Hiszpania: ”Prześladowania religijne lat trzydziestych”

2007-08-08 00:00:00


Diecezje z hiszpańskiego regionu autonomicznego Kastylia-La Mancha i diecezja Avila utworzyły stronę internetową zatytułowaną "Prześladowania religijne lat trzydziestych". Pod adresem www.persecucionreligiosa.es można będzie znaleźć dane o męczennikach z tych ziem, których - według archidiecezji Toledo - było prawie 900: kapłanów, osób zakonnych i świeckich - informuje KAI.

Okazją do jej uruchomienia jest tzw. sprawa Eustachego Nieto y Martina i jego towarzyszy, będąca częścią zapowiedzianej na 28 października br. beatyfikacji 498 ofiar wojny domowej w Hiszpanii (1936-39). Nowa strona przedstawia życiorysy i okoliczności śmierci prawie stu osób i składa się z dwóch części.

Pierwsza obejmuje ogłoszone do tej pory prace postulatorów, zajmujących się poszczególnymi kandydatami na ołtarze, druga natomiast poświęcona jest wyłącznie zbliżającej się beatyfikacji.

Prowadzący sprawę ks. Eustachego Nieto, rozpoczętą jeszcze w 2001 r., od dawna chcieli utworzyć specjalną stronę internetową, aby móc na bieżąco gromadzić wszystko, co dotychczas ukazało się na temat zapowiedzianej beatyfikacji w zainteresowanych nią diecezjach.

Twórczyniami strony są m. Milagros Tenorio Arriero ze Zgromadzenia Córek Maryi z Kolegium "Towarzystwo Maryi" z Talavera de la Reina w Toledo i Maria Victoria Melchor Illán.

W ramach zbliżającej się beatyfikacji chwały ołtarzy dostąpi 498 męczenników, w tym 2 biskupów, 24 księży diecezjalnych, 462 członków instytutów życia konsekrowanego (osób zakonnych), po jednym diakonie, subdiakonie i seminarzyście oraz 7 świeckich. W chwili śmierci liczyli oni od 16 do 78 lat.

Na całość procesu składają się 23 sprawy prowadzone w różnych diecezjach, przy czym kilka z nich prowadzono równolegle niezależnie od siebie, w tych samych diecezjach, np. w Barcelonie toczyło się 5 spraw, obejmujących łącznie 146 osób, w Madrycie - w samym mieście i w połączeniu z innymi diecezjami - 4 sprawy i 232 osoby oraz w Toledo - również 4 sprawy, ale 55 męczenników.

Grupowa beatyfikacja nie będzie pierwszym tego rodzaju obrzędem w Kościele hiszpańskim. Jan Paweł II przewodniczył 10 takim ceremoniom w latach 1987-2001, beatyfikując łącznie 471 męczenników. 11 osób z tego grona ogłosił następnie świętymi w czasie dwóch kanonizacji w latach 1999 i 2003.

Za pontyfikatu Benedykta XVI, 29 października 2005 r. zostało ogłoszonych błogosławionymi 8 męczenników hiszpańskich. Zapowiedziana na październik br. beatyfikacja 498 osób będzie najliczniejszym takim obrzędem w nowożytnych dziejach Kościoła.


(źródło: KAI)
Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.