Hongkong: coraz więcej katolików

2012-02-15 00:00:00
Hongkong: coraz więcej katolików
 
W ostatniej dekadzie odnotowano szczególnie duży wzrost liczby katolików w Hongkongu. Już 5 proc. ludności to wyznawcy Chrystusa. Tamtejsza diecezja podsumowała dane statystyczne z minionego półwiecza (1954-2010). W ostatnich latach ponad 3 tys. dorosłych mieszkańców Hongkongu prosiło o katolicki chrzest. Jak mówi ks. Dominic Chan, wikariusz generalny tamtejszej diecezji, dynamiczny rozwój Kościoła w ubiegłej dekadzie to rezultat udanej akcji ewangelizacyjnej.
 
Jak przypomina Radio Watykańskie, na terenie Hongkongu żyje ok. 350 tys. katolików, wobec siedmiu milionów mieszkańców całego regionu. Dochodzi do tego prawie 200-tysięczna armia katolickich imigrantów zarobkowych z krajów takich, jak Filipiny. Niemniej, ponad pół miliona katolików ma do dyspozycji jedynie 51 parafii. Na jednego kapłana przypada aż ponad 2 tys. parafian. 
 
Co roku chrzcimy od 300 do 500 dorosłych. Jeśli doliczyć do tego dzieci, to co roku mamy ponad 6 tys. chrztów. Jest to rezultatem programu duszpasterskiego, który podjęliśmy przed ośmiu laty. Przewidywał on większe zaangażowanie w ewangelizację. Udało się nam zachęcić wszystkich wiernych w Hongkongu, by przekazywali wiarę innym, dzielili się nią. Rezultaty tego widzi każdy kapłan. Przed 30 laty każdy z nas miał statystycznie ok. 800 parafian. Dziś ma ich już ok. 2 tys. – powiedział papieskiej rozgłośni wikariusz Hongkongu.
 
Diecezja Hongkongu zatrudnia jedynie 40 katechistów, ale ponad 1400 katechistów-wolontariuszy włącza się z pasją w misję ewangelizacyjną tamtejszego Kościoła. Zdumiewające rezultaty przedstawia także działalność charytatywna tamtejszych katolików. 
 
Źródło: Radio Watykańskie
Ponad 500 czerwonych róż złożyli w sanktuarium w Cascii Przyjaciele Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi na zakończenie kolejnej edycji kampanii „Święta Rito, przyjdź nam z pomocą!”. Pachnące i świeże bukiety, złożone z ulubionych kwiatów tej Świętej, były wyrazem wdzięczności za otrzymane dzięki św. Ricie łaski oraz symbolem powierzanych jej próśb. Teraz rozpoczynamy następną edycję naszej akcji i zapraszamy wszystkich do wzięcia w niej udziału.
CHCIELI NAS ZAKOPAĆ, NIE WIEDZIELI ŻE JESTEŚMY ZIARNEM! – już po raz dwunasty w Krakowie odbędą się Zaduszki za Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych. To już 16 listopada 2025. Zapraszamy! Wydarzeniu patronuje Stowarzyszanie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi w Krakowie.
– Polska nie zginie, o ile przyjmie Chrystusa za Króla w całym tego słowa znaczeniu: jeżeli się podporządkuje pod Prawo Boże, pod prawo Jego Miłości. Inaczej, Moje dziecko, nie ostoi się – usłyszała podczas jednego z objawień Rozalia Celakówna, polska mistyczka żyjąca w pierwszej połowie XX w. Między innymi o treści tego objawienia i misji, którą otrzymała ta wizjonerka, możemy przeczytać w książce Proroctwa nie lekceważcie! Przepowiednie dla Polski autorstwa Pawła Kota i Adama Kowalika.
Jak wygląda sytuacja obrony życia w Polsce? O tym debatowano w warszawskim Klubie Stańczyka podczas konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi, wskazując na szerokie spektrum problemu: od cywilizacyjnego, aż po głęboko duchowe.
Klub Polonia Christiana w Krakowie oraz Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi zapraszają na wyjątkową i niezwykle ważną konferencję pt. „Czy Polsce grozi kolejny rozbiór?”. Wydarzenie to jest organizowane w związku z 230. rocznicą III rozbioru Polski, który na 123 lata wymazał naszą Ojczyznę z map świata.