Izrael: współrządzący fundamentaliści pozbywają się z kraju misjonarzy

2009-11-03 00:00:00
Izrael: współrządzący fundamentaliści pozbywają się z kraju misjonarzy

Władze Izraela ponownie stwarzają utrudnienia wizowe dla księży katolickich – donosi agencja AsiaNews. Zdaniem jej korespondenta przyczyną tych działań jest objęcie ministerstwa spraw wewnętrznych przez przedstawicieli fundamentalistycznej partii Szas. Głównym postulatem programowym tego ugrupowania jest przepojenie wszelkich sfer życia państwa i jego obywateli wartościami płynącymi z żydowskiego prawa religijnego - Halachy.

Jak zaznacza agencja AsiaNews odmowa wiz dla księży i zakonników oraz skracanie ich ważności dotyczy nie tylko osób z krajów arabskich, ale także Europejczyków i Afrykańczyków. Co najmniej dwóch księży pochodzących z Czarnego Lądu nie otrzymało wiz. Wielu kapłanom europejskim, którzy od wielu lat mieszkają i pracują w Ziemi Świętej skrócono ważność wiz pobytowych z dwóch lat do jednego roku. Dzieje się tak pomimo trwających od kilkunastu lat negocjacji watykańsko-izraelskich i zapowiadanej na 10 grudnia sesji plenarnej komisji dwustronnej. Ma ona tym razem obradować w Watykanie. Trudno jednak określić, kiedy zostaną uzgodnione wszystkie kwestie dotyczące podatków i majątku Kościoła katolickiego.

AsiaNews odnotowuje, że państwo Izrael na przestrzeni 60 lat swego istnienia zaostrza politykę wizową wobec księży katolickich. Początkowo mogli oni uzyskać prawo rezydencji (chociaż nie obywatelstwa). Następnie konieczne było uzyskanie wiz pobytowych, które trzeba było odnawiać co jakiś czas. W pierwszym okresie wydawane były na pięć lat, a następnie na dwa lata w przypadku Europejczyków i na rok wobec obywateli państw arabskich.

Włoska agencja misyjna podkreśla, że kwestia wiz dotyczy w gruncie rzeczy poszanowania przez Izrael międzynarodowego charakteru Ziemi Świętej. Jednocześnie donosi, iż władze kościelne są głęboko zaniepokojone aktualną sytuacją wizową. Obawiają się jednak podnoszenia alarmu, gdyż mogłoby to odbić się negatywnie na istniejących w Izraelu instytucjach katolickich.

Negocjacje watykańsko-izraelskie, dotyczące m. in. kwestii wizowych oraz spraw podatkowych i majątkowych Kościoła w Ziemi Świętej trwają już od ponad 15 lat. Kościół chce uzyskać prawne potwierdzenie dla swych historycznych zwolnień podatkowych, osiągniętych jeszcze w 1948, gdy powstawało państwo Izrael oraz na zachowanie swego dziedzictwa historycznego. Liczy również na odzyskanie przynajmniej niektórych skonfiskowanych przez Izrael dóbr lub na zadośćuczynienie za nie, np. kościoła-sanktuarium w Cezarei, przejętego przez państwo w latach pięćdziesiątych a następnie zrównanego z ziemią. Za szczególnie ważne dla bezpieczeństwa miejsc świętych, należących do Kościoła, przedstawiciele watykańscy uważają zapewnienie, że ewentualne spory będą rozstrzygane przez sądy izraelskie zgodnie z prawem, a nie, jak to się zdarza obecnie, przez polityków w sposób całkowicie poufny.

Źródło: KAI
Klub „Polonia Christiana” w Krakowie ma zaszczyt zaprosić na wyjątkowe spotkanie z Jarosław Wąsowicz, kapelanem Prezydenta RP Karol Nawrocki, które odbędzie się 19 lutego o godz. 18.00 w chrześcijańskiej kawiarni „Pola Dialogu” przy ul. Stradomskiej 6 (obok Kościoła Misjonarzy Nawrócenia Świętego Pawła).
W czasach, gdy Wielki Post coraz częściej bywa jedynie tradycją, pojawia się narzędzie, które potrafi obudzić serce i przywrócić sens duchowej drogi. „Wielkopostne wyzwanie” — wyjątkowa zdrapka duchowa — prowadzi każdego dnia do głębszego spotkania z Bogiem, łącząc nowoczesną formę z pięknem katolickiej tradycji. To propozycja dla tych, którzy chcą przeżyć ten święty czas naprawdę, a nie tylko symbolicznie.
Twój Anioł Stróż czeka na Ciebie – weź udział w naszej kampanii „Aniele Stróżu, czuwaj nade mną!” i powierz się opiece swojego niezawodnego opiekuna. Odbierz poświęcone przez kapłana obrazki z jego wizerunkiem oraz broszurę z kartą na podziękowania i prośby. Aby wziąć udział w tej ogólnopolskiej akcji zadzwoń do nas pod numer 12 423 44 23 lub wypełnij krótki formularz na stronie www.aniolstroz.org.
Przedstawiciele Stowarzyszenia im. Ks. Piotra Skargi złożyli wieńce pod pomnikiem oraz przy sarkofagu Sługi Bożego Księdza Piotra Skargi. Stało się to 2 lutego 2026 rok – w 490. Rocznicę urodzin Kaznodziei Narodu Polskiego. W uroczystości udział wziął ks. prof. Jan Machniak, proboszcz parafii Wszystkich Świętych.
Chrzest, Pierwsza Komunia Święta, bierzmowanie, zawarcie małżeństwa – może w tym roku czeka nas jedna lub więcej z tych uroczystości… Warto dobrze się do nich przygotować i już zawczasu zadbać o odpowiedni upominek, który wręczymy w tym wyjątkowym dniu osobie przyjmującej taki sakrament. Aby otrzymać go od nas wystarczy wypełnić prosty formularz na stronie www.TradycyjneSakramenty.pl lub zadzwonić pod numer 12 423 44 23.