Hiszpania: tylko niewielki procent katolików chodzi do kościoła

2012-01-17 00:00:00
Hiszpania: tylko niewielki procent katolików chodzi do kościoła

Choć ponad 70 proc. Hiszpanów określa samych siebie jako katolików, tylko 13,6 proc. przyznaje się do praktyk religijnych i uczestnictwa w liturgii niedzielnej oraz podczas świąt kościelnych. Takie dane ujawnia w najnowszym swoim badaniu hiszpańskie Centrum Studiów Socjologicznych (CIS).

Sondaż wskazuje, że niemal nie zmienił się odsetek osób przyznających się do swego katolicyzmu – w stosunku do ubiegłego roku nastąpił bowiem minimalny spadek o 0,2 proc.

Wśród grupy określającej siebie jako wierzący (wśród których 73,4 proc. określiło się jako katolicy, a 1,9 proc. jako wyznawcy innych wyznań i religii), 58,2 proc. przyznało, że "prawie nigdy" nie uczestniczyło we Mszy. W ubiegłym roku odsetek takich osób wynosił 57,8 proc.

Liczba respondentów, którzy przyznali, że uczestniczą "kilka razy w roku" w religijnych nabożeństwach – wyłączając śluby, Pierwsze Komunie Święte i pogrzeby – wzrosła z 16,4 proc. w 2010 r. do 17,7 proc., a tych którzy chodzą do kościoła "raz w miesiącu" spadła z 10,1 proc. do 7,3 proc.


Źródło: KAI

Zobacz ilu Polaków deklaruje wiarę katolicką.
Gdy 16 lat temu na ulice Warszawy wyruszył pierwszy „Marsz dla Życia i Rodziny” trudno byłoby uwierzyć, że w polskich miastach może dojść do masowych wystąpień zwolenników zabijania dzieci poczętych, że plakaty broniące życia poczętego będą dewastowane, a w mediach będą królować permisywne postawy i ataki na chrześcijaństwo. Dlatego po sukcesach tegorocznych pokojowych demonstracji na ulicach polskich miast nie możemy przerywać walki o przetrwanie rodzin i wartości cementujących nasz naród od ponad tysiąca lat. W obronie cywilizacji życia liczy się każdy umysł i każda para rąk.
Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi nie zapomina o swoim Czcigodnym Patronie. W przypadającą na dzień 27 września rocznicę śmierci Sługi Bożego Księdza Piotra Skargi delegacja Stowarzyszenia na czele z prezesem Sławomirem Olejniczakiem złożyła wieńce z kwiatów pod pomnikiem ks. Piotra Skargi oraz przy Jego sarkofagu.
W naszym krakowskim Marszu dla Życia i Rodziny zdecydowanie warto pójść – dla siebie, dla bliskich, a przede wszystkim - dla naszych dzieci i wnuków. Jeśli jednak ktoś jeszcze zastanawia się nad uczestnictwem w tym patriotycznym święcie rodzin, które rozpocznie się już w niedzielę 25 września o godz. 12 na Placu Matejki, poniższe argumenty rozwieją wszelkie wątpliwości.
Nie ma porządku społecznego bez pełnego miłości życia rodzinnego. Nie ma zdrowych relacji w rodzinie bez oparcia się o wartości cywilizacji życia. Jej wrogowie negują prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, prawo do wolności i do własności prywatnej, warunkującej wolność. Dlatego do udziału w Marszach dla Życia i Rodziny zachęcają znani obrońcy cywilizacji chrześcijańskiej. Pamiętajmy – idąc w niedzielę 25 września w VIII Marszu dla Życia i Rodziny w Krakowie okazujemy nasze wsparcie dla walki o zachowanie normalności w rodzinach, w narodzie i w Ojczyźnie.
W dniu 13 września 2022 r. redakcja portalu PCh24.pl, którego wydawcą jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, uzyskała informację o jednostronnej decyzji pracowników spółki zależnej Google LLC o zablokowaniu na siedem dni kanału PCh24TV – Polonia Christiana na platformie YouTube. Zarząd Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi wyraża stanowczy protest wobec powtarzających się ze strony pracowników serwisu YouTube praktyk cenzorskich, które w rażący sposób łamią konstytucyjną zasadę wolności słowa, obowiązującą wszystkie funkcjonujące na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej środki społecznego przekazu.