Indie: chrześcijanie żyją w poczuciu stałego zagrożenia
2011-08-23 00:00:00
W trzy lata od fali antychrześcijańskich pogromów, jakie dotknęły Indie, wyznawcy Chrystusa wciąż są dyskryminowani i bezskutecznie domagają się sprawiedliwości – informuje Radio Watykańskie. Kierujący Ogólnoindyjską Radą Chrześcijan Sajan George przypomina, że praktycznie każdego dnia chrześcijanie na różne sposoby padają ofiarą dyskryminacji ze strony hinduistów. Najtrudniejsza sytuacja jest w takich stanach, jak Orisa, Gudżarat i Karnataka.
Właśnie w tym ostatnim ze stanów przez dwie niedziele z rzędu fundamentaliści atakowali w czasie modlitwy chrześcijańską wspólnotę w miasteczku Rohi. Wczoraj wtargnęli do świątyni podczas sprawowania nabożeństwa profanując chleb i wino. Pastor Sangappa Hosamani Shadrak został pobity, ujęty i oskarżony o nawracanie hinduistów siłą na chrześcijaństwo.
Z kolei w Orisie władze nakazały rozbiórkę maleńkiego kościoła wznoszonego w Nandagiri przez chrześcijan, którym udało się uciec z pogromu sprzed trzech lat. Wcześniej otrzymali oni pozwolenie na budowę. Wiele wspólnot nie dostało też zgody na odbudowę świątyń zniszczonych przez hinduistów.
„Obecna sytuacja wciąż niepokoi” – mówi szef Ogólnoindyjskiej Rady Chrześcijan. Wyraża też nadzieję, że w najbliższych dniach nie dojdzie do kolejnych antychrześcijańskich wystąpień. 23 sierpnia hinduiści ogłosili dniem „Ochrony wiary”. Związany on jest z rocznicą zabójstwa hinduistycznego przywódcy Laksamananda Saraswatiego. To właśnie jego śmierć doprowadziła w 2008 r. w Indiach do fali antychrześcijańskiej przemocy.
Modlimy się do Pana Jezusa, do Najświętszej Maryi Panny, do wielu mniej lub bardziej popularnych świętych, ale czy nie zapominamy o nim? A on jest przy nas przez całe nasze życie: „rano, wieczór, we dnie, w nocy”, gotowy, aby zawsze pomagać nam w podążaniu prostą drogą do Nieba. Nasz Anioł Stróż! Pamiętajmy o nim i dajmy mu szansę zajęcia się naszymi problemami za sprawą kampanii „Aniele Stróżu, czuwaj nade mną”.
2 października, we wspomnienie św. Rity, polscy czciciele tej świętej żony, matki i zakonnicy złożą w jej sanktuarium we włoskiej Cascii bukiet róż. Jak wielka będzie wiązanka, którą ozdobimy poświęcone jej miejsce? Zależy także od Ciebie. To już ostatni moment, aby włączyć się do naszej kampanii „Święta Rito przyjdź nam z pomocą!” i powierzyć wstawiennictwu św. Rity wszystkie swoje sprawy. Każdy może włączyć się do naszej akcji; absolutnie każdy – również Ty!
Tego nie usłyszą Państwo w mediach głównego nurtu! Klub „Polonia Christiana” w Krakowie zaprasza na spotkanie z redaktorem naczelnym „Do Rzeczy” Pawłem Lisickim, które odbędzie się już w środę 10 września o godz. 18:00. Porozmawiamy o problematyce dwóch fascynujących książek naszego gościa, dotykających herezji chrześcijańskiego syjonizmu i mitu „starszych braci w wierze”.
Początek września to w wielu polskich domach moment nowych wyzwań, obowiązków, powrotu do pracy po urlopach. Ten intensywny czas dobrze jest przeżyć z różańcem w dłoni. W tym celu w pierwszy piątek września nasze Stowarzyszenie wraz z Apostolatem Fatimy organizuje wspólną Modlitwę Różańcową. Zapraszamy do udziału – osobiście lub drogą internetową.
„Demoralizacja to nie edukacja!” – pod tym, oczywistym u progu nowego roku szkolnego hasłem, przejdziemy ulicami królewskiego Krakowa w niedzielę 7 września.