Indonezja: chusty islamskie dla wszystkich uczennic
2007-09-19 00:00:00
Dwie młode katoliczki z Padangu w Północnej Sumatrze, uczęszczające do szkół państwowych, zostały zmuszone do przychodzenia w chustach islamskich. Poinformował o tym włoską agencję katolicką AsiaNews ojciec dziewcząt Stefanus Prayog Ismu Rahardi. Powiedział, że zdarzyło się to po raz pierwszy, dodając, że jego córki czują się obecnie zastraszone - informuje KAI.
"Początkowo próbowałem przekonać je, aby uważały chustę po prostu jako część stroju, który mają nosić, ale one dobrze rozumieją, że jest to sprawa wykraczająca daleko poza estetykę i zdają sobie sprawę, że znalazły się w klimacie wrogim naszej religii" - oświadczył ojciec dziewcząt.
Nie jest to bynajmniej odosobniony przypadek w tej prowincji, zamieszkanej w przytłaczającej większości przez muzułmanów. Od r. 2002 co najmniej 19 okręgów (dystryktów) wprowadziło ustawy zwane "perda syariat", czyli wytyczne oparte na szariacie - prawie koranicznym. Dotychczas jednak obowiązywały one tylko wyznawców islamu.
Tymczasem jedna z młodych katoliczek ze szkoły publicznej SMU Negeri II w okręgu Pesisir Selatan powiedziała, że od 2005 obowiązek noszenia chusty, zwanej po indonezyjsku "jilbab", rozciągnięto na wszystkie uczennice, które musiały się do tego dostosować. "Nauczyciele wywierają naciski, abym także ja zaczęła nosić chustę i dziś ludzie na mój widok na ulicy myślą, że przeszłam na islam" - dodała uczennica.
Katolik Boniface Bakti Siregar z Ministerstwa Spraw Religijnych w Padangu oświadczył, że "perda syariat" ma silny ładunek psychologiczny, zwłaszcza wobec uczniów niemuzułmańskich w okręgach odległych od dużych miast. "Muszą oni chodzić wyłącznie do szkół państwowych, zważywszy że placówki chrześcijańskie znajdują się daleko" - powiedział Siregar.
Po wejściu w życie ustawy o samorządzie lokalnym, dającej im duże uprawnienia, w 22 takich regionach i municypiach w całej Indonezji wprowadzono przepisy oparte na szariacie. Niektóre z nich zakazują formalnie zachowań i sposobów bycia sprzecznych z islamem, np. cudzołóstwa, prostytucji, gier hazardowych czy picia alkoholu oraz znacznie ograniczają wolność kobiet. Ponad 55 deputowanych podnosiło w ub.r. sprawę niekonstytucjonalności tych ustaw, ale Ministerstwo Spraw Wewnętrznych odesłało je poszczególnym gubernatorom, aby oni rozstrzygali te problemy.
(źródło: KAI)
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.