Hiszpania: dramatyczny wzrost liczby aborcji wśród nieletnich
2009-09-25 00:00:00

Ponad połowa ciąż nieletnich dziewcząt w Hiszpanii kończy się aborcją – poinformował w tym tygodniu Instytut Polityki Rodzinnej w tym kraju. Winą za taki stan rzeczy przedstawiciele hiszpańskiego Instytutu obarczyli obecne przepisy prawne, zezwalające na aborcję w niektórych wypadkach oraz upowszechnienie pigułki poronnej – podaje Catholic News Agency.
Instytut poinformował, że w 2007 r. przeprowadzono 604665 „zabiegów” aborcji, z czego 29036 u dziewcząt w wieku poniżej 20 lat. Spośród 30 tys. nastolatek, które zaszły w ciążę dzieci urodziło 13789 młodych dziewcząt, podczas gdy 15307 nieletnich uśmierciło swoje poczęte dzieci. Stanowiło to 53 proc. wszystkich ciąż nieletnich. Dla porównania odsetek aborcji wśród nieletnich w krajach Unii Europejskiej wynosi średnio 43 proc.
Prezes Instytutu Eduardo Hertfelder zauważył, że wzrost liczby „zabiegów” aborcyjnych w Europie następował powoli – w ciągu 10 lat: z 39 do 43 proc. Tymczasem w Hiszpanii wzrost ten nastąpił bardzo szybko z 39 do 53 proc. Dlatego, jego zdaniem, władze muszą koniecznie coś zrobić, by powstrzymać ten niepokojący trend. – Ideologiczna i sekciarska ślepota polegająca na niczym nieograniczonej promocji pigułki poronnej „dzień po” wśród nieletnich nie może być dłużej utrzymywana, tak samo jak nie może być lansowane nowe prawo aborcyjne w formie zaproponowanej przez rząd, które tylko sprowokuje wzrost liczby aborcji wśród nieletnich – ostrzegł Hertfelder.
W Hiszpanii do 1985 r. obowiązywał całkowity zakaz aborcji. W 1985 r. zmieniono prawo, zezwalając na zabicie dzieci poczętych w trzech przypadkach: gdy ciąża zagraża życiu i zdrowiu fizycznemu lub psychicznemu matki, gdy powstała w wyniku gwałtu i zostało to zgłoszone organom ścigania oraz gdy wykryto u płodu poważne upośledzenia genetyczne, potwierdzone przez dwóch niezależnych lekarzy. Klauzula o zagrożeniu dla zdrowia psychicznego jest powszechnie wykorzystywana i praktycznie każda kobieta chcąca dokonać aborcji powołuje się na nią.
W tym roku rząd zaproponował dalszą liberalizację przepisów, proponując nową ustawę, która wprowadza tzw. prawo do aborcji do 14 tygodnia ciąży bez konieczności podania przyczyny. Zezwala ono również dziewczętom już od szesnastego roku życia na uśmiercenie swoich dzieci poczętych bez wiedzy i zgody rodziców.
Źródło: CNA, AS
Święty Charbel Makhlouf – maronicki mnich i pustelnik z Libanu – pozostawił po sobie znakomity wzór duchowości, którego świat dzisiaj tak bardzo potrzebuje. Jego życie pełne było cnót, które pomogą każdemu z nas wzrastać w świętości, nawet w codziennej rutynie. Które z nich i w jaki sposób powinien wdrożyć w swoje życie każdy świadomy katolik?
Zostań Przyjacielem „Przymierza z Maryją”. Pomóż nam w rozwoju naszego pisma, aby stając się coraz bardziej atrakcyjne treściowo i wizualnie, przyciągało do Matki Bożej kolejnych naszych bliźnich. Już teraz zapoznaj się z misją i przywilejami naszej wspólnoty.
- Postaraj się o wybicie medalika według tego wzoru. Wszyscy, którzy będą go nosili, dostąpią wielkich łask, szczególnie jeśli będą go nosili na szyi. Łaski będą obfite dla tych, którzy nosić go będą z ufnością – usłyszała od Matki Bożej podczas objawienia św. Katarzyna Laboure 27 listopada 1830 roku. Dziś i Ty możesz otrzymać Cudowny Medalik i dostąpić wszelkich łask obiecanych przez Maryję. Wystarczy, że klikniesz w link i wypełnisz krótki formularz.
Czy wierzysz w swojego Anioła Stróża? Co odpowiesz na to proste przecież pytanie? Będziesz się zastanawiał? Zaprzeczysz? A może, bo tak wypada, wciąż niepewnym jednak głosem stwierdzisz, że… oczywiście? A co odparł jeden z kleryków, zapytany w ten sposób przez św. Ojca Pio w San Giovanni Rotondo?
W pierwszy piątek miesiąca sierpnia o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.