Indie: ataki hinduistów na chrześcijan

2007-08-23 00:00:00


Indyjscy nacjonaliści szantażują chrześcijan. „Chrześcijanie muszą natychmiast opuścić terytorium Indii albo powrócić do macierzystej religii, jaką jest hinduizm. W przeciwnym razie zostaną zabici przez porządnych Hindusów” - głosi ulotka rozprowadzana wczoraj przez tysiące nacjonalistów w obwodzie Chitradurga w indyjskim stanie Karnataka – informuje KAI.


"Odnoszenie się do każdego z miłością, okazywanie litości bezradnym, pomaganie biednym, edukowanie sierot oraz nawracanie ich na chrześcijaństwo, promowanie swobodnego zawierania małżeństw, organizowanie bezpłatnej pomocy medycznej i odrzucenie systemu kastowego" - to "przestępstwa" chrześcijan, jakie zostały wyliczone na ulotce, napisanej w lokalnym dialekcie.

- Te ulotki są tylko jednym z wielu antychrześcijańskich działań w tym rejonie Indii - powiedział agencji Asia News Sajan K. George, przewodniczący Ogólnoindyjskiej Rady Chrześcijan. - Regularnie dochodzi do bicia pastorów i zakłócania spotkań modlitewnych. Z pewnością ostatnie wydarzenia są sprawą większej wagi, gdyż jest to podżeganie ludzi do mordowania nas - zaznaczył Sajan K. George. Jednocześnie zaapelował do mediów, rządu i wszystkich roztropnych ludzi o podjęcie działań, które położą kres podżeganiu do nienawiści w imię religii.

W ostatnich latach w całych Indiach wzmogły się ataki fundamentalistów hinduskich na chrześcijan. W samym stanie Karnataka wielokrotnie napadano na kościoły, zakłócano nabożeństwa i atakowano uczestniczących w nich wiernych. Na porządku dziennym są pobicia duchownych chrześcijańskich.

Dochodzi też do rozbojów, w wyniku których giną ludzie. Na przykład w styczniu br. zmarł w szpitalu w Bombaju 18-letni chrześcijanin, którego trzy dni wcześniej fanatycy hinduscy wyrzucili z pociągu. Chłopak o nazwisku Bansi Lal wracał ze spotkania wspólnoty zielonoświątkowej, do której należał.

Kościół katolicki prowadzi w Indiach szeroko rozwiniętą działalność charytatywną i edukacyjną. Zajmuje się m.in. tzw. ludźmi niedotykalnymi, odrzuconymi przez indyjskie społeczeństwo. Przykładem takiej działalności może być posługa Matki Teresy z Kalkuty. Bardzo dużym uznaniem społecznym cieszą się tam szkoły katolickie, w których poza chrześcijanami kształcą się także hinduiści, muzułmanie i wyznawcy innych religii.

(źródło: KAI)

Zamęt społeczny, manipulacje ludzkimi umysłami i przedkładanie obcych interesów ponad dobro Ojczyzny, połączone z eskalacją napięcia wewnątrz narodu, zawsze prowadzą do tragedii i upadków. W trudnych czasach trzeciej dekady XXI wieku odwołajmy się do św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. O tym wyjątkowym duchownym opowie Dorota Niedźwiecka na spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” w Gorzowie Wielkopolskim...
Doceniony przez Kościół i wyniesiony na ołtarze św. Szarbel to przykład duchownego żyjącego w całkowitej zgodzie z Panem Bogiem, w pełni powierzającego Stwórcy swoją pracę i modlitwę. O życiu i cudach dokonywanych do dzisiaj przez św. Szarbela opowie w trzech miejscowościach Podkarpacia znany działacz katolicki Jacek Kotula. Spotkania organizowane w ramach Klubów „Polonia Christiana”, w obecności relikwii św. Szarbela, będą dobrą okazją do pogłębienia wiedzy o XIX-wiecznym duchownym, określanym jako „święty Bogiem upojony”.
To będzie prelekcja niezwykle ciekawa, dotykająca najważniejszego wydarzenia politycznego najbliższych tygodni - wyborów do Parlamentu Europejskiego. Naszym gościem w warszawskim „Klubie” będzie dr hab. prof. KUL Mieczysław Ryba. Temat spotkania to „Wybory do Parlamentu Europejskiego: podległość czy suwerenność Polski?". Wstęp wolny!
Od antypedagogiki do antyedukacji - czy w tym kierunku musi zmierzać polski system edukacyjny? Jakie są alternatywy? To pytania ważne nie tylko dla tych, którzy mają dzieci w wieku szkolnym. To dyskusja pokoleniowa, traktująca o przyszłości naszego kraju - bo, jak prawił kanclerz Zamoyski, „takie będą rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie”. Do tej dyskusji zapraszamy w ramach najbliższego spotkania naszego „Klubu” w Opolu.
W niedzielę 12 maja w dwóch miejscowościach obwodu lwowskiego – w Pnikucie i w Krukienicach – będzie można wysłuchać prelekcji o św. Szarbelu i ucałować relikwie maronickiego zakonnika, którego kanonizacji dokonał 9 października 1977 roku papież Paweł VI. O libańskim duchownym i świętym opowie działacz pro life i obrońca wartości katolickich Jacek Kotula z Podkarpacia. Niedzielne prelekcje to pierwsze spotkania przygotowane przez Klub „Polonia Christiana” na Ukrainie.