarczyć pralkę (...) Chcecie Państwo przyjąć projekt, który wpłynie na życie mieszkańców tego miasta – również tych najuboższych. W dobie kryzysu, który teraz przychodzi w ogóle nie chcecie tego brać pod uwagę, nie przedstawiając jakiegokolwiek bilansu zysków i strat ekonomicznych oraz społecznych wynikających z tego eksperymentu społecznego, jaki zamierzacie wdrożyć. Prawa mieszkańców przestają się liczyć. W kilku wystąpieniach powtarzało się sformułowanie: „zróbmy to, a zobaczymy, jakie będą skutki”. Czy to jest roztropne i odpowiedzialne podejście do mieszkańców miasta? Będziecie eksperymentować na żywym organizmie i zobaczycie, co Wam z tego wyjdzie? Szanowni Państwo, jeśli macie odrobinę troski o mieszkańców tego miasta, to apeluję i proszę: zagłosujcie przeciwko temu projektowi, który jest oparty na ideologicznych przesłankach. Tylko i wyłącznie ideologicznych, niemających oparcia w faktach” – mówił Sławomir Skiba.

Zachęcamy do obejrzenia całości wystąpień w filmie linkowanym powyżej.

 

PiotrSkarga.pl

 

Zapraszamy do obejrzenia prelekcji poświęconej życiu świętego Franciszka. To niezwykła podróż przez bogactwa, podróże i wreszcie osobistą autorefleksję duchową i w konsekwencji nawrócenie do roli biedaczyny z Asyżu i założyciela wielkiego zakonu. O. Andrzej Zając OFMConv był gościem krakowskiego Klubu "Polonia Christiana".
O problemach wynikających z procesu synodalnego i wprowadzanych przy jego okazji zmianach, coraz bardziej zagrażających spójności i przyszłości Kościoła, mówił red. Paweł Chmielewski (PCh24.pl/PCh24TV). Zapraszamy do obejrzenia jego prelekcji wygłoszonej w czasie spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Warszawie 22 czerwca 2023 roku.
W naszym cyklu krótkich rozmów z Prezesem Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi tym razem nawiązujemy do modelu funkcjonowania Stowarzyszenia i zarazem problemów, jakie napotykają te środowiska, które łatwe i szybkie zyski przedkładają nad własną niezależność. Dlaczego środowiska katolickie powinny działać samodzielnie, bez szukania pomocy ze strony rządu lub międzynarodowych korporacji – o tym właśnie mówi Prezes Sławomir Olejniczak.
Czym jest śmierć i dlaczego współczesna kultura z bylejakością obchodzi się z tym pojęciem? A przecież jej bezpośrednie doświadczenie, które w odniesieniu do bliskiej osoby każdy z nas mógł już przebyć, daje dużo więcej niż dziesiątki przeczytanych w tym temacie książek. Z problemem śmierci, a szczególnie z jego rozumieniem po katolicku, zmierzył się gość krakowskiego Klubu PCh ojciec Bolesław Słota.
Prezentujemy Państwu pełną wersję szokującego dokumentu autorstwa reżysera PCh24TV Łukasza Korzeniowskiego. "Czy nadchodzi zielony komunizm?" to wizja dystopijnej przyszłości, która zaczyna spełniać się na naszych oczach. Ta "zielona" rewolucja ma dotyczyć każdego z nas - dotychczasowe życie ma odejść w zapomnienie.