Irlandia: Narodowa Nowenna

2007-08-24 00:00:00

W głównym sanktuarium maryjnym Irlandii, w Knock zakończyła się 22 sierpnia Nowenna Narodowa. Głównym uroczystościom przewodniczył, abp Seán Brady. Hierarcha zwrócił uwagę na znaczenie wiary w Chrystusa na początku XXI wieku - czytamy w serwisie Radia Watykańskiego.

Prymas całej Irlandii, przestrzegł przed konsumpcyjnym stylem życia i światem bez Boga. - Kraj świętych i uczonych stał się dziś bardziej znany jako miejsce rynku finansowego i ekonomicznego sukcesu. Niestety nadmierne akcentowanie bogactwa powoduje wzrost stresu, lęku i depresji. Prowadzi do nadużywania alkoholu i narkotyków, wzrostu przestępczości oraz liczby samobójstw, zwłaszcza wśród ludzi młodych - podkreślił arcybiskup Brady. Stwierdził, że ludzie na próżno poszukują poczucia bezpieczeństwa i stabilności w bogactwie, a także we wróżbiarstwie. Według hierarchy Irlandczycy powinni, na wzór Maryi, powierzyć się Chrystusowi, bo tylko w nim można odnaleźć odpowiedzi na kluczowe pytania o sens życia.

Narodowa Nowenna Maryjna odbywała się w narodowym sanktuarium irlandzkim w Knock. Przez 9 dni wypełnionych modlitwą różańcową, eucharystią, spowiedzią, ludową pobożnością sanktuarium odwiedziło ponad 100 tysięcy osób.

Knock to niewielkie miasteczko w zachodniej Irlandii. W 1879 roku na ścianie miejscowego kościoła miało miejsce objawienie maryjne. Co roku sanktuarium odwiedza około pół miliona pielgrzymów - informuje KAI.

(źródło: Radio Watykańskie)
Zamęt społeczny, manipulacje ludzkimi umysłami i przedkładanie obcych interesów ponad dobro Ojczyzny, połączone z eskalacją napięcia wewnątrz narodu, zawsze prowadzą do tragedii i upadków. W trudnych czasach trzeciej dekady XXI wieku odwołajmy się do św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. O tym wyjątkowym duchownym opowie Dorota Niedźwiecka na spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” w Gorzowie Wielkopolskim...
Doceniony przez Kościół i wyniesiony na ołtarze św. Szarbel to przykład duchownego żyjącego w całkowitej zgodzie z Panem Bogiem, w pełni powierzającego Stwórcy swoją pracę i modlitwę. O życiu i cudach dokonywanych do dzisiaj przez św. Szarbela opowie w trzech miejscowościach Podkarpacia znany działacz katolicki Jacek Kotula. Spotkania organizowane w ramach Klubów „Polonia Christiana”, w obecności relikwii św. Szarbela, będą dobrą okazją do pogłębienia wiedzy o XIX-wiecznym duchownym, określanym jako „święty Bogiem upojony”.
To będzie prelekcja niezwykle ciekawa, dotykająca najważniejszego wydarzenia politycznego najbliższych tygodni - wyborów do Parlamentu Europejskiego. Naszym gościem w warszawskim „Klubie” będzie dr hab. prof. KUL Mieczysław Ryba. Temat spotkania to „Wybory do Parlamentu Europejskiego: podległość czy suwerenność Polski?". Wstęp wolny!
Od antypedagogiki do antyedukacji - czy w tym kierunku musi zmierzać polski system edukacyjny? Jakie są alternatywy? To pytania ważne nie tylko dla tych, którzy mają dzieci w wieku szkolnym. To dyskusja pokoleniowa, traktująca o przyszłości naszego kraju - bo, jak prawił kanclerz Zamoyski, „takie będą rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie”. Do tej dyskusji zapraszamy w ramach najbliższego spotkania naszego „Klubu” w Opolu.
W niedzielę 12 maja w dwóch miejscowościach obwodu lwowskiego – w Pnikucie i w Krukienicach – będzie można wysłuchać prelekcji o św. Szarbelu i ucałować relikwie maronickiego zakonnika, którego kanonizacji dokonał 9 października 1977 roku papież Paweł VI. O libańskim duchownym i świętym opowie działacz pro life i obrońca wartości katolickich Jacek Kotula z Podkarpacia. Niedzielne prelekcje to pierwsze spotkania przygotowane przez Klub „Polonia Christiana” na Ukrainie.