Indie: uroczysta procesja z figurą NMP

2007-08-16 00:00:00
 

Około półtora miliona katolików uczestniczyło w procesji maryjnej w Tuticorin na południowo-wschodnim wybrzeżu Indii. Miała ona upamiętnić 425. rocznicę konsekracji tamtejszego kościoła, w którym czczona jest figura Matki Bożej Śnieżnej - informuje KAI.


Nabożeństwo odbyło się 5 sierpnia i było dopiero 14 procesją od momentu budowy świątyni. Procesje z figurą Matki Bożej Śnieżnej odbywają się tylko w szczególne okazje. Poprzednia miała miejsce siedem lat temu, a pierwsza w 1806 roku. Z uwagi na rzadkość tego nabożeństwa, przyciąga ono rzeszę wiernych również z innych części świata. W tegorocznej procesji uczestniczyli m.in. pielgrzymi z Anglii, Kanady, Malezji, Singapuru i Sri Lanki.


Procesja ma zawsze bardzo uroczysty charakter. Uświetniają ją ozdoby z kwiatów oraz innych kolorowych i kosztownych materiałów. Dlatego jednym z powodów niezbyt częstego organizowania procesji są związane z nią wydatki. W tym roku pochłonęła ona 2 mln rupii, czyli ok. 50 tys. dolarów.


Na południowo-wschodnim wybrzeżu Indii pobożność maryjna jest bardzo zakorzeniona i ma kilkusetletnią tradycję. Początki wiary chrześcijańskiej w tym regionie wiążą się z misyjną działalnością św. Franciszka Ksawerego w XVI w.


(źródło: KAI)
W 1977 roku papież Paweł VI kanonizował o. Szarbela Machlufa, zmarłego w Wigilię 1898 roku duchownego maronickiego, mnicha i pustelnika, świętego Kościoła Katolickiego, znanego z licznych uzdrowień. Na najbliższych spotkaniach prowadzonych w obecności relikwii św. Szarbela, zorganizowanych w Poznaniu i we Wrocławiu, o życiu świętego opowie działacz katolicki Jacek Kotula.
W dniach 11-12 maja w Krakowie odbędzie się Krakowski Kiermasz Dobrej Książki, który będzie okazją do spotkania się w jednym miejscu z publicystami i naukowcami nie poddającymi się trendowi politycznej poprawności i uległości wobec dyktatu mediów głównego nurtu. Interesująco zapowiada się także przedpremierowa emisja „Cyber-niewolników” – nowego odcinka „Władców świata” wyprodukowanego przez nasze Stowarzyszenie.
Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.