IX Krakowskie Zaduszki za Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych

2022-11-04 00:00:00
IX Krakowskie Zaduszki za Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych

Piękną krakowską tradycją są zaduszkowe spotkania, podczas których modlimy się za polskich Bohaterów – Żołnierzy Niezłomnych. W tym roku w niedzielę 6 listopada w bazylice Bożego Ciała oraz w Auli Jana Pawła II w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach odbędą się już dziewiąte Krakowskie Zaduszki za Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych.

 

- Po raz dziewiąty spotkamy się w Krakowie, aby modlić się i uczcić pamięć naszych Bohaterów. Przypomnijmy też wartości za jakie walczyli i niejednokrotnie oddali życie: BÓG, HONOR, OJCZYZNA” – zapraszają organizatorzy IX Krakowskich Zaduszek za Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych Dariusz Walusiak i Beata Popławska- Walusiak.

IX Krakowskie Zaduszki za Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych rozpoczną się o godzinie 14.00 w bazylice Bożego Ciała (ul. Bożego Ciała 26 na krakowskim Kazimierzu). Po części modlitewnej zorganizowany jest przejazd do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, gdzie odbędzie się Gala Zaduszek.

Program Zaduszek:

- 14.00 – Wypominki, bazylika Bożego Ciała na krakowskim Kazimierzu;

- 14.30 – Msza św. zaduszna;

- 15.30 – Koronka do Bożego Miłosierdzia za Żołnierzy.

Po Koronce do Bożego Miłosierdzia za Żołnierzy odbędzie się przejazd podstawionym autobusem do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

W dalszej części programu zaplanowano o godzinie 17.00 Galę Zaduszek w Auli Jana Pawła II w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, podczas której odbędzie się projekcja filmu Dariusza Walusiaka  pt."Ballada o Jureczku" oraz koncert patriotyczny Lecha Makowieckiego. Spotkanie w Łagiewnikach zakończy się poczęstunkiem.

IX Krakowskie Zaduszki za Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych to okazja do oddania opiece Pana Boga patriotów i bohaterów, którzy walczyli o fundamentalne dla Polaków wartości ujęte w słowach „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Spotkanie w gronie osób pielęgnujących religijność i patriotyzm będzie też doskonałą okazją do integracji środowisk służących wierze i ojczyźnie.

– Ci ludzie to nie „wyklęci”, ale nasi przodkowie, wobec których my czujemy się spadkobiercami. Spadkobiercami wielkiego skarbu, który zobowiązujeprzypominał w 2017 roku abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w intencji Żołnierzy Wyklętych, odprawionej w Katedrze Wawelskiej. Nasza pamięć o Niezłomnych to hołd oddany tym, którzy za wiarę i Polskę oddali wszystko.

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.