Hiszpania: turystyka religijna

2007-08-03 00:00:00

Stwierdzamy ewolucję społecznego zjawiska turystyki: od turystyki słońca, plaży i byków do turystyki kulturowej i religijnej - napisali uczestnicy XXVII Krajowych Dni Dziedzictwa Kulturowego Kościoła, jakie odbyły się w San Cristóbal de La Laguna na Teneryfie. Wzrost tendencji na rzecz turystyki kulturowej i religijnej jest odpowiedzią na potrzebę znalezienia bardziej znaczących doświadczeń, które przemieniłyby turystę wewnętrznie - czytamy w cytowanym przez Radio Watykańskie tekście.

Według uczestników spotkania, turystyka jest drogą komunikacji międzyosobowej i ofiaruje możliwości i wyzwania Dziedzictwu Kulturowemu Kościoła. Musimy przezwyciężyć wizję, jaka istnieje na temat sztuki religijnej w pewnych środowiskach, owoc kultury laickiej, która dąży do pozbawienia jej jakiegokolwiek odniesienia do chrześcijaństwa, banalizuje jej treści oraz ogranicza wyjaśnienia do czysto historycznych i estetycznych - wezwali w piśmie.

Jest rzeczą konieczną zachowanie wartości religijnych, które leżą u podstaw dzieł sztuki. Dzieła te są wyrazem i nośnikiem wiary, w której znalazły inspirację. Są to chrześcijańskie korzenie kultury zachodniej; chrześcijańskie korzenie Europy - czytamy w tekście.

Uczestnicy spotkania w San Cristóbal de La Laguna stwierdzili, że należy zwrócić większą uwagę na formację w dziedzinie "turystyki religijnej", w celu przekazania pełnej treść dzieła sztuki. Wśród konkretnych propozycji znajduje się m. in. zorganizowanie kursów na temat chrześcijańskiej ikonografii dla przewodników i studentów turystyki z wykorzystaniem miejscowych zasobów Kulturowego Dziedzictwa Kościoła - informuje rozgłośnia watykańska.

(źródło: Radio Watykańskie)
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.
Już w czwartek 11 kwietnia spotykamy się w Warszawie, by zaprotestować przeciwko zbrodniczej polityce tzw. „koalicji 13 grudnia”. Mowa o czterech nieludzkich i łamiących konstytucję projektach ustaw, pozwalających na zabijanie poczętych dzieci. Polacy nie mogą milczeć, gdy politycy próbują legalizować zabijanie bezbronnych ludzi. Prosimy o przybycie na wyznaczone miejsce zbiórki oraz poinformowanie znajomych.